Споделена история от Здраве

Излишък от естрогени при мъж!
Здравейте на всички! Мъж съм на 49 години. В последните няколко години забелязах, че трупам твърде излишна мазнина в краката и задните части. Порастнаха ми така "женски гърди".. дори от време на време жена ми се шегува с това, но за мен не беше никак смешно и отидох на лекар. Направиха ми кръвен тест и се оказа, че имам Излишък на естрогени, за сметка на това пък нивата на Тестостерон са ми много ниски. М като цяло не се съобразих с това, приех го като нещо съвсем нормално, не се комплексирах с това как съм се променил Телесно. Но започнаха все по-големи телесни промени, изключително много напълнях в краката и задните части, чак дори краката започнаха да ме болят от тежестта. Загубих много мускулна маса, направо съжалих че не предприех някакви по-сериозни мерки от по-рано, за да възстановя хормоните си в баланс. Та сега искам да попитам, имали мъже които и тях ги е сполетяло това и, ако има как са го преодолели? И как мога да повиша нивата си на Тестостерон, освен с хормонална терапия?

Коментари

1.   Здрасти, проблема е сериозен и е доста разпространен. Околната среда, начина на хранене, културната специфика на времето в което живеем, възпитанието и други фактори водят до потискане на мъжествеността, тестостерона и специфичните черти на характера които са пряко свързани с него. Андрогенните хормони т. е. мъжките хормони са свързани с увеличена сила, енергия, издръжливост, фокус, сексуално желание, здрава имунна система, кости, широки рамене, мускули, дълбочината на гласа, изразени скули, но и с качества които не се приемат добре в нашата мекушава и феминизирана култура като агресия, насилие, съревнование, доминация. Ние живеем в свят в който андрогенните хормони са атакувани от всички страни така, че не е чудно, че много мъже имат проблеми с хормоналния профил. В твоя случай препоръчвам да започнеш да тренираш вид силова тренировка комбинирана с аеробна тренировка и да се храниш с месо, яйца, заквасени млечни продукти, плодове и зеленчуци.

2.   Нивата на тестостерона намаляват, а на естрогена се увеличават поради много фактори. Например определени храни и напитки: алкохол (включително и най-вече бира), храни със соя (кренвирши със соев протеин включително), храни с много растителни мазнини като фъстъци и други ядки, бобови и други. Друг фактор е теглото - ако си дебел, мазнината в тялото се поддържа от естрогена. Ако си мускулест, мускулите се поддържат (и от своя страна помагат за поддържането на) тестостерона. Ако си прекалено слаб и нямаш мускули пак няма тестостерон. Друг фактор е спорта. Друг фактор са витамините и минералите. Витамин Д (слънчева светлина), например, е много ключов за правилния хормонален профил.

Ако не си надебелял или отслабнал рязко наскоро или не си променил диетата си и всичко това покачване на естрогена се е получило спонтанно, то може да трябва да потърсиш по-сериозна причина. Но ако не излизаш на слънце и пиеш бира често - първо пробвай да промениш това.

3.   С бабини зъби на мен ми действа.. струва 3 леа и го има във всяка аптека.. не лъскай щот такя се губи тестостероня

4.   Сок от лук. Ирански учени са открили, че лука увеличава тестостерона когато са търсели алтернатива вместо лекарства. За да се отървеш от естрогена яж зеле и броколи.

5.   На мен още през пубертета ми се появиха тези т. нар. "женски гърди", и до ден днешен ги имам. Не знам дали е заради хормонален проблем, а и не съм си проверявал хормоните. Интересеното е, че при теб това се случва в доста напреднала възраст. Може и да е проявление, на някакво по-сериозно заболяване. Специално, това с женските гърди, не е чак такъв проблем, защото знам, че много мъже го имат - нарича се гинекомастия. По интересното е, че имаш натрупване на мазнини и на други места по тялото си. Честно казано, не знам дили нещо може да се направи, след като измененията са вече факт. Не вярвам хормоналната терапия, да даде нужния ефект в този случай. Пластичната хирургия е вариант за гърдите, но няма ли да е прекалено тежко да си оперираш почти цялото тяло? Пробвай с някакъв вид упражнения, или фитнес... При мен специално имаше ефект за гърдите(стягат се и изглеждат по-добре).
Това си е кофти проблем, но се надявам да намериш някакво решение!