Споделена история от Здраве

Трябва ли да си здрав при операция под пълна упойка?
Здравейте!

Тъй като ще трябва са ми се прави операция на очите (за кривогледство), трябва ли да си напълно здрав, за да ти се прави операция? Да уточня, че самата операция НЕ е лазерна и се прави под пълна упойка.
Питам, защото имам и друг проблем със зъб, който има гранулом, а може и да се е образувала киста вече. Заради дентална фобия не съм ходила да си оправя този проблем, изпадам в паника и вероятно ще трябва лечението и за него да е под пълна упойка.
Трябва ли да ми се оправи първо едното и след това да се направи операцията на очите? Пиша тук, тъй като още ходя по прегледи и не съм се спряла на конкретен лекар за операцията на очите. Затова може ли някой да ми каже нещо по въпроса, преди да мога да питам лекар как стоят нещата.

Коментари

1.   Не, то няма човек, който да е напълно здрав. Въпросът е упойката да е съобразена с лекарства, които (ако) вземаш в момента, както и ако имаш някаква непоносимост, но анестезиологът би трябвало да тества за това.

Впрочем, малка синхроничност за мен иначе, защото точно днес разбрах, че единият ми мъдрец е получил гранулом, а преди години са ме оперирали от кривогледство на лявото око.

2.   По-добре е да попиташ специалистта, който е прекарал 10 години в учене и стаж, преди да бъде там, където е сега.

3.   Здравей и аз имам фобия от зъболекари, но днес точно от там се връщам. Такова сърцебиене имах, докато си чаках реда, че въздух не ми достигаше. Изпилиха ми два зъба, които бяха с огромни черни дупки и им сложиха временно лекарство и на друг зъб ми изкараха нерв, без абсолютно нищо да усетя. Просто, като ти се сложи упойка, няма как да усетиш болка. И аз това си го знам, но пусти му страх. От детството ми е. Това посещение, го планирам от година и половина. А за това време, проблема ми се влоши тройно.

На конкретния ти въпрос не мога да отговоря, но това исках да ти кажа, ако можеш все пак да се престрашиш и да отидеш на зъболекар, без пълна упойка. Защото са много вредни този тип упойки. Успех!

4.   Съветвам те да не смесваш нещата. Зъби се оправят с пълна упойка, които е лека. Не отлагат, така и така трябва да отидеш някого, но ако си с болка още по-зле.
Очен лекар препоръчвам ти доцент. Кючуков. Шеф на очното на ИСУЛ има и собствена клиника вече в София.

5.   Аз немисля, че ще има роблем ако направиш първо очите, но все пак се консултирай с лекар.

6.   Преди да ти правят операция на очите ще те питат за здравословното ти състояние, за това честничко си кажи, че имаш проблем със зъбите, за да не стане някоя беля. Пък после лекарите ще преценят могат ли да те оперират или първо трябва да оправиш зъбите. Не крий нищо, за да не стане по-зле и един съвет колкото и да те е страх от зъболекари, върви си оправи зъбите, защото те няма да се оправят сами, напротив проблемът ще се задълбочи и накрая не само ще боли нетърпимо, но и ще наложат дълги, скъпи и много болезнени процедури.

7.   От Авторката до номер 1 - Ако изобщо го видиш, ще можеш ли да ми кажеш по-подробно за операцията ти? Къде са ти я правили, колко струваше, има ли болка през възстановителният период и мина ли всичко успешно? Тъй като лекарите ми казват, че самата операция има и рискове. Ще съм ти много благодарна!

Много благодаря за отговорите! Дори не мислех, че ще пишат толкова хора. Само да кажа, че адските болки със зъбите минаха отдавна. Двата долни шести са с гранулом, но вече са се самоумъртвили. Като цяло всички болки изтърпях тогава, пиех и обезболяващи от време на време, но в един момент бяха спрели да ми действаат. Е, вероятно, ако бях отишла преди време нямаше да ме боли дори наполовината, но пустият му страх...