Споделена история от Здраве

Премахване на сливици (хроничен тонзилит)
Здравейте! Проблемът ми е, че имам хроничен тонзилит (хронично възпаление на сливиците) и лекарката ми каза, че е по-добре да ги премахна. Въпросът ми е дали на някой вас се е случвало и как точно сте процедирали? Къде направихте операцията, с какъв метод, колко струваше и как се чувствахте след нея? Въобще всичко около операцията ако може да споделите. Много ме е страх-дали ще се събудя от упойката (понеже искам да е с пълна, а не местна), дали след това няма да имам някакви проблеми (кръвоизливи, трудно преглъщане и т. н. ), понеже изчетох доста неща в интернет и се наплаших достатъчно. За това ми се иска някой от личен опит да разкаже как точно се е случило при него всичко. Също така искам да попитам дали знаете в кой град и в коя болница ги премахват безкръвно (с лазер). Благодаря на всички, които ще ми помогнат чрез своята лична история! Бъдете здрави!!! :)

С. 21г., Пазарджик

Коментари

1.   Аз съм с оперирани сливици, но ми ги махнаха когато бях много малка и май че беше безплатно тогава... Ами до колкото помня, след операцията не съм била отпаднала и така нататък, единственото нещо беше, че не можех да говоря :D Болеше ме, когато говорих и трябваше да шепна, но това отмина за няколко дена. Упойката ми беше пълна, приспаха ме с маска и не съм се събуждала по време на операцията. :D А пък дали си със сливици или не, не се усеща никаква разлика, даже се чудя за какво служат. :D

2.   Сега поне при децата тази операция се прави с пълна упойка. Вероятно и при възрастните, ако няма проблеми съссърцето, кръвното и пр. Най-малкото ти притеснение е ще се събудиш ли от упойката. Естествено, че ще отидеш при специалисти д по-голяма болница и всичко ще е наред. Ако оставиш сливиците последствията може да са много тежки. Там се събира гной, това е гнездо на непрекъснати инфекции. Може да се стигне до ревматизъм и сърдични проблеми. Така, че вместо да се страхуваш излишно - направи още една консултация със специалист /друг, който не е запознат с диагнозата/ и ако ти препоръча същото - действай. Това е лека операция - има къде къде по-сложни и рискови.
На мен лично са ми махали навремето като дете сливиците само с местна упойка. Единственото беше, че трудно дишах. но не ме боля, бях изключително спокойна и не мърдах и не плачех. В резултат капнаха само няколко капки кръв. След това малко ме болеше гърлото и след две-три дни се оправих.

3.   Аз съм №2 - към коментар№1. Сливиците служат като преграда, за да не слизат инфекциите надолу към тарахията, бронхите и пр. Но когато се възпаляват често, получават се налипи, пълнят се с гной и пр. е много опасно. Може да се стигне до ревматизъм и сърдечни проблеми. Тогава се препоръчва да се отстранят.

4.   Благодаря на всички за отговорите! Ако може само да споделите къде сте се оперирали.

5.   В Ботевград има клиника, където правят лазерни операции на сливици. Със заплащане е - около 400 лв. май е операцията.
Аз също съм с хроничен тонзилит, сливиците ми непрекъснато се пълнят с гной. Но съм адски страхлив и не смея да се оперирам.

6.   Аз съм на 45г. и преди 4дни си махнах сливиците в Варна д-р Шиваров и неговия екип са големи професионалисти/говоря и се храня по малко/болката е търпима. Пия обезболяващи-нимезал/2х1/. Успех на всички и не се стахувайте...

7.   Операцията е задължително с пълна упойка. Боли след нея, но това е напълно нормално. Преглъща се трудно. Лазерното премахване си е пак операция. Възможни са кръвоизливи разбира се, но не е задължително. Зависи дали са ти сраснали сливиците. Препоръчвам ти клиника Каспела в Пловдив. Там са едни от най добрите УНГ специалисти. Лежи се около 3 дни. Ще се събудиш след упойката не се притеснявай изобщо. Единственото гадно нещо е болката около седмица след това. Ще пиеш болкоуспокояващи и това е. Успех!

