Споделена история от Здраве

Лакомията- болест или психическо разстройство?
Здравейте! Моля за мнение, имам нужда от помощ!
Напоследък се замислям за апетита, който имам и най- лошото е, че той се увеличава!
До преди 4 години бях спортистка- бойни изкуства /6години/, 159см, 50 кг, на 24г. Спрях спорта след контузия в кръста- след 2 години обикаляне по доктори и прием на различни лекарства и кортизони, ми направиха безкръвна операция - дискова херния 4-5 прешлен, и диагноза изхабена сакроилиачна става. От тогава отново се движа и ставам нормално, но от приема на многото лекарства получих язва на пилора. Ставаше ми лошо, остра болка в стомаха и виене на свят, и единственото облекчение беше- храната. Буквално трябваше да ям на всеки 2-3 часа, въпреки че нямах апетит. Диетата за лечение също беше съставена само от ориз, картофи, млечни продукти. Бяха ми забранени салати и плодове, което до преди това бяха най- основната ми храна. Никога не съм пазела строги диети / с изключение 2-3 дни преди турнири/, винаги съм си хапвала каквото ми се яде / а без сладко и кисело мляко почти не си спомням и ден от живота си/, но и никога не съм имала толкова често мисли за храна, и такъв вълчи глад като сега. Даже при висока заетост /работа или хоби/ забравях за храна. За лечение на стомаха пиех всяка сутрин на гладко клеева тинктура. Сега стомаха ми е наред, при последната гастроскопия /преди година/, язвата е затворена, имам гастрит. Но дразненето е нищо пред болките, които имах. Лошото е, че съм 55 кг, /нямам кантар в момента, но по дрехите не личи никакво изменение в последната година/. Ще кажете - е, какво толкова, не съм и чак толкова дебела. Но аз искам да си върна поне предишните кила, и най- вече се страхувам за здравето. Имам ежедневни болки и подувания в корема, най- вече в дясно. Много доктори ми казаха, че имам колит, но никой не обърна по- специално внимание, понеже бяха заети с другите ми проблеми. Често съм ходила по спешност и за апандисит, но в крайна сметка вдигат рамене и казват че не съм за операция и нямат отговор за внезапните болки. За това реших да почна здравословно хранене. Всяка сутрин пия пчелен прашец, често слагам в чая или сока спирулина или алое вера. Наскоро почнах да си правя всяка сутрин или следобед плодови или млечни шейкове с чия или ленено семе. Почнах да търся и всички продукти, които като цяло са здравословни. Хляб не ям от години, а пържено не обичам. /по принцип, напоследък обаче имам вълчи глад и за тях/. Взех и билкови продукти и фибри от аптеката за прочистване на червата. Понякога усещам облекчение, друг път не. Изхождането ми е винаги нормално- всяка сутрин. Не се оплаквам нито от диария, нито от запек. Но все се чувствам подута, и ако не се изходя поне 3-4 пъти корема от плосък ми става като на бременна. Повечето от времето съм така. И сякаш става все по зле. Сутрин трудно влизам в панталоните- бедрата са ми доста набити. Почнах и тренировки- кростенажор 20 мин. + гимнастика и упражнения, + медитация. Но често това ми идва в повече за кръста понеже работя на крак по 9-10 часа. А отслабване никакво.... сякаш само стягам мускулите, но не и да изгоря мазнините. Трудно се потя, въпреки че се старая да пия много вода. И най- лошото - докато преди насила ядех зарад болката в стомаха на всеки 2-3 часа, сега имам навик да търся храна на всеки 2-3 часа. Опитвам да го контролирам, но ме обзема вълчи глад!! И става все по- лошо- напоследък се хващам как отнасяйки чинии с храна в ресторанта, посягам лакомо да опитам от всяка! Първоначално не го имах за нещо лошо да опиташ, но аз все опитвам от различни неща и вече като обезумяла се спускам на всичко, което видя. И дори не го броя за ядене- почнах да налитам на парчета пица, хрупкави хапки пиле, месо, торти... И това всеки ден постоянно! След което съм спокойна защото „главното” ми хранене е диетично. Притеснителното е че всеки опит за контрол и въздържане завършва с вълчи глад, виене на свят и умора. Ако се въздържа от сладко или такива случайни хапвания, рязко ми се завива свят, чувствам се уморена, отпаднала, сякаш ще припадна ако не се държа или не ям, липсва ми енергия и концентрация. А съм яла полезни неща богати на витамини и протеини. Дали е възможно да имам проблем с панкреаса /квантово изследване преди няколко месеца показа критични точки в панкреаса/, от където ми пада захарта, и ако е така как да си хапвам сладко спокойно, след като вреди на червата ми? В къщи нон стоп вечер ям мляко, семки, плодове, царевички... след иначе здравословна вечеря, разбира се. Ако не дъвча нещо не мога да се концентрирам в нищо друго. Един ден дори не мога да удържа без сладко. Като с цигарите ставам зависима, но цигарите вече не ми подтискат апетита. Страх ме е вместо да отслабна да не надебелея. Всички по майчина линия са с наднормено тегло. И две баби диабетички имам. Страх ме е да нямам някой здравословен проблем, въпреки че на всички възможни имам симптомите, но и на нито един -всички симптоми. Или просто е на психическа основа, и навика се е превърнал в мания... самохипнозата за контрол на храненето дали би дала ефект? Пиша и се наливам със зелен чай да убия апетита. Но постоянно си мисля за храна, постоянно!! .... няма да мога да спя ако не ям, а ако все пак заспя, се будя с мисъл за глад- не сутринта, будя се на всеки два или три часа с натрапчива мисъл за глад. Спя непробудно само когато съм яла добре, а под добре разбирайте нормална за хората порция, от която обаче чувствам тежест винаги. Т. е. - ако ям нормално- чувствам тежест и мудност, ако ям като коте - обикновено половин порцийки, чувствам постоянен глад....

Коментари

1.   За колит се въздържай от спириулини и много фибри. За регулиране на стомаха-сутрин овесени ядки. Подуваш се от въглехидратите. За вълчия апетит намали силно въглехидратите, мазнини-нормално. По принцип, прималяване може да имаш от хипогликемии в следствие на повишен инсулин.

2.   Нито едното, нито другото - Просто е липса на воля.
Виж, препоръчвам ти, следващата седмица, да ядеш всичко, по-много, без да ти пука. Прекалявай си и на воля. Като з апоследно, защото ще е за последно. След това, минаваш на силни ограничения. Почваш да ядеш нормално и спираш с лакомставата. След 3-4 месеца - пак си дай една "мазна" седмица, че да си начешеш крастата и така.
Аз така се справих с безразборния секс, кокаина, видео игрите и пушенето. Просот съм си такъв и знам, как да се справям с проблемите си.

3.   Здрасти, според мен проблема с апетита идва от там, че нещата които консумираш като здравословна храна всъщност не са пълноценна храна. Тялото има нужда от много хранителни елементи които се набавят от пълноценни храни. Когато тези елементи не са в наличност защото не се съдържат в "здравословните храни" ти изгладняваш. Например - животинските мазнини са необходими като структурен елемент на тялото. Ти ги избягваш, но тялото има нужда от тях и затова започваш да изпитваш глад и да хапваш "хрупкави хапки пиле, месо" и т. н. Препоръчваш да се концентрираш върху месо, яйца, заквасени млечни продукти и зеленчуци. Добре е да пропускаш закуската и да ограничиш или изключиш сладкото. Когато не ядеш достатъчно което е необходимост при свалянето на килограми е напълно нормално да чувстваш слабост, виене на свят и т. н. на моменти.