Споделена история от Здраве

Зависимост съм храна
Здравейте на всички,
имам един проблем. Момиче съм на 18 г. Нямам си приятел, с родителите си не се разбирам, приятелите ми ме пренебрегват. Всичко това ми се отразява и то много лошо. Някои имат зависимост от алкохол, друг от наркотици, а аз съм развила такава към храна. Денонощно мисля за ядене. По цял ден се тъпча. Ще кажете спортувай, сред хора е по-лесно. Пробвах, ходих на фитнес, но без полза. Нямам желание да правя упражненния, няма за кого, за какво. Много съм демотивирана. Искам да спра, а не знам как. Наистина имам нужда от помощ, но не знам от кого да я получа. Надявам се Вие да ми дадете добри съвети, защото скоро ще стана 100 кг.
Благодаря ви за вниманието.

Коментари

1.   Въртиш се в омагьосан кръг - депресираш се защото си дебела, когато си депресирана и тъжна се опитваш да си набавиш поне малко удоволствие чрез ядене, колкото повече ядеш, толкова по-дебела ставаш, колкото си по-дебела, толкова по-комплексирана и депресирана ставаш.
Единствения начин е си наложиш воля и да започнеш да отслабваш. Яж само плодове, зеленчуци, риба, бяло пилешко месо, обезмаслено мляко - кисело и прясно. Никакъв хляб, сладкиши, безалкохолни и шоколади. Пий по 2 литра минерална/трапезна вода на ден задължително.
Ще видиш като отслабнеш, как ще започнат около теб да се навъртат момченца, ще си намериш компания и всичко ще си дойде на място. Намери си работа или хоби, което да ти запълва свободното време - така няма да имаш време да мислиш за ядене.

2.   ми почни със спорт и развий зависимост към него; когатто спортуваш усилено, след това не ти се яде, при мен така действа. и си занимавай ума с някакви по-духовни неща, запиши се на някакъв курс, учи нещо; може йога също или танци.

3.   Преминала съм през ада на хранителното разстройство. В пубертета развих пристрастеност към храна. В резултат от 50 минах 80 кг. Много плах и притеснителен човек по природа съм. Храната беше нещото, с което замествах реалния живот. Отдалечих се от всички, едва завърших, отложих следването си... Доста години животът ми беше извън релси.
Но това нещо се преодолява. Днес имам работа, образование, приятел. Възвърнах нормалното усещане за ситост и глад. Храня се нормално. Всичко става обаче много постепенно, бавно и продължително. На първо време не се опитвай да се ограничаваш драстично или напълно да изключваш храни. Няма вълшебна рецепта. Обичай себе си и се цени. Приеми се такава, каквато си. Всичко ще се оправи.

4.   Аз имам същтия проблем.
В едно списание прочетох че 6-те емоций заради който пълнеем са:Скуката, тревожността, тъгата, гнева, превъзбудата, и чуството за вина. И познайте какво от 6 аз изпитвам почти постоянно 5. И може би и ти си така, аз още не съм открила моето лекарство, надявам се да го открием и 2 скоро :)
Много успехчета

5.   за връзка имат значение килограмите, но тъй като аз бях в подобна ситуация, сега ставайки по-слаба, забелязвам как се променя отношеието на околните към мен,
като започна от приятеля си и продължа към познатите и приятелите си... дори моя приятелка започна да ми завижда и да страни от мен... някаква си нейна завист явно.
но се замислям за едно... ок, започваме да изглеждаме по-добре, но това за приятелите ни защо има толкова значение.. може би самият живот е лицемерен по някакъв на1ин. изискванията към нас жените са огромни, а към мъжете минимални по отношение на външия вид.
аз бях стигнала до 90 килограма, , сега съм 70, спортувам, и се храня разделно.
ще се радвам да пмогна на авторката., защото съм била на нейно място.
ще чакам отговор и ще се радвам да обсъждаме храненето и проблемите си.
успех и пиши :)

6.   Авторката: Продължавам да ям непрестанно, наясно съм със всички последствия, не се понасям, чувствам се като слон в стъкларница, но продължавам. Не знам каква диета да почна, уж всички са вредни.. Ти как отслабна и за колко време?

7.   пробвай да изключиш картофи, ориз, хляб и сладко.
не смесвай храните и намери някакъв спот-той стимулира, и стяга.
аз ходя на аеробика например.
ако искаш остави майл или скайп

9.   Здравейте!
По ред причини допуснах да стана от 65 105 кг. Няма да ги споделям, защото няма оправдание. Има лабилтност и липса на воля. Непрекъснато ям и често оставам с усещането, че се самоубивам, но нищо не мога да направя. При 105 кг трудно се спортува... Приятелите ми ме приемат и така.. Мисля, че човек в подобно състояние след като е опитвал десетки пъти да се справи сам и не е успял, е редно да потърси помощ при специалист занимаващ се с подобни случаи, но къде го?
И от къде да се започне - от специализиран център? Къде? Кой? От психолог, психотерапевт, психиатър, специалист по борба съсх зависимост от храна, диетолог? Все въпроси без отговор... Сам наистина е трудно. Много съм чела - във всякакви сайтове, всякаква литература. В България няма такива функциониращи профилирани групи точно за този проблем.
Затова предлагам да си направим. Сигурна съм, че заедно ще успеем да се преборим по- лесно.
Имам и изработена стратегия. Нека превърнем зависимостта си във взаимопомощ. Нека желанието да помогнеш на повече хора, осмисли свободната част от ежедневието ни и стимулира отговорността ни към самите себе си.
Надявам се да ми пишат всички, които споделят моята идея.
Оставам на разположение - ditsoneva@gmail. com
Доскоро:))