8.   От 15г. съм с сърцебиене от 3-4г съм с болки в ставите и костите атски се чувствам изморена и отпаднала споделяла съм всички тези оплаквания с личната лекарка тя ми прави изследвания пращаме при кардиолози ендокринолози, но всички излизат с заключение нищо ти няма. Казвам в сливицата ми има нещо осещам чуждо тяло а тя ми отговаря леко ти е червено пред сливиците и ми изписа хапчета за гърло една седмица без резултат. Отивам пак на лекар дава ми направление за УНГ обеснявам всичко на ново, и той ми каза, че нищо не вижда. След още една седмица отивам частно на преглед УНГ и го моля да ми обърне внимание защото аз виждам вдолния край на сливицата, че има нещо, че изкарвам нещо като твърда троха и това е с години а че колегите му все ми отговарят нищо няма. Др Бачийски каза имаш хроничен танзолит и ми каза всички заболявания които имам шашнах се как разбра, че имам сърцебиене болки вставите и костите и т. н. В момента съм на антибиотик, но май е по добре да ги махна аз си мисля за клиника Каспела Пловдив

9.   Аз съм на 17 години и на 18 ноември 2013 година ми премахнаха и двете сливици. Оперирах се в болница Каспела в Пловдив. Много съм доволна, беше с пълна упойка нищо не усещаш. Следващите дни при мен болките бяха непоносими. Дори вода не можех да пия, но това си е до организъм. Препоръчвам ви болнца Каспела Пловдив.

10.   Здравейте! Аз съм на 29 години и на 29. 11. 2013
година ми премахнаха и двете сливици. Оперирах се в болница Авис Медика град Плевен при доктор Куцаров страхотен човек отношението в тази болница е невероятно. Операцията продължи около 30 минути нищо не усещаш с пълна упойка е. Все пак си е операция рана няма как да ни боли след това при мен болките са търпими от време на време са непоносими но пиеш обезболяващо и се пооправяш. УСПЕХ

11.   Здравейте! Преди 2 дни на 16. 01. 2014г. ми махнаха две сливици, болката е ужастна, не мога да преглъщам. Купих си Аулин(прахчета) казаха ми да пия по 1 на ден, но не ми помага, болките продължават да бъдат непоносими. Дайте ми съвет, какво да пия? Колко време продължава тази болка. Забравих да добавя, по време на операцията съм плакала много и е имало усложнение, доктора е направил няколко шева и имам конци, които усещам и казаха, че ще паднат сами. Операцията ми е продължила 40мин

12.   На мен ми махнаха сливиците преди година. Първите 3 дни болките са непоносими, вода да пия беше мъчително. След това болката почва да отминава и до 10-14 дена няма да има помен от болката!

13.   Здравейте! Аз съм от Плевен, от близо месец направих 3 гнойни ангини, пих антибиотици 1 седмица, нещата отшумяха и след около седмица пак започна всичко от начало, изписаха ми 2 антибиотика 1 на 8ч. и един на 12ч., мина по същия начин оправих се за около седмица иии тези дни пак забелязах болки, зачервяване и налепи на сливиците. Вчера (20. 02. 2014г. ) ме изпратиха на УНГ, , изписа ми йодасептон (1:6) и спрей Хексорал. Каза ми, че имам сратване и уголемяване на сливиците, за него съм за операция. Можете ли да ми предложите добър лекар по спец. УНГ! Народна певица съм и гърлото е едно от най-важните неща за мен! Благодаря ви ще чакам отговор! :)

14.   И аз имах хроничен тонзилит и който лекар ги погледнеше все казваше, че са за махане-налобени и пълни с гной. Беше ми омръзнало да съм все с температура 37. 2.
Бях на 26години, реших и ги махнах.

И добре, че ги махнах-направо се родих ви казвам.

Сега се чувствам добре и даже съжалявам, че по-рано не съм ги махнала. И след толкова години не съм изпитала липсата им-нито бронхит съм развивала след настинка, нито нищо.
Пия си студена вода, даже и да дишам студен въздух нямам проблеми-чувствам се свободна и щастлива.

15.   Течен аналгин, в случая със сливиците, аз пия по 1-2 на ден и помага, във всеки случай по-добре от Аулина.

