Споделена история от Здраве

Депресия - как да си простя, че пропилях най-хубавите години от живота си?
Ще разкажа историята си накратко. Жена съм, на 26 години. 15 години - от толкова време страдам от хронична депресия, в последствие повече от хронична умора и тъпча на едно място. Всичко започна когато бях на 11. Началото на пубертета. Тогава започнах да изпитвам безпричинна меланхолия и песимизъм. Стана ми ужасно трудно в училище. Всичко това се появи изведнъж и без никаква външна причина/причини. Тогава нямах представа какво се случва с мен и дори започнах яростна съпротива срещу това "явление" - започнах да правя нередни неща, само за да си вдигна адреналина и да се почуствам жива както преди. Две години по-късно се предадох. Следващите няколко години все едно напълно липсват от живота ми. Не беше живот, беше агония. Тогава имах и проблеми с близките си, които бяха резултат от състоянието ми, но стресът засилваше депресията, оттам проблемите и цикълът се затваряше и самозасилваше. Започнах леко да се подобрявам десети-единадесети клас. Но състоянието вече беше станало хронично и оставило трайни последици. Следващите години едва избутах университет, намерих си работа по специалността, но за нея не ми трябват знания, само дипломата, а и не си харесвам работата и искам да се преквалифицирам. Вече може би не страдам от депресия, но се уморявам бързо и това ще ми пречи малко или много във всичко. И все пак, сега съм много, много по-добре от преди, особено последните две години, откакто намаля значително стресът в живота ми, но... не мога да си простя, че загубих всички тези години. А това са наистина много години, толкова много, че може би ще си помислите, че историята е твърде невероятна, за да е истина. Аз самата бих си го помислила и не мога да повярвам как съм могла толкова години, но чак последните години разбрах и осъзнах, че причината е физиологична и колко голяма роля играе стресът за това състояние. Но не мога да си простя, че не съм се погрижила за себе си по-рано...

Коментари

1.   Ами какво да се прави, един живот - все ще се изживее някак, аз съм от колко - станаха 9 години с депресия. Къде се подобрява, къде се влошава - не иска да си отиде гадината :))))
И аз така - как изминаха толкова много години!!!
Гледай да намалиш стреса до минимум, не си хаби нервите за незначителни и дребни неща, занимавай се с позитивни неща, гледай да имаш движение, физическо натоварване и спазвай там каквото ти казват лекарите.
А и не се занимавай с миналото - не го мисли, то си е отишло, Концентрирай се върху настоящето
:)

2.   Ахаха... всичко добре до момента с "много години, толкова много, че може би ще си помислите, че историята е твърде невероятна, за да е истина.". За каква се мислиш? Че си най-голямата велика страдаща жертва на Света? Аз съм мъж на 30 и никога не съм целувал момиче и всеки път като изляза сред хора започвам да треперя и работя отвкъщи.

Спри да се самосъжаляваш. Не можеш да върнеш времето назад. Каквото - такова.

3.   Боже ако не беше момиче, и не на 26, а на 29, щях да кажа, че аз съм го писал. И аз си пропилях - 17 години са вече. Най-много ми помогна в едно време да спя по много и да лягам рано.

4.   От авторката до номер 2 - Имах предвид нещо съвсем друго. Че толкова години не ми е "светнала лампичката", че не е нормално да се чувствам така и да направя нещо. На теория от много време знам, че не е нормално, но подсъзнателно вече го бях приела за нормално. А мозъкът свиква с този метаболизъм и става хронично. Да не говорим за тинейджърската възраст, когато се развива.

5.   Авторке, какво толкова си пропиляла? Завършила си образованието си, после и университет, намерила си си работа по специалността, работиш.. значи вървиш напред и се развиваш.

