Споделена история от Здраве

Предозирах с парацетамол
Здравейте, преди 4-5 дни (уикенда) бях с температура и пих прахчета от 1000мг. Изпих едно в петък срещу събота през нощта, едно, което беше друго прахче, не съм сигурна дали с парацетамол от 500мг в събота по обяд, едно към 5-6 следобед, още едно към 11 през нощта и последно към 5 през нощта. За капак и два нурофена с 400мг ибупрофен в неделя. Допускам, че може и да ми се губи още едно прахче от 1000мг парацетамол в събота... Тоест говорим или за 4, 5 или 5, 5 гр от него в диапазон от около 30 часа при максимална доза от 4гр за 24 часа + 800мг ибупрофен през следващия ден, да спомена и че съм жена на 22г, почти 60кг.

В неделя получих обрив по ръцете и стъпалата - болезнени мехури, бях на лекар, на оправяне съм.... Но днес ми се изправи косата като прочетох до какво води предозирането с парацетамол....

Нямам симптоми на отравяне освен този обрив, не съм повръщала, нямам разстройство или друго неразположение, но много ме е страх, че съм увредила черния си дроб. Какво да правя? Ако е увреден, възстановява ли се или ще си нося кръста на глупостта и незнанието цял живот? Как да разбера, кръвни изследвания ще покажат ли? Някакво пречистване можете ли да ми препоръчате? И възможно ли е в момента да съм окей, но след време проблемите да си приличат, да е засегнат и друг жизнено важен орган?

Коментари

1.   Активният въглен пречиства организма, но се пие веднага след натравянето. Пробвай все пак. Температурата по принцип е начин, по който организма се бори с болестта. Не трябва да се бърЗа да се сваля ако е до 39 градуса. Но иначе могат да се използват студени компреси. Някои се прочистват с билкови чайове, но не ти го препоръчвам, защо явно нямаш мярка и не четеш листовки и начин на дозиране.

2.   Ще се оправиш не се стресирай, черният дроб не се разваля толкова лесно, трябва да предозираш систематично, от 1 път нищо няма да стане.

3.   Изхождайки от най-високата доза, която може да си взела, 5. 5 грама за 30 часа се получават 4. 4 грама за 24 часа.
В повечето държави 4 грама е максималната доза.
Аз лично смятам, че такова леко предозиране не би трябвало да е проблем при повечето хора. Разбира се, има и изключения, чувствителносттта при някои хора може да е по-висока.
Обикновено при предозиране се получава акутно, тоест остро отказване на черния дроб. Това не се вижда веднага, а след дни до седмици.
Понеже от самия парацетамол в организма ти вече няма и следа, няма никакъв смисъл от терапия с ацетилцистеин.
Ако толкова си се паникьосала, можеш да си изследваш един маркер в кръвта, който показва дали има разпадане на чернодробни клетки вследствие на некроза, тоест като резултат от евентуалното предозиране.
Така ще знаеш каква е работата, но това ще е само за твоя информация - за каквито и да е мерки вече е късно.
Отиди на доктор, моето мнение е лично базирано на знания, но не съм медицинско лице.