16.   На мен сливиците са ми ги махали цели 2 пъти. Аз имах трета сливица, която ми правеше проблеми и не можех да дишам, а другите две бяха винаги възпалени. От Ямбол съм, първата ми операция беше преди 8 години. Махнаха ми УЖ трите сливици, но се оказа, че са махнали само двете. След 4 години се навих да се оперирам втори път. Отидох в София, Първа градска болница при проф. Петков и операцията беше успешна. Доктора в Сливен се казва Йордан Котов, той за мен не е доктор, де.. остави ме на стажантите.. Както и да е, внимателно си подбирайте доктора, който ще ви оперира.
НЕ Е НОРМАЛНО да ви оперират в 8 сутринта и да ви пуснат в 4 следобяд!! Нормално е да ви боли първите дни, няма как. Като цяло операцията не е рискована, АКО бъде извършена от лекар, който си знае работата. :)

17.   Към номер 16
1. Много често оперираната носна сливица прораства пак след време. Вземи се информирай малко. Това не значи, че не ти е била преди преди-не обвинявай лекаря.
2. Напълно нормално е ако си била оперирана сутринта в 8часа след няколко часа наблюдение да те пуснат да си ходиш след обяд... И аз бях оперирана сутринта амбулаторно в поликлиниката и после полежах там на едно легло и след няколко часа ме изпратиха. Ти какво искаш -да стоиш там с дни ли? И какъв е смисъла ако нямаш проблеми освен обичайното неразположение и болки на гърлото.

18.   Ами на мен ми махнаха и трите сливици в Първа градска в София когато бях на 5. Използваха пълна упойка, но съм се събудила без проблеми. Повече от 20 години минаха от тогава никакви проблеми не съм имала, нито тогава, нито сега. Така, че не е толкова страшно. Виж за цените няма как да те ориентирам, идея си нямам колко струва, но ако имаш здравни осигуровки не би следвало да е толкова скъпо. Миналата година ми оперираха окото и платих доста малко, някъде към 30 лева, но пък беше много досадно обикалянето от кабинет на кабинет докато събереш всичките хартии и изследвания. Та ако ще те оперират по някоя клинична пътека зареди се с търпение, че бюрокрацията е страшна! Обаче иначе няма от какво да се притесняваш. Това си е съвсем рутина операция и сигурно 80% хората в България са минали през това.

19.   Добър вечер,
Преди една седмица ме оперираха, болката е непоносима... но нямам температура и кръвоизлив!

20.   Имах много чести ангини и реших, че е време да ги извадя. В университетска болница- Варна ги извадих, свършиха си работата доволна съм... спрямо свършената работа, но не и от болницата. само мога да кажа, че е несравнимо болезнено!

21.   Здравейте, днес ми махнаха сливиците, и пия вода и хапвам кремчета без проблем, има някаква болка при преглъщане, но се търпи все пак!

22.   Здравейте, на мен ме оперираха с лазер, но сливиците са си тук,и незнам така ли трябва да е? но никаква болка нямах, 15 минути траеше манипулацията.

23.   Лекарят каза, че имам хроничен тонзилит. Каза ми да си премахна сливиците. Не съм сигурен дали ще бъде всичко наред. Също така, носът ми е сериозно запушен. Според лекаря, просто трябва да махна сливиците. Помогнете!

24.   Деца, стара съм и чак сега ми казаха, че още от дете е трябвало да ми извадят сливиците. Това при положение, че майка ми постоянно ме водеше по лекари!
Хич не си разказвайте колко боли, защото после е късно:
редовни настинки, ежедневен гърлобол, разбити сърце, стави,
бъбреци и прочие!
Баба Роси

25.   Здравейте. Преди 2 месеца ми казаха, че имам хроничен тонзилит и преди 1 седмица ме оперираха в Пловдив в Каспела. Д-р Крема ме оперира и съм много доволна. В болницата се стой две нощувки. Взеха ми 160лв. с направление.

26.   Здравейте, от близо 2 години имам болка в лявата сливица и в шията непоносима болка. Ходих при всякакви специалисти и ми казват че нищо ми няма! Едва вчера ми казаха че от лявата сливица изтича гнои и трябва да се махнат. Много ме естрах какво да правя на 35 год съм

28.   Здравейте, на 22 години съм преди 4 дни ми извадиха сливиците в Пловдив Каспела с пълна упойка боли но се търпи когато стане нетърпимо аз лично приемам аулин и помага също така може и течен аналгин какво дръжте се и помнете че до 10 дни всичко ще е само лош спомен

Д

29.   Наб18 съм, имам премахната 3та сливица като малък, сега имаме съмнение за артрит, доктора ме прати за гърлен тест, от него се разбра че съм имал високо AST не знам какво означава, но ми изписа спрей за гърлото и ме очаква следващия месец за преглед отново преди да реши да ме прати за отстраняване на всички сливици, Въпроса ми е дали операцията би могла да е проблем, има ли някакъв риск, и за в бъдеще дали ще съм си както съм сега или ще има промени. Алкохол избягвам да пия освен по поводи, пуша доста често наргилета може би всеки ден, не пуша цигари, дали има нещо свързано с тези неща.