Споделена история от Здраве

Менопауза на 35 - страх ме е!
Здравейте, на 35 години съм и съм ужасена, че може да влизам в предменопауза. Миналата година имах бодежи в сърцето и сърцебиене, ходих на кардиолог и ендокринолог - казаха, че нищо ми няма. Освен това много трудно почнах да се възбуждам сексуално (желание има), и не се овлажнявам както преди. Преди около два месеца и гърдите ми изведнъж омекнаха (без да съм раждала или отслабвала). И като за капах кожата ми стана доста суха, а преди беше мазна. Предстои ми да отида на гинеколог и ендокринолог скоро, защото знам, че трябват преглед и изследвания, но само при мисълта какво ще ми кажат, ми се плаче. Просто няма какво друго да е. От този страх почнах да правя и паник атаки, от стрес свалих около 5 килограма за месец. Четох в интернет, че ранната менопауза увеличава двойно риска от доста заболявания и най-вече сърдечно-съдовите. Да не говорим за другите екстри и най-вече ме плаши преждевременното остаряване. Просто не мога да приема, че след няколко години ще изглеждам на 50+. Единственият вариант е да пия хормони, но това си е много рисковано, понеже увеличава риска от рак на гърдата и шийката на матката. Не знам какво да мисля вече, страшно съм изплашена - седя и треперя и не мога да се успокоя. Моля, ако някоя дама има или е имала подобен проблем, да пише как се е справила, защото наистина съм пред нервен срив. Благодаря предварително!

Коментари

1.   Принудително, след хистеректомия, бях в менопауза на 38 години. Извадиха матката и яйчниците. Спасих 4 яйцеклетки. Имам дъщеря. Пия хормони и се чувствам добре, при секс лубриканти, всички употребяват. Купувам си качествена козметика, ходя на фитнес, не съм се запуснала. Изглеждам по-добре от връстниците си, нямам здравословни проблеми. Правя редовно секс, по-освободено, не ми пука за забременяване. Няма от какво да се тревожиш предварително, ранна менопауза може да се спре. Лекарят, който ти трябва е гинеколог-ендокринолог.

2.   Без да си ходила на преглед, си си сложила диагноза, седиш и трепериш и имаш паник атаки? ! Глупава жена!
Това може да са симптоми и на други състояния, не казвам болести. Съветвам те да питаш и за щитовидната жлеза.
По принцип, в човешкото тяло си вървят всякакви промени. Ти не си камък, за да стоиш в един и същи вид.

3.   Приеми си съдбата. На някои жени менопаузата идва рано, а на други идва много късно. Познавах една жена на 35 години и вече мензиса й беше свършил. А една друга жена беше на 58 и още си имаше редовен цикъл. Тази на 58 за пръв път получила мензис на 19 години. Всичко е генетика и Божа работа. Някои жени пък никога нямат мензис, защото са родени без матка. Невероятно, но се срещат и такива жени, макар и една на 1-2 милиона.

4.   Наистина си се паникьосала. Спокойно, гинекологът и ендокринологът са лекарите, които ще ти помогнат. Не ми се вярва да влизаш в менопауза, най-вероятно имаш хормонолани проблеми, даже и заради тях може да си така стресирана (хормоните влияят освен на тялото, на психиката, емоциите и начина на мислене). Ако се наложи да пиеш хормони, не се притеснявай, да, повишават риска от рак на гърдата, но намаляват риска от рак на яйчниците, а и ще се чувстваш много по-добре. Дори менопаузата се отлага с хормони. Ако те притеснява, ракът на гърдата и ракът на шийката на матката, просто ходи редовно на гинеколог и мамолог - 1 път годишно и това е достатъчна превенция. Аз съм на хормони от 12 години и съм си екстра. Карай по-спокойно докато дойде време за прегледите.

5.   Хех, стисни зъби 1-2 години, и после до 50-55 ще се оте.. еш като за световно!
Във всяка ситуация търси положителното!

6.   Не е задължително да е менопауза, втълпила си си нещо без да те е видял лекар. Опитай се да се успокоиш и си повтаряй, че може да е друго, нещо хормонално или емоционално. Понякога няма признаци, приятелка на 39 разбра, че като е била на 35 е започнал процеса, тя нищо не е усетила. Това е процес и началото се забелязва само от лекар. Така че не се паникьосвай сама с диагнози, дишай дълбоко

7.   Според мен имаш проблем с щитовидната жлеза. Задължително я преглесай нея симптомите ти поне за това говорят.

