Споделена история от Здраве

Стрес заради изпити!!
Здравейте!
Не съм сигурна за къде точно е тази тема, за това я публикувам в този раздел...
Първа година съм, студентка в Медицински университет.
Сега съм в сесия и направо се побърквам, стреса ми е прекалено много.. минах три изпита, на 4тия ме скъсаха ( бях писала 2 от 3 теми и устно ми зададе три въпроса, от които отговорих на 2, но и не му се занимаваше, защото беше минало доста време откакто беше започнал изпита. ). Остави ме да се подготвя за поправката. Тя е първата седмица на февруари. Утре имам изпит по латински, където с граматиката не съм много добре, но в продължение на 10 дни почти не съм спала вечер, уча до сутринта докато не ми се затворят очите. Излизам с приятеля ми вечер, като си правя планове като се прибера да се наспя, за да уча на другия ден цял ден. Но преди да легна в главата ми минават мисли за всички теми, които съм взела и главно тези, които не съм. Започвам да се самообвинявам, да се стресирам, че нямам време и ставам и сядам да уча и пиша. Тази вечер не съм се виждала с приятеля ми, за да уча и към 2 през нощта свърших с материала по този предмет, но в главата ми изникна пък броя на темите по другите предмети, на които изпитите са след 7 дни единия и 6 дни след него е предпоследния и просто не знам как ще се справя. Започнах да пиша, написах 7 теми за следващия предмет и решавам, че лягам (в 5 сутринта). Да, ама изведнъж започвам да рева, че няма да се справя.. и така.. сега се отказах от съня и реших да преговарям... и знам, че това адски много ме скапва, днес съм седнала в 3:30 следобяд да уча и още не съм свършила, защото въпреки, че нямам сили, все пак искам да направя още нещо, за да знам, че съм дала колкото мога от себе си...
Първи курс съм, може би и за това съм толкова притеснена за тези изпити..
Знам, че има поправки, знам че има ликвидационна сесия, знам, че дори да не стане тази година мога да се пробвам и другата година.. и дори окуражавах колежките, че няма страшно и да не го вземат, не е кой знае какво.. и в един момент аз откачам! Ден преди предните два изпита повръщах като изрод.. толкова бях притеснена.. а сега плача като малко бебе.. пия глог, мента и валериан и пак съм хипер притеснена..
Нашите не ме натискат за това, аз сама си избрах специалността и супер много я харесвам, просто ми е трудно.. :( и все си казвам от утре ще спя по-добре, няма за какво да се притеснявам, но дойде ли вечер....
Съжалявам за дългата история, но имам нужда от съвет... благодаря предварително! ..

Коментари

1.   Аз завърших Бакалавър в Шуменския университет, Радиокомуникационна техника и технологии, сега уча Магистър по Сигнално охранителни системи и технологии-всеки се спасяваше както може-телефони, пищови-не може да знаеш всичко за изпита, а трябва да си написал един въпрос и поне част от втория и да ти пишат 5. 00-иначе не става! Не може да запомниш детайлите на една мобилна клетка например! Какви са нейните функции, каква е зоната на покритие, кои са нейните съставни части и да опишеш всяка една от тях! Слава Богу, не всички изпити са тежки! А при теб е още по-тежко, съчувствам ти напълно! Да, като започнем работа, може и да не знаем детайлите, но сега сме във века на технологиите-всеки си има смартфон, а лекциите са качени на пощите ни-всеки може да си ги изтегли и да си припомни някои важни термини и данни, ако се наложи! Виждам, че твоите преподаватели са много взискателни! Вземай изпитите овреме, при нас след Ликвидацията, ако изтървеш и този влак, плащаш 15 лева за условен-явяваш се с първокурсниците идната година! А какво учиш-за сестра, лекар или стоматолог? Аз вече съм дипломиран инженер, а Държавния го взех с 5. 00! Пожелавам ти успех!

2.   Авторката
Уча за акушерка.. е, за щастие минах изпита, очакват ме още 3 най-тежки и поправката.. ами при нас не дават с телефони, а и аз не мога да преписвам, защото си личи много.. обаче от стреса косата ми пада повече от обикновено, развалих си режима, не стига, че съм слаба ами и тъкмо кача някой кг и в такива моменти свалям.. благодаря ти, успех и на теб!

3.   Споко, така е първата сесия. После ще си спомняш колко ненужно е било да се стресираш по този начин. Който не е ходил по изпити, той не е бил късан. Това е нещо напълно нормално. Не си давай прекалено много зор, което вземеш-вземеш за другите има време и на поправките и на ликвидация. Втората сесия ще ти е много по-спокойно.

4.   Миличка, това, че се притесняваш за изпитите и в същото време казваш, че си обичаш професията, за която се подготвяш, означава, че си много отговорен човек. Фактът, че си влязла в една от най-престижните специалности, където се влиза и най-трудно, вече говори много за силата и интелекта ти. Спечелила си голяма битка, няма начин да не се справиш и по-нататък. Мисли главно за това какъв трамплин за развитие ще ти даде тази специалност. Сигурна съм, че ще успееш и един ден ще станеш прекрасен лекар! Желая ти го от сърце!

5.   Сега прочетох коментарите и разбрах, че учиш за акушерка. Това, което казах в предишния си коментар, мислейки, че учиш за лекар, важи с пълна сила и за професията ти на акушерка. Подготвяш се за трудна професия, която обаче ще носи много радост на хората. Най-прекрасния миг в живота ми е раждането на внучката ми! Желая ти много успехи в професията, много здраве и щастие!

6.   Благодаря много на всички, които писаха!
Взех 6/8 изпита, за другите два се носят легенди.. сега идва нещо друго, което ме тревожи.
Понеже аз не работя, защото няма време, нито начин, та баща ми ме издържа.
Ако не взема някой изпит, чудя се, дали да се явя на платена ликвидация.
Проблемът-твърдо против съм тези неща. И се бях зарекла и лев да е, да не давам пари, защото ще съм в тежест, пък и не са мои, още повече, . че преподавателите късат на ред за пари, а аз адски мразя алчните...
Но пък ако остане един изпит... близо 90лв е ликвидацията..
Объркано ми е, не искам да се проваля всичко и да трябва да се откажа както си го мислех преди ако се наложи да плащам...