Споделена история от Здраве

Ти щастлив/а ли си? Аз не!
Здравейте, Мъж съм на 26г. От вече доста години страдам от притискащо главоболие в предната част на главата. Като бонус към това имам и адски слаба памет, негативни мисли, нежелание да правя каквото и да било. Последните 5 години работих доста (предимно с главата) и не обръщах внимание на състоянието в което се вкарах. След като започнаха проблемите ми си направих скенер, ЯМР и всичко беше в норма. Имам понижена функция на щитовидната жлеза.

Когато се опитвам да се фокусирам в момента ми е адски трудно, даже невъзможно.. имам страх от хора и публични места, чувствам се доста некомфортно. (дадох си сметка наскоро за него). В момента си дадох почивка за да успея да преборя това ми състояние.

Симптоми:
- Всекидневно главоболие (притискане и туптене в челото)
- Слаба памет и невъможност за концентрация
- Не мога да се радвам на живота и да жиевея
- Влушаване на главоболието през деня (предимно от мисли които не мога да контролирам, или публични места)
- При динамични разговори или филми се засилва усещането в главата за притискане.

Мисля че, е крайно време да се взема в ръце и да постигна щастие и спокойствие, действията които смятам да предприема:
- Среща с психолог ( терапия най-вероятно )
- Прочитане подробно на техники и практикуване на медитация
- Автохипноза (приемам предложения тук, за момента за НЛП само се сещам като най-близкото до това)

Решен съм, да се преборя с това си състояние, на всяка цена. Да октрия щастието си в себе си и да се радвам на живота.

Изключително ще съм благодарен, на коментари, мнения, критика или просто подкрепа.

Коментари

1.   Не знам, какво работиш, но направи следното. Вземи си отпуска, хвани някое момиче, ако има такова, и отиди за две семици, на другия край на света (или някъде зад граница), като кажеш на всички, да не те търсят и не мислиш за проблемите си. Ако това не ти помогне, то тогава имаш сериозен проблем. Но помога в 3 от 5 случая.

2.   Не съм медицинско лице, но за мен това си е чист стрес константна тревожност.

3.   Здравей, много хубаво е, че търсиш промяната. Понякога депресията ни може да се превърне в трамплин, който да ни изтласка много напред. Ето, че ти сам осъзнаваш какво трябва да направиш за да постигнеш щастие. Просто го направи! :)

4.   Според мен стъпките, които си посочил, са много добро начало! Паихологът може да ти помогне много, аз съм била на терапия, единственото важно нещо е да имаш положителна нагласа към лечението и да полагаш и ти усилия. Освен медитация много успокояващо действат рисуването, оцветяването, четенето, разходките сред природата, спортът, слушането на тиха, приятна музика, топлите вани и т.н.
Полежаеам ти успех, ще се справш! <3

5.   Здрасти. Препоръчвам ти да отидеш при Димитър Тенчев. Наистина само той може да ти помогне да се възстановиш от това състояние. Успех!

6.   Остави тия бошлаф лечения и ала-бала терапии. Още една енцефалография и електро енцефалограмма. Няма как да св изказват мнения без изследвания. Хипотиреоидизма лекуваш ли го. Вероятно е свързано с това.
Medical student

7.   Прилича ми на депресия без претенции да съм прав.

Аз също страдах от депресия и при мен помогнаха пътувания и нови навици. Понякога депресията става от това, че в определени моменти си бил стресиран и подсъзнателно асоциираш заобикалящата те среда с този стрес. Може да е примерно обстановката у дома, може да са съседи, може да са околните сгради, може да са дори миризми, звуци, навици и т.н. Често се случва това.

Просто отиди някъде да смениш обстановката, за предпочитане в чужбина, за да си в напълно различен свят. Така малко ще разчупиш тези стимули. От първия път ефекта може да е краткотраен, но за няколко пъти ще си като нов. При мен поне помогна.

Нови навици, нови хобита, нов начин на живот също помага, макар и не винаги толкова качествено. Освен това мозъкът ти има нужда от нови стимули, за да е в кондиция, иначе закърнява.

Може да ти прозвучи странно, но и чая от жълт кантарион прави чудеса с психиката, но трябва да го вариш в тенджера, за да си пусне хубаво цвета.

Между другото тези изброени неща от теб при мен не помогнаха. Да не говорим, че в България почти няма свестен психолог, казвам го то опит. Единици са и вероятността да случиш на такъв клони към 0. Според мен не си губи времето и парите, но ако искаш пробвай.

