Споделена история от Здраве

Свободна интернет мрежа?
Преди несец някъде забелязах че има свободна мрежа близо до мен, след това връзката към моят интернет започваше да прекъсва или да става по слаба, затова реших да пробвам как е при свободната. Свързах се и беше много добре и така когато не хващах от моя се свързах там, но наскоро обърнах внимание че под мрежата пише че и други потребители могат да видят информацията която изпращам по тази мрежа. Някой по просветен ще ми обясни ли защо е така.

Коментари

1.   Могат да ти sniff-ят трафика и да получат достъп до твои пароли, ако не са криптирани и т.н. Според настройките на компютъра ти, могат да достъпят и споделени папки, ако си разрешил. Като цяло, не се притеснявай, но имай едно на ум.

2.   Когато безжичкната мрежова връзка не е криптирана, на практика всеки с безжично устройство може да ти подслушва трафика (а това включва пароли за разни сайтове, криптиращи ключове за банки, частни ключове за биткойни и т. н. ). То и когато е криптирана, режата всеки може да ти я подслушва, но трябва да я декриптира, преди да разбере нещо, което е доста по-трудно.
Нали се сещаш, че радиовълните не са като кабел - да трябва да се свържеш към него, за да разбереш кой какво предава. Излъчиш ли сигнала - всеки наоколо може да го улови.

3.   Това е така защото когато мрежата е свободна към нея могат да се свържат хакери, които чрез определени програми могат да проникнат в компютърът ти и да измъкнат ценна информация като номера на кредитни карти, пароли и други, но много често някои нарочно си отключват мрежите, просто ей така да дават безплатен интернет на съседите и няма никакъв проблем, но ти няма как да знаеш дали е така или не.