Споделена история от Здраве

Счупена ръка?-След това.
Здравейте, през ноември паднах и си счупих ръката. Казаха ми че има натрошени костици. По точно тази кост която захваща палеца. Гипсираха ме, казаха да не ползвам много ръката докато е с гипс, за да може да зарастне добре. Но аз не можех без да не я ползвам, държах я в отпуснато състояние, защото не ми беше удобно да е превързана с ластик или каквото и да е за врата ми. Когато много ме болеше я превързвах за врата си. След 30 дена ми махнаха гипса и казаха, че все още не е зараснало много добре и да я пазя.

Пазех я мажех я с някакви мазила за болка. защото все беше студена, и от време на време сякъш пулсираше в областа на счупването. Цяла зима ме болеше но от време на време. Сега пак започна да ме боли. превързвах я с стягащ бинт за през ноща а през деня бях с, лента за ръка (накитник). Казва ли са ми че счупеното винаги боли в студено време, или при натоварване. Когато имам нещо на китката ми е по-добре, по не ме боли. Трябва ли цял живот непрекъснато да нося лента, или бинт или каквото и да е на ръката си, за да не ме боли. От ноември до сега са изминали толкова месеци, а все още ме боли от време на време. Какво да направя, да ходя на лекар ли? Или да си накупя един чувал ленти, за да имам за доживот?

Коментари

1.   Виж сега И аз и мой приятел си е счупвал ръката. На него по сериозно и от супер много време вече трябва да е пази и малко го боли. Ще ти мини! , от времето. Спокойно. Но за да си по сигурен иди на лекар :)

2.   Имах същия проблем отиде на минимум 2ма лекари и ако се налага да ти я счупят на ново защото според мен не ти е зараснала правилно и от там идва болката.... а за студеното винаги боли.... отбягваи да я натоварваш много защото бързо се измаря и болките започват... Накратко трябва да я пазиш от натоварване, вдигане на тежко. Дано счм помогнала

3.   Когато нещо е било счупено, изкълчено, пукнато винаги след това остават болки, особено при студ и пренатоварване. Тъй като аз съм спортист и съм чупила няколко пръста, глезен, коляно, имам травми на двете ябълки и на раменната става и кръста, знам, че ластичният бинт е удобен и предотвратява болка до известна степен, но не е добре да се носи постоянно, тъй като отслабват мускулите и сухожилията и в един момент не можеш без него! Не го носете постоянно, а само при нужда и болка!

4.   След сваляне на гипса на счупената ръка са нужни поне 1-2 месеца за раздвижване. Мускулите много бързо се стопяват или атрофират - 15-30 дена след обездвижването, но възстановяването става бавно и постепенно. Като време е около 3-6 месеца с редовни тренировки.

5.   след зарастване се маже редовно със следното--100гр корени от черен оманот билков магазин киснат в 1л. ракия, водка или др. алкохол 20 дни--прецежда се маже навсякъде при хронични боки....

6.   Ами ти щом я носиш все вързана, раздвижил ли си я добре?
Иначе, най-уместно е да отидеш да поташ някой специалист защо те боли и да ти направят рентгенова снимка дали е зараснала правилно.
А относно това че счупеното боли при лошо време, мен никога не са ме боляли четирите кости, които съм си чупила през живота си. Ръката си бях счупила много зле и после си мислех, че свалят ли ми гипса ще си е нормална, но се оказа, че трябва да правя упражнения за раздвижване. Но категорично след оздравяването нямам никакви проблеми и болки.

8.   Мой приятел си чупи ръката на същото място където и ти. И него го болеше прекалено дълго време. Отиде на лекар и се наложи да му я чупят пак, защото не била зараснала. И аз съм си я чупила, но не съм я раздвижвала, дори махнах гипса една седмица по рано.

9.   Видях че темата е от преди доста време, но ще споделя ако има някои от вас в момента с фрактура за първи път както автора; аз съм моторжия от доста време, чупил съм си: точно тази кост на ръката която държи палеца, и крака, и рамото, и ребра съм пукъл.... Та, няма проблеми хората сме корави копелета всичко зараства и ще ти бъде както преди, недей да изпадаш в паника ;)
Има една народна мъдрост, която е "на колкото години си за толкова дни ти зараства счупената кост" - вярно е! Толкова време и трябва на коста, след това махате гипсовете и почвате рехабилитации(раздвижване) каквото ли да ви казват докторите повече от 30дни, освен ако не сте на възраст не трябва да стойте обездвижени, защото после мускулите доста време ще трябва да ги раздвижвате.
Най- важното нещо когато ако си счупите нещо е: след спешния център къде ви гипсират/обездвижат да потърсите мнението на втори ортопед.

10.   Аз си счупих лакътя на 2 места и китката на 31 май. Оперираха ме. Не ме боли. Дори започнах раздвижване.

11.   Здравейте! Преди месец ми свалиха гипса. Беше ми спукана лакътна дясна кост. Същата ръка бе разместена и имаше засегнат слънчев лъч. Не ми правиха операция, а ръката ми беше намерена. Искам да ви попитам да се консултирам ли с ортопед, защото ръката от време на време ме боли и когато в изправям.
Благодаря предварително!!!

14.   Един мой приятел си счупи ръката и го болеше така. Оказа се, че докторът му я е наместил не правилно и ръката е зараснала така(неправилно)

15.   Имам имплантирана соларна заключваща плака след счупване на лъчевата кост /радиуса/ до китката. Махнаха ми конците и казаха да раздвижвам ръката. Лошото е, че имам болки и част от движенията на китката са блокирани, като усещането е за стягащ пръстен около китката и голямо напрежение в сухожилията на пръстите. Имам и лек оток около кокалчето. Притеснявам се дали това е нормално за този етап на лечението или се дължи на грешка при операцията. Моля, споделете, ако имате някакъв опит!

16.   Нормално било. И аз съм в подобно състояние и много съм се уплашил, но това е положението. Трябва рехабилитация. Лошото е, че сега с този ковид не може да се намри лесно рехабилитатор. ПОтърси в ЮТ клипчета като например това: https://www.youtube.com/watch?v=SIyn9E1zh8c
(Broken wrist physical therapy Day 1)

Поне мен това ме поуспокои