Споделена история от Здраве

Необходимо ли е да се слагат очила?
Здравейте,

На 27 години съм и досега не съм носил очила. Имам добро зрение- не се оплаквам, но понякога, когато съм на компютър дълго време очите ми се уморяват и затова реших да си взема очила, като предварително отидох на офтамолог в градчето, в което се намирам в момента- Форт Лодърдейл, САЩ, който ми каза, че имам астигматизъм на лявото око и ми предписа следната рецепта

Рецепта от 21. 02. 2018:
O. D. : Spherical: pl; Cylinder: -0, 75; Axis: 160
O. S. : Spherical: pl; Cylinder: -1, 75; Axis: 015

Когато си сложих очилата по тази рецепта със стъкла Crizal, всичко започна да ми се вижда изкривено, но наистина по ясно. Но е много неприятно да се вижда така, по-добре като че ли се чувствам без очилата. Въпросите са ми следните: Да не би очилата ми да не са с правилната рецепта или стъклата да не са добри? Да не би да трябва диоптрите да са по-малки от предписаните? Трябва ли да отида и на друг дорктор и ще се задълбочи ли проблема ако/ако не нося очила?

Ето изследвания и от София, от моята офтамоложка, която каза, че не е задължително да си взимам очила, но би ми било облекчение, когато шофирам или работя с компютър:

Изследвания от 19. 04. 2017:
<R>: AVG: SPH: 0. 25; CYL:-0. 75; AX: 163
<L>: AVG: SPH: -0. 50; CYL:-1. 50; AX: 3

Изследвания от 09. 09. 2014:
<R>: AVG: SPH: +0. 25; CYL:-0. 50; AX: 160
<L>: AVG: SPH: +0. 25; CYL:-1. 25; AX: 7

Рецепта от 09. 09. 2014:
o. d. Cyl. : -0. 25; Ax: 160
o. s. Cyl. : -0. 5; Ax: 7

Много благодаря за мнението!

Коментари

1.   Здравей! Тези неща не ми говорят много, там диотъра, но аз нося очила и мога да ти кажа, че първите дни ще ги е странно, ще имаш чувството, че си взел очилата на някой, но след 5-6 дни ще се нормализира.

2.   Очилата са ти много силни, знам какво е от дете нося очила и ми се е случвало. А и рецептата от София е с малко по нисък диоптър. Просто като ти сложат очилата на самия преглед докато те питат за числата от таблото и като реши кой е твоя диоптър помоли доктора да станеш и да направиш няколко крачки за да видиш как се чувстваш. Ако всичко се движи странно плавно или все едно си под вода помоли да ти навали диоптъра. Даже знам че ако примерно ти е 2 и на машината показва толкова се слага по малък, най много 1. 75. Защото ако е твърде висок очите привикват и зрението се влошава. Не съм лекар, но от толкова години съм с очила и съм горе долу наясно. Моят диоптър е 4

3.   Потърси съвет от втори лекар, ако има съмнения. Всичкондруго са общи приказки.

4.   и аз имам астигматизъм, като гледа футбол линиите ги виждам двойни, табелите на колите ми се размазват - ама не можах да свикна с очилата, ужас - гадене, световъртежи, чувствах се, все едно съм висок 50 см. и т. н. Вярно - все едно в друг свят попадам, но е ужасно мъчение и се отказах. А иначе в ежедневието не ми пречи астигматизм, в смисъл - свикнал съм, че от време на време като се загледам, може да ми изскачат двойни линии :))
Нося си очила само за късогледството
Имаше една статия, че за астигматизма се свиква, ако си дете, после е много мъчително
Ако все пак решиш да се пробваш, има някои " номера", които да ти помогнат. В началото - слагаш ги само като гледаш тв примерно
В нета има инфо

5.   С цилиндричната корекция трудно се свиква, особено в по-голяма възраст. И може да стъпваш като в паници, да не си сигурна на улицата и т. н. За това, когато е малък диоптъра, лекарите понякога не го включват в корекията на очите. Такива очила трябва и да са направени професионално, например там има и ъгли, които трябва да са точни. Иначе, стъклата вероятно са си нормални. Дали това е направено в твоето малко градче, не мога да преценя. Можеш да се върнеш в магазина и да разговаряш. Също, можеш да отидеш и в друг магазин или лекар и там ще ти кажат/премерят дали очилата са изпълнени точно.

6.   Ха-ха, явно досега не си носил очила.. Това с изкривяването на зрителното поле трае точно 4-5 дена. След което невронните мрежи на мозъка ти а се модифицират, че не усещаш НИКАКВО изкривяване - нито с очила, нито без. Адаптацията е наистина съвършена!

Астигматизмът не се лекува. Само се коригира. Затова - носи очила.
От изследванията ти се вижда, че зрението ти много но сигурно се влошава. Предполагам си след 40 г. или около тази възраст. При тези диоптри наистина не е необходимо да носиш очила, но имай предвид, че оттук-нататък нещата само ще се влошават... няма да стават по-добре, така че очилата ще са ти все по-необходими.
Засега можеш да ги носиш само като работиш на комп или четеш.
След 45-47-та година ще има нещо като срив - само за година-две бързо влошаване на диоптрите. Тогава смени очилата и започни да носиш новите постоянно. Сменяй ги на 5 години. След 60-65 г. ще имаш вече 2 чифта очила - едните за близко, а другите за далечно виждане.
Това е нормално обаче и не бива да те притеснява...

Не те съветвам да носиш лещи, импланти или да правиш лазерни корекции. Да, от гледна точка на суетата са по-добри, но не и от практическа... Очилата са си класика и са най-доброто за здравето на очите!