Споделена история от Здраве

Как да си сложа контактни лещи
Здравейте! На 16 г. и вчера си взех лещи. Цял ден се мъчих да ги сложа, но не успявам. Днес също. Лещата залепва за пръста ми, когато я допра до окото, тя не иска да залепва и непрестанно мигам. Моля Ви за съвет как да си сложа тези лещи!

Коментари

1.   Аз също съм с контактни лещи и трябва да ти кажа че докато се науча да ги слагам похабих най-малко 4-5 чифта. Сега съм с едни, които могат и да не се сввалят няколко дена и ми е по-добре с тях. Иначе докато свикнеш е малко кофти. Опъваш долния клепач и леко поставяш лещата така че да залепне. После внимателно хващаш горния клепач, опъваш го надолу така, че да дойде в/у лещата и да я натисне. После премигваш внимателно и тя си идва на място..... Ще изхвърлиш няколко чифта...ама друг начин няма.....

2.   Когато си взе лещите не ти ли дадоха някаква книжчица с инструкции? Миналото лято за първи път реших да пробвам лещи и бях изцяло наясно, че нямам идея как се слагат и махат. Едвам успя лекарката да ми ги сложи. Но ми дадоха книжка, в която бяха описани стъпките и първите няколко пъти ползвах книжката, докато свикна как да ги слагам и махам. При слагането цаката максимално да си разшириш самия клепач, да гледаш плътно направо и да не мигаш естествено. Ще усетиш когато си сложил лещата в окото. Разбира се преди това трябва да я почистиш хубаво със съответния разтвор. При махането цаката е да я дърпаш към десния крайчец на окото. Повтаряш процедурата с почистването.
Не се притеснявай. Бързо се свиква. Трябва малко тренинг само.

3.   Слагане:
Ръцете си измиваш хубаво. Изсушаваш със салфетка, напълно сухи ръце. Вземаш разтвора в дясна ръка, лещата да е в лява и я измиваш. Оставяш разтвора от дясната ръка и хващаш лещата с палец и показалец. След това я вземаш с палец и показалец в лява ръка и с дясна ръка си подсушаваш напълно пръстите от всякаква вода. Поставяш лещата от лява върху избран пръст от дясна. С показалец на лява ръка придържаш горен клепач, а с палец - долен. Трябва да е отворено окото напълно.
Докато слагаш окото да гледа в посока носа и ти трябва да поставиш лещата в бялото (външна страна на окото). Да лепне хубаво трябва, след това мигаш и тя се намества.
Махане:
Чисти сухи ръце. С показалец отместваш лещата към външното бяло на окото и с пръсти нежно я хващаш и изваждаш. (Чувството е малко гадно) След това лещата се измива и прибира.
- Алтай