8.   Хаха милата, успокой се и дишай! Не мисля да влизаш в менопауза!
Имах подобни симптоми, просто имах нужда от витамини и минерали, нищо повече.
Започни да си хапваш здравословно, набавя си нужните за тялото витаминки. Те сега лекарите ще ти измислят някоя болест, че да те вържат като редовен клиент, ти пък съвсем ще се паникьосаш, че чак ще им повярвяш и от самовнушение ще вземеш наистина да се разболееш.
Купи си натурално масло от онагра (перличките, виж бенефиции) витамини Б комплекс и цинк (с потенето изхвърляме цинк, а ни е нужен). Хапвай полезни семена-сусам (магнезий, калций) ленено масло (най-богатият на омега ). Външно също се погрижи за кожа, мускули и тонус въобще-натурални масла за кожата (кокосово, арганово, алое вера- можеш да си правиш смеска от трите за домашен крем/ лосион) малко спорт.
Излизай сред природа на дълги разходки.
Аз бях "кекаво" болнаво момиче, мине- не мине година я бъбреци, я бронхит, та до както споменах подобни на твоите симптоми. Е, опитаха да ме "разболеят" от страшна болест.
Писна ми да ходя насила да ме разболяват, че и да си плащам за това. Спрях да ходя по лекари и започнах сама да се грижа за здравето си. След около една година може би бях свободна от химиите с които ме блъскаха, романтично наречени "лекарства".
На втората вече бях напълно здрава, като "бик".
Сега, 13-14 г по-късно мога да кажа, че нито веднъж през тези години не се разболях (някоя дребна настинка лекувана с дом. антибиотици тип "мед-чесън-лимон").
Грижи се за себе си!

9.   Еми вече си на възраст и клетките в яйчниците ти умирът. Нормално. Не ги слушай тея дето раждали на 40 години. Първо те раждат недъгави деца и второ го правят посредством инвитро.

10.   Няма да коментирам не реалното ти поведение и разсъждения. Хипохондрия имаш ти, според мен. Има жени и под 30 за съжаление с изчерпан яйчников резерв. Ти си на 35 филмирана от всякъде. Подреди си живота и ако искаш дете, не чакай да станеш на 40 и. Защото не е лесно и не е толкова масово. От както се помня ползваме лубриканти при секс, може и без тях, но има моменти в които са наложително. Влагалището се влияе от хормони, ден в месецът.....овулация. Чети и се информирай. Мисля, че причината при теб е заблуда, неразбиране, не знаене на къде да поемеш и други страхове..

11.   Oт авторката:
Благодаря много на всички отговорили. Въпрос към номер 1 и номер 4 - можете ли да ми дадете повече информация за хормоните, които приемате? Колко дълго могат да се пият и при Вас имат ли странични ефекти?

12.   Каква менопауза? ! Това което го описваш си е чист СТРЕС! На 36 съм и бях тръгнала по твоя път, нервност, безсъние, суха кожа и т. н. бях нещастна и изплашена, накрая се стегнах, разведох се, взех живота си в ръце и сега на 36 съм по-здрава, по-щастлива и по-обичана отколкото бях на 30. Така, че май всичко ти е в главата. Отпусни се, спри да си внушаваш, че си болна и че остаряваш и ще видиш как изведнъж всичко ще се оправи. Щом докторите са ти казали, че ти няма нищо, значи проблемът ти не е физически, а емоционален. Е, решението му си зависи само от теб. Дали ще се затвориш у вас, ще си внушиш, че си в менопауза, че остаряваш и т. н. или ще си купиш нова рокля, ще си оправиш косата и ще излезеш от вас с гордо вдигната глава и със самочувствието, че си жена в разцвета на силите си... ти решаваш! Аз избрах второто и сега се чувствам и изглеждам много по-добре отколкото преди няколко години. Нервите ми се отпуснаха, отново си спя добре, цикълът ми пак си е в норма... менопауза ли? Глупости! Имам поне 10 години още преди да почна дори да мисля за това!

13.   #1 съм. Нямам странични ефекти. В началото ми правеха инжекции всеки месец. После пиех хапчета, сега съм на хормонални листчета, , слагат се на небцето, разтопяват се, вкусът е ментов. Лекарят преценява какви хормони, каква дозировка и начин на прилагане. Пак повтарям специалистът е гинеколог-ендокринолог. Аз живея в София и намерих в Майчин дом. Аз ходих при д-р Коларов, д-р Валентин Лачев. Вече съм на 65 и съм в нормата като тегло, показатели, нямам поражения от хормоналната терапия. Получих преди операцията увеличено лицево окосмяване, премахнах го с лазер, сега съм на коломаска, почти не са останали и са бели праавя на 10 дни. Поздрави и успех. Не се страхувай, иди на лекар.

14.   Здравей, аз съм на хормони заради поликистозни яйчници. Пия противозачатъчни и се чувствам много добре. Само дето лекиинко ме болят гърдите и пъривят месец имах кръвотечение, което продължи 1 месец.
~Snow lady~