Споделена история от Здраве

Противозачатъчни
Здравейте!
Момиче на 18 години съм и ми се наложи да пия противозачатъчни, защото първият ми цикъл дойде едва на 10 годишна възраст и беше нередовен. Консултирах се с лекар защото преди няколко месеца (декември) започнах да водя полов живот и това с нередовния цикъл ме притесняваше. Пия ги от няколко месеца и забелязах, че цикълът ми е по-оскъден. Искам да попитам дали това е нормално и дали има нещо, заради което трябва да се притеснявам?

Коментари

1.   Това, че на 10 г. ти е дошла менструацията е напълно номрално, а на 18 г. е също нормално да нямаш още редовна менструация. Аз дори не смятам, че си я изчисляваш правилно, а гледаш дати, не броиш дните от цикъла. Свали си най-добре приложението МОЯТ КАЛЕНДАР (Андроид) и там ще можеш точно да видиш колко дни ти е цикъл и всичко.
При противозачатачните няма менструация иначе, а т. н. менструало подобно течение и това, което ти описваш е нормално. Внимавай с новите мини противозачатачни - не се пълнее от тях, но рискът от тромбози е 3 пъти по-висок - при тромбоза може да настъпи и смърт или да загубиш крайници.
Според мен най-щадящ и добър метод за контрацепция специално за жената е кондомът.
Ако имаш партньор, който би ползвал кондоми в името на твоето здраве ти препоръчвам да спреш противозачатачните

2.   Норламно е менструацията да е про-кратка като дни и по-оскъдна. И аз съм пила заради проблеми с нередоен цикъл.

4.   Да ти дойде за първи път на 10 години, не е нормално.
Нормалната възраст е 12-14 години, а и не си казала каква е марката противозачатъчни, за да ти кажем нормално ли е оскъдното течение.
При щадящите провитозачатъчни, не е възможно да има нежелани реакции, както и оскъден мензис.
При нередовен цикъл се препоръчват противозачатъчни, но не е здравословно да се пият "цял живот", който има нередовен цикъл си остава с такъв.

5.   От авторката :
Пия хапчета Джаз по лекарско предписание заради хормонален проблем. Поне така ми каза

6.   Няма от какво да се притесняваш. Години наред съм пила такива хапчета, заради кисти и да и при мен цикълът беше доста по-оскъден от колкото в периодите, когато не бях на хапчета. Бях се притеснила точно като теб и ходих на лекар и ми обясниха, че е напълно нормално. Така, че пий си ги спокойно, само не забравяй да ходиш на редовни прегледи за всеки случай.

7.   От противозачатъчните почти винаги цикълът е по-оскъден, защото те оказват влияние върху лигавицата на матката, която се захранва по-слабо и съответно е по-тънка. Аз съм на 40 години и съсвем неочаквано за мен ми откриха киста и полип едновременно. Наложи се да пия по лекарско предписание и се оправих само с един курс на лечение (пих само един месец). В повечето случаи не дават странични ефекти, защото модерните са доста пречистени.

8.   До авторката от № 4 - Пила съм "Джаз", мога да ти кажа че са иновативни противозачатъчни, които не са бъкани с хормони, нямат странични ефекти и не могат да ти навредят нито на цикъла, нито на здравето.
При мен не са правили никакъв проблем, беше си ми редовен и не е бил оскъден. Като закупиш "Джаз", към нея има малка книжчица сравнително дебела, сега не знам дали се пускат такива указателни книжки, все още.
Трябва да спазваш режима, като всеки ден по едно и също време да пиеш хапче, ако изпуснеш 1, 2 часа не е фатално, но може да се сбърка режима, както и като дойде цикъла, не пиеш хапчетата, докато не свърши.
И още нещо, което не е свързано с противозачатъчните.
Когато те отворят за първи път има една аномалия, не ти идва 1 месец, а ако ти дойде той е с много закъснение.