6.   Познато! При мен това е летаргия, чакане времето да мине, да настъпят по - добри времена. Няма да казвам колко години съм го изпитвала и аз това. Мисля, че причината е в това, че сме изгубили представа за това какви сме и от какво имаме нужда. При мен беше непрекъснат опит да покрия чужди очаквания, да се харесам, да съм удобна и позитивна за околните - да бъда добра за тях. Този стремеж обаче ме накара да изгубя желанията си и от толкова претъпявания на собствените стремежи, вече не можех да разпозная собствените си желания. Оттам дойде натрапчивото чувство за неосъщественост, за незадоволяване на личните си нужди и чувството за празнота, за един живот, в който се движа по инерция, без особен смисъл, че ме има. Другото, което е от значение за това състояние според мен е загубата на контрол върху живота. Чувството на безсилие и обреченост - това пък е резултат от отнемане на право да вземаме самостоятелни решения. Някой в миналото е решавал вместо нас и сега не можем да поемем кормилото в свои ръце - а възрастта ни е такава, че ако не сега, няма кога. Според мен всичко идва с изпитването върху себе си. Пробвай от какво ще се чувстваш добре и постъпвай така, както намериш за добре. Трябва да се научиш да бъдеш права за себе си. Защото права за всички останали никога няма да бъдеш. Дай си повече свобода. Всичко е резултат от потискане - от другите върху нас - и особена възприемчивост от наша страна на това потискане. При всички положения оставането в блатото не е решение. Такова може да е разбиването на навиците, ударите върху обичайното. Като цяло търси разнообразие, постъпвай по необичаен за себе си начин - просто понякога само за да си направиш експеримент. Не зацикляй. Не се страхувай да вземаш решения, дори и да се окажат лоши - щом сме имали смелостта да ги вземем, ще можем да понесем и последиците им. Изобщо трябва да се действа съзнателно и с усещането, че днес сме вече различни, че сме готови да разбиваме заблудите си, да се отървем от всичко, което носим като бреме.

7.   Много хора са така. Престани да се правиш на жертва. Въпреки състоянието си си успяла да направиш най-важното за тази възраст - да се образоваш и да си намериш работа, макар и да не я харесваш. Най-хубавите ти години тепърва предстоят и ако продължиш с това мислене наистина ще ги пропилееш.

8.   Номер 2 - ограничи мастурбирането, хаби ти жизнена енергия, провери си надбъбречните жлези, те са ти слабото място според мен и/или щитовидната. Винаги гледай да лягаш рано през работнити дни, най-късно в 22. 00, идеално е 21. 00 или 21. 30. Спи по много, най-вече преди 0. 00 е най-важен съня. Никакви новини, никакво порно, никакъв негативизъм от медии и т. н. Избягвай ФБ и социалните медии през седмицата и във вечерно време. Никакво сладко, защото натоварва надбъбречните жлези още повече и може да започнеш да получаваш хипогликемия. Това много ми помогна по едно време.

12.   Темата е стара, но все пак... Боже, Боже, това все едно аз съм го писала! Не е възможно! Едно към едно! Едно към едно! Дума по дума. По същият начин съм, авторке! Всичко, което описваш! На сходната възраст съм даже! Как си пропилях живота и аз, авторке, не е истина!
Не трябва да се отчайваме! Депресията ни ще мине! Не всичко е изгубено! Животът ни тепърва предстои. Не трябва да разсъждаваме по този начин. Каквото било- било!
Твоя духовна сестра! Т., 25 г.

13.   Абе ходете да копаете на село, останете малко без покрив - ще ви мине и летаргия и депресия! Ако се борите да оцелеете всеки ден няма да сте депресирани, но родителите ви са ви разглезили, всичко ви е на тепсия и като няма от какво да ви е страх - от излизането навън! Стягайте се и бъдете участници в този живот, това с химията в мозъка е недоказана хипотеза, стига сте се ровили в нета за болестите си - млади, здрави хора сте!!!

15.   Авторке, може ли да дадеш координати, бих искала да си общувам с теб :)