8.   Ако имаш понижена функция на щитовидната, това прецаква целия ти живот. Обърни се към ЛЛ първо, след това-ендокринолог и му кажи за всичките си оплаквания. Отиди на психиатър

9.   Ядеш ли прекомерно много месо и белтъчна храна? Виж в нета за балансирана диета и взимай витамини и минерали всеки ден. Имаш си физически проблем, който трябва да бъде открит. Хора, главоболието никога не е безобидно, особено честото. За мен е мигрена. И то хронична. Нищо не казваш, откога си така и преди това боледувал си си примерно често от грип или други инфекциозни болести. Кучета/ котки имаш ли? Паразити? Според мен психиката ти поддава заради главоболието, а не обратното. Не стой, а върви на качествен невролог.

10.   Привет, привет,

Аз си мисля, че всичко би се подобрило, ако не и напълно оправило, ако:

1) Обърнеш внимание на околните хора. Страх/ некомфорт с тях... ами клин- клин избива. Избираш си един по-колективен спорт (от футбол до планинарски бродения) / групови танци и приемаш, че по-лошо от това да имаш неподходящи хора около себе си е да нямаш никакви.
2) Внимавай с храненията. Гледай да ядеш водорасли- зелени, кафяви, червени и бразилски орех (тук има селен, к. ти е необходим). Яж авокадо, какао, те имат серотонин.
3) Регулярните почивките са задължителни, за хората, к работят интензивно мисловно. Правилно си направил! Но е важно в тях да се случват приятни събития, а не да оставят една куха тишина, та проблемите съвсем да ни обсебят. Гледай най- малкото да се разхождаш в парка сутрин/вечер по хладно.
4) Отиди на ендокринолог, житовидната е ключова зона! Може да не са нужни никакви лекарства, а само добавки.
5) За главоболитето и липсата на концентрация- има куп доказателства, че храните, които ядем, ако затрудняват организма ни в преработването и последния работи на празни обороти, без да може да си извлече нужните вещества (при непоносимост например), то точно тези симптоми са налице. Аз имах такива симптоми и експериментално пробвах соли; хомеопатия; хранителен тест и чревно прочистване. При мен само последното значително помогна. Ходих в Детокс център в кв. Бъкстон. Скъпо е, но има тест, за к. ти ''надяват'' на главата нещо като шапка и апарат. к. отчита сигналите. Правят ти кръвен тест за хранителна непоносимост. Има и ирисова диагностика. Така ми откриха глутенова непоносимост, висока киселинност и това, че използвам 45% от цялата си възможна енергия. Направих основно хранителни промени и ето след две години и сила си имам, и настроение (особено, к. не слушам за атентатори всяка седмица )
6) Щом си анализирал себе си, половината е свършено. Всичко ще се нареди! Само действай!
7) Ако имаш навик да слушаш музика на слушалки, а ако го правиш и силно... значи просто прекрати. И повечко Чайковски да има :)
8) Не взимай всичко твърде на сърце. Хората на разума са силно самокритични.

Ето, всички щастливци във форума те подкрепяме, а аз даже ти позавидях, че толкова схематично и концентрирано си си изложил ситуацията, а не както при мен се получи- цяла сага;)

11.   ОТ Автора:

Изключително благодарен съм на всички които отделите от времето си да ми дадът подрекпа.

Програмист съм по професия. През повечето от последните години предимно гледах да се развивам и да научавам допълнително нови неща, но просто прегорях. Сега не мога да се концентирам изобщо и не ми носи никакво удоволсвие и нищо не помня (буквално)

Определено ще опитам да сменя средата и да се разхождам редовно.
За щитовидната имам ехограф от преди 2 години, но за момента не й обръщах много внимание (знам че е супер грешно) не си пиех редовно Л-тироксина. Ще си взема Омега 3 Цинк Селен за нея.

Не ям почти никакво месо, само от време на време пилешко. Не обичам сланани и други подобни тлъсти места. Акохол не употребявам - никакъв.

Прекалено много се бях вглобил в това си начинание и някак си изпуших. В момента реших да си почина, и напуснах последната си работа с идеята да почина и науча нови неща. Да ама не - хич не ми се получава. Само черни мисли които за момента не мога да контролирам...

Дали ще си намеря работа... ставам ли за нещо и т. н мега трудно е, ама ще видим какво ще излезне.

Благодаря още 1 път! Ще пиша периодично тук, ако има други с подобни симптоми