Споделена история от Здраве

Зрението ми се влошава
Здравейте. Нося очила от доста време (около 9-10 години), а в момента съм на 15 като ходя на очен лекар по веднъж годишно. Проблемът е, че зрението ми постоянно се влошава и диоптъра ми расте. Когато ходя на лекар ми казват, че това е вероятно от растежа и пубертета и, че след година-две ще спре, но мен ме е страх да не би да продължи да расте постоянно. Все още съм около 2 диоптъра, но се притеснявам като се сетя, че преди 2-3 години беше макс един. А и при мен проблемът е наследствен. Майка ми има този проблем. Родителите ми смятат, че увеличаването на диоптъра се дължи на стоене пред компютъра или телефона, но аз не съм от най-стоящите на тях. Вярно е, че всеки ден прекарвам не малко време на телефона си, но не е мисля, че не е повече от колкото седят примерно приятелите или съучениците ми. Подобни са нещата и с компютъра. Почти всеки ден го ползвам, но не съм маниак, който да стои 4-5 часа на ден. Най-много се питам как другите стоят много повече време от мен на такива устройства, а нямат проблеми със зрението. Въпросът ми е дали мога да разбера дали зрението ми ще продължи да се влошава? Според вас това на растежа и пубертета ли се дължи или е нещо друго? Започнах много да се притеснявам за бъдещото ми зрение и моля за съвет.

Коментари

1.   моят спря да се увеличава около 18-тата ми годишнина, консултирай се с очен лекар, ако се притесняваш много, има много апаратура за очни проблеми и може да се разбере, ако човек има по-сериозен проблем

2.   И аз съм със същия проблем, само дето съм на 30 години. Започнах като теб, даже в началото бях под 1 диоптър и с времето нещата започнаха да се влошават и сега съм с 4. :(( Хубавото е, че с времето процесът се забавя и дори спира и от няколко години не съм мръднала, даже малко ми се пооправиха очите, че имах и лек астигматизъм, но с носенето на специални лещи успях да го подобря и сега нямам нужда от тях, а ходя с обикновени.
Колкото до компютъра, ами примири се, че си с по-чувствителни очи. Сестра ми е уеб дизайнер и буквално не става от компютъра, обаче няма никакви проблеми с очите, аз която винаги гледам да не прекалявам (доколкото е възможно, защото все пак ми се налага да работя на компютър в офиса) съм с 4 диоптъра... така, че това, че съучениците ти нямат с проблеми нищо не означава, явно просто имат "по-здрави" очи, пък и това, че сега нямат проблеми, съвсем не е гаранция, че няма да им се появят такива след 5 или 10 години. За това ходи си редовно на очни прегледи, най-добре на всеки 6 месеца, носи си очилата и стискай палци нещата да се оправят или поне да се подобрят. Да, на твоята възраст, още растеш и има реален шанс очите ти ако не да се оправят, поне да намалиш диоптъра, но винаги имай едно наум и си пази очите.

3.   Хора!!!!!! Слушайте!!! Сложих очила на 14 и бях късогледа. От 2 години спрях да ги нося, наскоро отидох на лекар и тя ми каза че учудващо но от 16тата ми година (сега съм на 18) диоптерът ми не е мръднал- 1,75. Затова НЕ НОСЕТЕ ОЧИЛА (ако сте късогледи). Вече правя упражнения по 30 мин на ден sun gazing (чакам времето да тръгне топло за да продължа.) След 1 месец с упражненията наистина виждам по-ясно и ще продължа още един и ще отида отново на преглед. Успехът се крие в това че съм много постоянна и няма извинения за мен.
Напишете в гугъл myopia exercises - работят наистина!Стига да искате, разбира се.