Споделена история от Здраве

Пушене и проблем с бъбреците
Здравейте.
Момиче на 17 съм.
Лежах 10 дена в болница, защото ми поставиха диагноза остър нефритен синдром.
Днес ме исписаха и ми казаха, че всичко вече е в норма.
Сега трябва да спазвам хранителни режими, да се пазя от настинки и т. н. Трябва много да намаля месото, сладкото и соленото, но проблема не ми е в това, а в цигарите.
Пуша от 2 месеца (лилава Ева)по 2, 3цигари на ден не повече.
Въпроса ми е има ли проблем да продължа да пуша? Ще повлияе ли силно на бъбреците? То е ясно, че пушенето вреди, но все пак това си е на моя отговорност, просто не искам сега след всички тези проблеми бъбреците пък да вземат пак да се влошат...
Ще спазвам всичко казано ми от докторката, но само за цигарите нищо не ми беше споменато, а аз изключих да попитам. :D

Коментари

1.   Здравей момиче!!! Аз съм мъж на 35 години и съм заклет анти- пушач!!! Не критикувам никого, че пуши, стига разбира се да не вреди на здравето ми, затова обичам да проветрявам или да бъда в помещения без цигарен дим! Ако приятелката ми пуши, това си е лично нейн проблем, стига разбира се тя да се съобразява с мен! Няма да ми е приятно, но аз ще си е обичам, защото има други много сериозни качества. Ако тя ги спре ще съм радостен, но при обратното действие няма да спра да държа на нея! Надявам се да съм ти бил полезен

2.   По принцип цигарите нямат директна връзка с бъбреците. Но има много други причини да ги откажеш.

3.   Цигарите увреждат много повече бъбреците, отколкото белите дробове
нооооо сама казваш - на 17 си, всичко си е твоя отговорност...

4.   Искаш пушене или здраве. Не можеш да имаш и двете. Пушенето не влияе зле само на белия дроб а има общо негативен ефект върху имунната система и може да влоши каквито и други проблеми да имаш.

5.   Пуши си спокойно, вече си се увредила и връщане назад няма. Така и така цял живот ще имаш само болежки благодарение на цигарите. И да спреш сега, като ти поутихне бъбречната криза, пак ще почнеш и така до следващата криза и следващата болест. Общо взето в този кръг минава живота на наркоманите. То от цигарите не се умира бързо, просто дълги години мъчение, и разни болести. Ако нямащ намерение да спираш окончателно просто е безмислено да не пушиш ден два, от това здравето няма да си върнеш.

6.   Цигарите са много силна отрова и е ясно, че който се трови, той трови цялото си тяло - не е локализирана отровата. Най-опасно не е да развиеш рак (за това има нужда от години), а самият никотин предизвиква рязко свиване на артериите и нарушава кръвообръщението, може да доведе дори 1 цигара до откъсване на тромб и смърт (тромбоза), губене на крайници.
Махни тези лайна. Достатачно си си увредила организма. Бъбреци и черен дроб работят на макс точно да те чистят от отрови, а ти се тровиш сама.

Правилна диета са ти предписали, но са забравили да ти забранят най-важното - СЛАДКО И ЗАХАР като цяло, включително мед, ХЛЯБ и всичко зърнено/тестено, царевица, ОЛИО И ПЪРЖЕНО като цяло - олиото при нагряване оксидира и е отрова. Яж ПОЛЕЗНИ мазнини под формата на масло и зехтин /не се нагрява зехтин! /, кокосово масло ако имаш възможност.
Най-добре за теб е да ядеш много зеленчуци и салати - примерно попарени зеленчуци с масло. Маслото е много важно, защото не можеш да усвояваш витамините без мазнини, а ти заради диетата си ще ядеш много малко други животински мазнини, които са жизнено важни за синтеза на хормони и изобщо за тялото. Пий прясно мляко, но хубаво и истинско, кисело мляко, айрян. Яж черен дроб, за да си компенсираш с витамини, които има само в животинска храна - витамин А готов, витамин Д, изобщо витамини много от Б групата, които пак само в животинска храна има, а ти с много малко черен дроб можеш да си набавиш това, което ти липсва заради ограничената диета - желязо, КАЛИЙ също има в дроба.
Не прекалявай с плодовете заради фруктоза и захари, но най-важно е да не пиеш „натурални“ сокове и дори фрешове.
Пий айрян, яж яйца също можеш да ядеш умерено, риба също.
Пий вода от Хисар и ако имаш как отиди на санаториум в Хисаря. НОИ плаща по принцип за работещи и пенсионери, но не знам за деца дали покриват такова лечение.
Бъбреците ако си прецака човек е край...
Ти на 17 г. си си прецакала най-важни органи. Бъбреци, черен дроб са също силно свързани. На 100% се мъчи и черният дроб, мъчи се храносмилателната система, имаш проблеми с кожа и с женски хормони. Цигарите само допълнително те тровят и крадат от хранителните вещества, които сега са ти много необходими за възстановяване.
Също да знаеш - забрави за алкохол до живот и за дроги ако искаш да живееш.
ПИЙ ВОДА!!! Пий вода от Хисар - в търговската мрежа се продава само ниско минерализираната и няма как да се натовариш прекалено с нея, но все пак има ефект. Майка ми на 35 г. беше останала без бъбреци и лекар ѝ каза да пие тази вода и да ходи в Хисар и се оправи, но беше дълъг и болезнен процес.

7.   Ще откажа цигарите :)
Благодаря на всички, живи и здрави:)
Авторката