Споделена история от Здраве

Горене на мазнини
Здравейте! Имам въпрос, свързан с излишните килограми и свалянето на процента подкоони мазнини. Искам попитам тези, които се интересуват от такива неща, какъв ще е резултатът ако започна кардио упражнения(скачане на въже) комбинирано с интензивни кръгови тренировки в домашни уславия и хранителен режим, в който ще приемам около 2500 калории. Момче съм около 1. 83-1. 85 и 75-76 килограма

Коментари

1.   Аз бих смъкнал калориите поне до 2100.
Имаше един уoutuber, bobbydiv май беше- има клип/ове за това.
Погледни и в сайта на bb team.
Иначе да, всякакви упр. ще са ти полезни, тичай навън, играй с другите, прави корем/груб/ръце/крака, баскет, футбол, някаква активност, за да се раздвижи тялото и за да подобриш кръвообръщението си.

2.   Най-добре се консултирай с някой, който тренира. Тук не е особено добра идея, защото не знаеш кой тренира кой не и се прави на разбирач. :)

3.   184cm, 75kg, не пишеш на колко години си.
2500 калории ми се виждат адски много за ръста и теглото ти. Няма да можеш а свалиш нищо, освен ако не гориш 1000 калории от тренировки. Което е малко вероятно.

Отиди на
https://www.bodybuilding.com/fun/bmr_calculator.htm

и изчисли калориините ти разходи в покой. За да свалиш нещо, енергийният ти баланс трябва да е под това число

4.   В "домашни условия" може да постигнеш много минимални резултати. Тренирането сред хора в залата не може да се сравни с тренировката у вас, затова и ти препоръчвам да дадеш парите за карта за фитнес, и да тренираш в нормални условия, с нормални уреди, и в компанията на други хора, с които можеш да обменяш мнения и опит.

С кардио и кръгови тренировки може да свалиш, и сигурно ще свалиш нелошо количество подкожна мазнина, но без да тренираш с дъмбели и щанги (най-общо казано) нещата няма да се получат, или поне няма да се получат по начина, по който вероятно ти се иска.

Отделно, ти как ги изчисли тези 2500 калории? Сега колко калории приемаш? Защото на мен това ми се виждат прекалено много калории, ако ще правиш само кардио. Е, ако бягаш по 7-8 километра на ден не са много калориите за твоя ръст и килограми, но вероятно ще бягаш максимум 2-3 пъти в седмицата по не повече от 5 километра, а при това положение тези калории трябва да са не повече от 2200-2300.

Но калориите нямат чак толкова голямо значение (стига да не си в прекалено голям калориен излишък, разбира се), колкото по-скоро е важно по какъв начин точно си набавяш тези калории. Защото 2500 калории са ти грубо казано 600 грама солети от една страна, и близо килограм и половина печено пиле от друга. Сам може да си прецениш кое ще те засити повече и за по-дълго време, и кое ще ти бъде полезно за целите ти, и кое тотално ще те провали.

Освен това трябва да има и някакъв баланс между мазнини, белтъчини и въглехидрати. Нито един от тези макронутриенти не трябва да се изключва, и нито един не трябва да се намалява прекалено много (мазнините и въглехидратите като процент зависят от типа режим, който ще избереш, но като цяло не мисля, че е добра опция да ги намаляш на под 10-15% от калорииния прием, при това в някакъв малък период от време, че иначе става много екстремно). Голяма грешка е да се яде например 70% белтъчини, а останалото да е за мазнини и въглехидрати - организмът не може да обработи толкова много протеин, затова е излишно, а освен това така се лишава и от жизненоважните мазнини и въглехидрати.

В заключение - положително е, че се интересуваш от темата и имаш някакво желание да пробваш. На мен нещата ми се получават повече от добре и за буквално 3 месеца с правилен режим постигнах чудеса, които преди това не бях постигал за целия си стаж във фитнес залата, който е над 15 години, в интерес на истината.

И наистина като за последно, че и без това стана много дълго - ето ти няколко полезни източника на мазнини, въглехидрати и белтъчини:

1. Мазнини - зехтин, мазна риба (сьомга, пъстърва, скумрия, риба тон), авокадо, ядки и др.

2. Въглехидрати - ориз (за предпочитане кафяв), варива (леща, боб и др.), овесени ядки, сладки картофи и др.

