Споделена история от Здраве

За действието на кафето...
Здравейте, чудех се дали темата ми е за тук или за раздел "Здраве", но ето че тук я пускам.
Та, към темата. Много от вас сигурно всяка сутрин пият кафе, понеже то ги 'събужда'. А, де, досега не бях пил кафе, започнах да пия и вместо да ме 'събуди' ми се доспива още повече. Един път изпих 4 кафета в големи чаши, всяка чаша с 3 лъжици кафе и 4 захар... ефект никакъв! Забелязал съм че като пия и енергийни напитки същата работа! Шантава история! Защо така се получава?
Момче 15год 1, 82висок 86кг ако е от значение...

Коментари

1.   от автора: темата я пуснах във 'други' но модовете са я метнали в 'здраве'

2.   Здравей :) Аз съм почти на 22 и при мен ефекта от кафето е същия. Напоследък почнах да пия 3in1, то е лекичко и колкото и странно да звучи има ефект от него. Иначе енергийните напитки също ми действат добре. Ноо при всеки си е различно..

3.   На мен не ми се доспива, но и при мен няма никакъв ефект. Аз си го пия защото ми е вкусно, но имам много здрав сън, доспи ли ми се-край. Дори да пия кафе преди това си заспивам все едно нищо не съм пила. Може би си зависи от човека, но аз не пия чисто кафе, тъй че при мен може и това да оказва влияние.

4.   Деца, деца... ако знаете в какъв измислен свят живеем зле ще ви стане! Това с действието на кафето е само едно малко нагледно примерче. На същият прицип "действат" и повечето от лекарствата. Толкова истинска е и храната, с която се храните. Толкова достоверни са и "новините", които научавате. С парите е същата работа - купуват все повече количество и все по-малко качество.
Разбира се, че кафето не действа по начина, по който е набедено. Кофеинът действа някак си, но съвсем не както човек си представя че би трябвало да е, нито пък действието му е особено приятно. Изпийте 10 силни кафета наведнъж и ще разберете за какво иде реч...
Помнете едно - нито кафето, нито енергийните напитки, нито повечето лекарства в действителност целят да направят животът ви по-добър, по-качествен и по-лесен. Те целят едно - ДА ВИ ВЗЕМАТ ПАРИЧКИТЕ (т. е. жизнената енергия), и понеже знаят, че доброволно няма да си ги дадете, измислят всякакви псевдо-обещания: че ще ви "събудат", че ще ви направят по-енергични, че ще ви облекчат болките или ще ви излекуват... празни обещания, граничещи с откровени лъжи... Най-здравите и жизнени хора не са тези, които са редовни клиенти на лекарите и аптеките. Най-жизнените и енергичните не са тези, които редовно жулят кафета и енергийни напитки.
Направете си сами изводите, и по-добре се преориентирайте към прясно изцедените плодови и зеленчукови сокове.

5.   Аз съм жена с ниско кръвно и без кафе не мога.
Почнах в 8 клас редовно да пия кафе, първо, за да мога да уча по цели нощи за контролни и тогава ми действаше.

Скришом си го пих, защото нашите ми забраняваха, и и в България има някакви митове и легенди, че било вредно и незнам какво си....
Не ми дремеше, защото припадах от ниското си кръвно по автобусите, църквите и улиците и правех циркове...

Като отидох в чужбина да уча, много се чудих и маех, че за пръв път никой не ми натякваше - кое е това кафе за днес, а? Знаеш ли колко е вредно! ( и то второто от върли пушачи и алкохолици даже)....

На запад няма митове, че кафето било вредно, до 6 чаши дори се смяташе за много полезно, сега се смята даже всяко количество за полезно, без ограничения, защото американците излезнаха с някакво 20-годишно изследване на хора, които не пият никакво кафе и такива, които пият на воля - 8 чаши даже на ден (тяхното е слабичко де, но е в чаша за чай) - стигна се до извода, че кафето не само не вреди, а и е увеличило живота с до 5 г., намалило е вероятността за инфаркт и т. н. и е намалило натрупването на налепи по артериите....
Доказано е, че в кафето има много антиоксиданти и т. н. - ако си купите нескафе го пише на опаковката....
Не ме интересува, не е вредно, иначе досега да съм се гътнала, заедно с половината американци и западняци...

