Споделена история от Здраве

Паднала пломба
Онази вечер както дъвчех дъвка изведнъж пломбата ми се оказа у нея. Поставяна е преди 2 години. Досега всички пломби, които ми е правила зъболекарката ми все са държали толкова с изключение на една, която вече 6 години не е мърдала. А други ден ми предстои да пътувам за море и трябва поне да ми сложи лекарство, за да закърпя положението докато съм на морето -. А ме хваща страх като си помисля, че ще ме дълбае преди да го сложи и след това пак за новата пломба. Последният път ходих да ми оправя кариес -оказа се дълбок. Като ме разчовърка не издържах от болка и изпищях и тя ще ми вика „ Искаш да се държат като голям човек с теб, а ти се държиш като хванато от гората дете ”. Какво да правя като болката беше ужасна. Това прави ли ме лигла кажете? Друг път се е налагало ръката да и вадя. Знам, че всеки друг зъболекар спира с маш. види ли, че пациент го боли. Също така се боя да не стане на пулпит. Ако тя е в отпуск ще трябва да отида при друг зъболекар поне да ми сложи лекарство докато съм на море. Малко ми е притеснено да стоя така с отворен зъб. Какво да правя, ако отида лошо, ако не отида и отлагам ще стане още по - лошо и проблемът ще се задълбочи? С другите стоматологични процедури нямам проблем. И дали пломбите, които ми слага са качествени при положение, че повечето са ми падали след година две?

Коментари

1.   Искай да ти сложи упойка. Моята зъболекарка винаги ми слага, когато кариесът е много дълбок.

2.   Лекарката ти не е много в час. За да имаш такава болка, значи вече имаш пулпит /открит нерв/ или кариесът е близо до нерва. Всички нормални зъболекари работят с упойка, защото обикновено не са садисти. Упойката се слага за да не изпитва пациентът болка и за да може специалистът да работи нормално на спокойствие.
Ти прецени на какъв зъболекар ще ходиш.

3.   Препоръчвам Ви, да си смените зъболякаря при положение, че не Ви допада. Аз търсих около месец настоящия ми зъболекар. Четох мнения по форуми, facebook страници и накрая не съжалявам. Успех.

4.   Оказа се, че в отпуск до края на август, а не мога да я чакам още 2 седмици дотогава можеше да стане пулпит. Записах час при друга вчера и разликата между нейната работа и тази на мойта е огромна -много внимателна работа без болка др. седмица ще го пломбира обмислям по -натам дали да не се преместя при нея.

6.   Не си нито лигла, нито хванато от гората дете, а просто зъболекарката ти не струва. :)) Всеки нормален стоматолог слага упойка за комфорт на пациента, а и за негово собствено улеснение по време на работа. А пък пломбите падат толкова бързо, защото не са сложени добре или са от кофти материал.

Относно конкретния проблем - на първо време отиди да ти сложат временна пломба преди да заминеш за море, защото е изключително вредно, а и неприятно, да седиш с отворен зъб. След като се върнеш от почивката е препоръчително да си потърсиш друг зъболекар, защото ако продължаваш да ходиш при сегашната ти, шансовете да сложиш чене на 50 години, та и по-рано, са огромни.

7.   Може да може да го оправи с 1 или макс 2 ходения, иди да го прегледа. Разбира се, че ако те боли ще искаш упойка.

8.   Благодаря ви, както казах по - нагоре в отпуск е и отидох при друга .Така внимателно ми сложи временната пломба ,че не усетих почти нищо в понеделник отивам вече да ми сложи постоянна .Докато моята щеше да ме слуша как охкам и да ми разправя ,че драматизирам и ,че дечицата търпели на болка при такива кариесчета.Преди няколко години имаше едно дете на 7-8 г.преди мен съдра се от рев в кабинета и .

9.   Намери си друг зъболекар, който работи с качествени материали. Пломба е нормално да държи 10-20 и повече години. (Освен ако ти не решиш да я смениш по-рано). Не позволявай да ти поставят амалгамени пломби защото са вредни и поискай от НОВИЯТ ТИ ЗЪБОЛЕКАР да ти постави малко упойка (впръсква от едно флаконче директно върху зъба). Под местна упойка изобщо няма да те боли. Мий си редовно зъбите, почиствай междузъбието с конец и се жабури с лайка (съвсем леко затоплена, за да не ти се напука зъбният емайл) - така няма да ти се образуват нови кариеси. Успех и весело изкарване на морето!