3. Белтъчини - пилешко месо без кожата, пуешко месо, червено месо и др.

Успех в начинанието! :)

5.   Калориите ги намали на 1700, за да започнеш да сваляш и яж предимно зеленчуци и протеини, един два плода можеш да ядеш до 14-15 ч. следобед. След това само протеини със зеленчуци. Можеш да ядеш и около 30-40 грама ядки, предимно орехи, кашу, бадеми, но отново преди 14-15 часа да са. Можеш преди обед към 11 ч. да ги хапваш.

6.   На 18 години съм и доста се поинтересувах от състава на храните и по колко точно въглехидрати, мазнини и протеини. Преди да започна този режим приемах поне около 3000 калории на ден, като по-голямата част бяха само от сладки неща. От 2 дена гледам да консумирам поне 130-140гр протеини да 100гр мазнини и гледам въглехидратите да не са повече от 200гр, от които максимум 10-15гр да са захари. Не мога дакажа колко точно калории горя, но скачам на въже поне по 40 мин на ден и правя по 3 4 серийки от упражнения, които засягат по 2-3 части на тялото(ако може така да се изразя). Имам желанието да посещавам фитнес, но мисля да е на малко по-късен етап, защото не се чувствам комфортно в кожата си все още и не мисля, че мога да правя повечето упражнения. Предполагам, че повечето ще кажете, че все отнякъде трябва да се почне и всъщност е така, но в залите в моя град ходят само арогантни келеши, които с които не може да се говори освен ако не вдигаш поне 120 кила от лежанка. Малко хиперболизирах, но знаете какво имам предвид. Благодаря ви за коментарите.

От автора

7.   Към номер 5 - как очакваш мъж с такива размери да приема комичните 1700 калории дневно? Че то една жена с нормално тегло, която не спортува се нуждае от едни 1200-1300 калории дневно, а какво остава за 180 сантиметров мъж, който е решил да слабее с кардио, което ще го изтощава?

И какъв е този съвет за ядките? Те са прекрасен източник на полезни мазнини и протеин, но ако калорииния прием е 2200 калории дневно. 40 грама бадеми са около 250 калории. Ако от 1700 извадим 250, то остават едни 1450 калории, а това с една нормална закуска и един нормален обяд вече е достигнато.

А къде остава зареждането след тренировка? Къде остава вечерята? Къде остава някое междинно хранене (например този плод, който препоръчваш, и който ще е поне 200 грама, следователно едни 100 калории)?

Между другото, това за плодовете също не е точно написано, защото количеството може да е 1-2 броя, но ако говорим за грейпфрут, портокал, банан, авокадо (което е адски калорично, между другото, но пък поне е много полезно), или пък ябълки. Ако обаче говорим за диня, пъпеш, сливи, ягоди, малини, боровинки и т. н. вече говорим за грамаж. Аз един път си взех от пазара точно 200 грама череши, което са 100-ина калории и количеството беше точно шепа и половина.

Идеята е, че с 1-2 ябълки ще се заситиш повече от добре, но ако плодът е например ягода, то със 100 грама няма да се получат нещата и след 20 минути организмът ще иска пак да яде. Тоест, ако ще е с ягоди, или нещо от сорта, то тогава количеството трябва да е поне 250-300 грама, но това пък вече качва много калориите (300 грама ягоди са 100 калории, но пък много ще качат захарта, което също трябва да се гледа много внимателно).

Затова и човекът трябва да приема със сигурност над 2000 калории дневно, но категорично да забрави дори да мисли (камо ли пък да консумира) трансмазнини, палмово масло, или продукти, за чиято направа е използвано то, преработени продукти тип чипс, солети, брускети (дори и 1 солета/1 парче чипс, или 1 брускета не трябва да се яде) и др. Категорично трябва да спре да "пие" калории, или с други думи да откаже кока-кола, сметана, захар, кондензирано мляко, или там с каквото си пие кафето. Забравя се за капучино, фрапета и тем подобни. Изобщо пък да не говорим за торти, пастички, банички, боза, тестени закуски, олио, алкохол и какви ли още не неща, които са част от т. нар. "лайфстайл" на българина.