Обожавам кафето, но вече не ми действа като „възбудител„, даже черният чай ми е по-силен.

Кафето е полезно (поне според разни изследвания на амитата), защото е натурален продукт, разширява артериите и подобрява кръвоснабдяването на мозъка и лъжовно дава краткотраен ефект, че си бодър, но това не е за дълго. Действа пикочогонно - тоест стимурира отделянето на вода, затова задължително с кафето чаша вода - така се сервира и в държавите с изградена кафе-култура като Италия, Австрия.. Гърция (турците не пият толкова кафе, макар че е тяхна идеята)....

Автора обаче явно има ниско кръвно като мен или нисък метаболизъм и кафето няма да му помогне, поне не за дълго. Енергийните напитки като Ред Бул съдържат много концентриран таолин (съдържа се в черен и зелен чай иначе), което не е натурален продукт, както и всички препарати от аптеката....

Съвет - пийте или не пийте кафе, то е натурален продукт и няма да ви навреди, ако е без захар... избягвайте енергийните напитки като кола и ред бул, но няма да умрете и от тях.

Момче, и аз в пуба (на твоите години) имах най-нисткото кръвно. Съветът ми е да си го измериш. Но и да не етака, ако се чувстваш без сили и изцеден - спи първо повече, после ПИЙ МНОГО -ПОНЕ 2, 5 ЛИТРА НА ДЕН!!! Нека това е вода и не повече от 150 мл. сокове, защото те дори и фреш да са, са много пълни със захари.... и започни някакъв спорт!!!
Тичане, дори фитнес, това веднага ще ти оправи метаболизма и ще си по-свеж от всякога.

Може би тогава и на теб кафето ще ти подейства, но ако ти е ниско кръвното заради малко течности, генетика или малко или никакъв спорт - действай.

Ако ти е вкусно кафето като напитка - пий го, но ако не е така - недей. Тялото си казва какво му трябва. Не пий другите продукти на индустрията, виж само колко захар са нафрашкали, да оставим другите глупости...

Успех и споко....

Спорт, вода и сън и си свежарка

Кафеджийката

6.   Не мислиш ли, че си още малък за кафе? :)

7.   6. малък е за алкохол и цигари - кафето е нищо повече от една натурална напитка - малко по-силна от черен чай...

Стига с тези митове за кафето, кафето не е вредно...

Да, не е за малки дечица, ако не искате да ви вдигат нервите цяла нощ, авторът си е физически вече порастнал мъж!

кафеджийката

8.   от автора: на мен ми е вкусно много кафето, особено 3в1 ама се чудя защо така всички възрастни (почти) го пият. Питах една приятелка на 32г и тя ми каза че било до психиката, ама знам ли... а кръвното много често си го меря, дори при училищната лекарка и тя ми казва че съм имал кръвно като на космонафт и аз оттогава си знам че съм куче марка :D
Вчера изпих 2 Monster energy drink и мн се превазбудих, за 1 път от енергийна напитка. Преди 2 седмици изпих пак един МОНСТЪР беше вечерно време, значи, изпих го и веднага заспах...

9.   Авторе, в едно предаване обсъждаха разликите при пиенето на кафето при италианците и българите. Твърдеше се, че ние сме го били пили по-черно. Бях на една конференция(в България), където подредили пакетчета чисто, 2 в 1 и 3 в 1. 3 в 1 свърши за отрицателно време, малко от 2 в 1 беше взето, чистото, дори да е било взимано, не си личеше. Чистото за мен е много горчиво и силно. Млякото и сметаната му придават по-хубав, плътен вкус. Не виждам какво общо има психиката....