Споделена история от Здраве

Паник атака
Здравейте момче на 16 години съм съжалявам ако темата се повтаря всичко стана преди 2 месеца и половина една седмица преди да завършим училищите за жалост пуших трева след 40 50 минути ми стана лошо, исъхна ми устата почнах да треперя сърцебиене имах чуство че ще припадна и ще умра озвикаха бърза помощ дойде линейката зеха ме треперих майками беше до мен и си мислех че всеки момент ще издъхна влезнах в бърза помощ сложиха ме на системи за около 2 часа се оправих после лежах 2 дена в болницата изписаха ме иследвания кръвни сичко в норма освен кръвната ми захар която е паднала но я стабилизираха и така та да си дойдем на темата исписаха ме след два дена пак се пофтори сърцебиене сухота в устата чуство че ще получа инсулт инфаркт кръвоизливи и всякакви такива работи ходихме при личната кръвно 140/80 пратиха ме при децки кардиолог гледа ме на ехограф сичко е в норма обаче кръвното отново беше високо тоя път 150/90 както и да е едно извесно време беше така но това се повтсряше прилошаване сърцебиене после световъртеж подкосяване на крайниците трудно дишане имах чуство че ще умра ходих пак при личната прати ме при психиатър исписа ми антидепресанти оказа се че съм имал паник атаки които наистина наподобяваха предсмъртно състояние имах чуство че ще умра секи момент сега вече месец ги пия но ме е страх че ще ми се случи нещо лошо мисля си че ще фана някаква болест и че ще умра или че ще получа имфаркт инсулт кръвоизлив или че ще катастрофирам както съм в кола или че някой ще ме заколи беше ме страх да а излизам от нас сега вече си ходя сам но имам ужасни мисли в главата страх ме е от гробища дори като видя никролог моля дайте ми съвет! (Съжалявам ако има правописни грешки)

Коментари

1.   Здравей. Паник атаките са нещо ужасно за този, който ги преживява и нещо често неразбираемо за околните, понеже външно на потърпевшия му няма нищо...
По темата са изписани много книги, в психологията паник атаките са добре изучени.
За съжаление психотропните вещества в тревата ( предимно Тетрахидроканабинол ) могат да отключат паник атаки, което е също добре описано в научната литература.
Добрата новина е, че с днешните медикаменти могат да бъдат добре държани под контрол. Един от тях, и според мен много добър е Есциталопрам.
Твоят псохолог/психиатър трябва да те следи отблизо и да напасва дозата съответно. Много важно е да се знае, че тези антидепресанти не действат като аспиринче веднага, а минават дни до седмици докато развият действието си.
Ако състоянието ти в момента както го описваш продължава повече от две седмици след започване на приемането на медикаментите, вероятно трябва да се напасне дозата или да се смени медикацията (не всички медикаменти действат еднакво добре при различни хора).
Успех!
М48, с известен опит с паникатаки.

3.   Здравей, разбирам какво изживяваш моят мъж също получаваше. 2 години с антидепресанти и успокоителни. Лечението му беше ксетанор диазепам. Разбира се пиеше ги по схема. Да ти кажа нямаше голям резултат. Сега не е получавал от 6 месеца, сега пие жълт кантарион на таблетки. Неговото спасение беше че сменихме местоживеенето
Стресът, напрежението, всичко което го напрягаше и изнервяше и беше причина за появата на на паник атаките останаха в старият град. Помисли кое те напряга толкова каква е причината. Главно неговите паник атаки се започват след рязкото спиране на алкохола. После нервите и притесненията го довършват, т
Е. задълбочават. Бил е зависим. Колкото до твоите не знам колко време си пушил трева, но сега предполагам след случката не палиш и може би рязкото спиране оказва някакво влияние. При кризите му 1 хапче валидол под езика. Самата нагласа че това хапче му е спасителя му влияеше на психиката и времетраенето на атаката се скъсяваше. Не че валидолът е супер ефективен, а самата идея в главата че това е нещото което ще помогне даваше резултат. Всичко е в главата. Виж забелязах че пишеш понижение на кръвната захар често се изпада в шок заради това. Всяка сутрин на гладно една супена лъжица истински пчелен мед, може и 1лъжица захар в малко хладка вода, но медът епо- ефиктивен.

4.   Може би имаш някаква невроза отключена в следствие на първоначалната случка, която съответно причинява и паник атаките. Кофти момента е че са те пратили директно при психиатър а не при психолог и/или терапевт. Лекарствата потискат симптомите в някаква степен, но никога не решават истинската причина за проблема. Посети въпросните специалисти и се консултирай дали е добре да намалиш антидепресантите и да започнеш терапия. Според мен такъв вариант имал по-добри резултати при теб.

Успех.

5.   Не се извинявай за правописните си грешки. Поправи ги.
Психичните проблеми не са основание да занемаряваш образованието си.