Споделена история от Здраве

Счупен глезен, който не зараства.
Здравйте, приятелят ми си счупи глезена август месец (на 26. 08), гипсираха го във военна болница, казаха около 45 дни да стои с гипса. Тази седмица отиде в Пирогов с идеята да го свалят вече, но се оказа, че костта едвам се е захванала и трябва да стои още 20 дни с гипс. Защо толкова бавно зараства? Възможно ли е да е заради калпаво обездвижен крак, защото тези от военна болница като че ли не си свършиха работата както трябва. Даже не беше с гипс, а с някаква шина и му бяха увили крака в бинт. Той можеше да си движи крака в него и като цяло според мен заради това не е заздравял. Купих от аптеката Калций + Витамин Д на таблетки, обаче аптекарката ми каза, че било нерепоръчително да се пият преди да сме сигурни че зараства правилно, понеже можело да излезнат израстъци (не го каза точно с тези думи, но я разбрах какво има предвид) и трябвало после да се премахват оперативно. Но пък четох, че доста помагат за възстановяването на костта. Въпросът ми е, наистина ли е опасно да се пият Калций и ако може да ми дадете някакъв съвет какво да приема като вещества, за да зарастне по-бързо глезена. Благодаря.

Коментари

1.   Не заздравява защото приятеля ви се движи прекалено много. Шокиращо е да ви сложат шина и вие да се опитвате да видите дали можете да се движите "в него". И гипс да ви бяха сложили е нормално да може да се движи в него, защото след счупване крака се подува, после след време подутото спада и остава луфт, логично е да може да се движи в него.
За такива неща е глупаво да обвинявате лекарите, те по цял ден с счупени крайници се занимават и могат добре да преценят шина или друго е нужно. То се вика обездвижване, но това означава приятелят ви да лежи по цял ден, да не мърда крака и само до тоалетна на 5 метра да си позволява да ходи.
Опитваш се да мислиш логично витамини си му взела, но сама осъзнаваш предполагам че тялото се възстановява посредством образуване на нови клетки, той таман направи 10 нови костни клетки размърда се и чупи малката връзчица

2.   Смяташ ли, че можем да ти кажем дали е зарастнал? Като се притесняваш отидете на лекар. Вече много често се използват шини, просто с гипс е много дисконфортно. Кои пък ти каза за витамин д и калции?

3.   Аз не искам да ми кажете дали е зарастнал? Можете ли да прочетете по-вниатено поста и тогава да отговорите. Питах в аптеката какво могат да ми предложат и ми дадоха това.
Номер 1, благодаря за мнението, може би наистина е заради многото мърдане, той не излизаше от тях, но често ходеше до тоалетна и из стаята си. Не сме се опитвали да видим дали може да мърда, той сам ми сподели. Значи изобщо да не излиза от вкъщи и да лежи по цял ден ли е решението?