Е, звучи като някакъв вид затвор, но най-добрите резултати се постигат само тогава, когато и ние дадем максималното от себе си, а не само, когато решим да променяме нещо в нас, но не сме готови на никакво усилие за постигането на целта. ;)

8.   Наистина имам желанието да променя тялото си и имам волята .От една седмица не съм пушил и не съм пил алкохол, от които не се лишавах.Не казвам,че е много дълъг период просто ако реша да го направя, ще го направя.От вас искам съвет как по-точно да направя промяната и по-точно хранителния режим както и дали ще изглеждам нелепо на тези килограми с моята височина или трябва да кача още някой килограм

9.   Авторе, няма от какво да се притесняваш да ходиш в залата. От опит ти казвам, че точно тези "батки" са последните, които ще тръгнат да ти се подиграват. Те точно са в залата със съвсем друга цел - да се снимат пред огледалата и да се надпреварват един с друг кой вдига повече и/или кой има по-голям бицепс.

Какво имаш предвид с "200 грама въглехидрати на ден"? На мен това ми се вижда много като количество. Това са ти приблизително 200 грама сварен ориз, а това пък на ден е шокиращо количество, особено ако целта е отслабване, при това без тренировки в залата. Не е лошо от тези 2500 калории, които искаш да приемаш дневно (и които вече те посъветвах да намалиш на не повече от 2200-2300) поне в началото да са предимно съставени от протеин. В някой и друг ден от седмицата може да имаш 200 грама въглехидрат, че дори и повече, но като цяло при цел отслабване това си е множко, въпреки че като процент от калориите не е чак толкова шокираща цифра.

Между другото, напиши в Ютюб "eating for fat loss" и ще ти излязат буквално хиляди клипове, където може да видиш различни хора как свалят килограмите си. Друга опция е да търсиш "how to get shredded", или "how to get lean", но така ще ти излязат клипове предимно на хора, занимаващи се с фитнес, а ти все още не си такъв, така че по-добре търси клипове с режими за сваляне на килограми и ще видиш горе-долу какво, кога и как трябва да ядеш, както и къде са ти грешките в храненето, които ако правилно те разбирам досега са били доста сериозни.

Относно това колко калории гориш - много зависи. Ако се помайваш, докато скачаш на въжето вероятно гориш пряко сили 200 калории с цялата тази тренировка, което и сам може да се досетиш, че е обидно ниска цифра. Ако обаче правиш т. нар. "HIIT" тренировки (които също може да ги намериш в Ютюб), тогава вече ситуацията е много по-различна и количеството изгорени калории скача в пъти.

В заключение - хубаво е, че се интересуваш от темата, поздравление за желанието да влезеш във форма. Дай Боже скоро и в зала да започнеш да тренираш, защото истинските резултати наистина може да се постигнат само там. :)

10.   И аз си тренирам в къщи и си имам страхотно тяло. Не ги слушай тези, които ти казват да вдигаш тежести. Те са за покачване на маса и само правят топчести тела. За началото си се ориентирал правилно с домашните тренировки.

11.   Слушай колегата от коментар номер 10, той наистина сигурно ще да има прекрасно, дори невероятно тяло. Не влизай в залата, там явно е само за балъците, друго си е да помпиш само у вас коремни преси, лицеви опори и евентуално набирания, плюс разни упражнения със собствено тегло...

Е, ти си преценяваш, но шансът за стегнато и хармонично тяло в домашни условия е изключително минимален, особено пък ако нямаш и генетика. Всъщност, то и понятието "хубаво тяло" е строго субективно, защото според някои хора например "хубаво тяло" а просто да не ти висят сланините, докато според други "хубаво тяло" е да имаш 45 сантиметра бицепс със 6 плочки и не повече от 7-8% подкожна мазнина, според трети "хубаво тяло" е да имаш 50 ръка и да си огромен, дори и с цената на 20% подкожна мазнина и т. н.

Поне, ако не друго може да ни държиш в течение как ти се получават нещата, защото хора, решили да се вземат в ръце наистина заслужават подкрепа и насърчаване, така че на мен лично ще ми е интересно как върви прогресът ти. :)

12.   Номер 11, съдейки по коментара ти си много комплексирано момче, което не е тренирало през живота си(говоря за спорт, не фитнес). Кога ще разберете, че фитнесът не е спорт, а допълнителна тренировка към спортовете. И много адекватно съм си отговорил на момчето. Отиди да тренираш нещо в зала примерно, да ти скъсат задника, и после да видиш дали няма да направиш тяло.