Споделена история от Здраве

Чести събуждания през нощта. ПОМОЩ
Здравейте, момиче на 17 години съм. От около година имам проблем, на който не отдавах особена важност и значение, но започна вече много да ми тежи.
Нощем заспивам трудно, а след като заспя се будя по 4/5 пъти, защото се въртя, стряскам се от кошмари или просто сеудя. Събужданията не за дълго- най-много за минута оставам будна, но когато се събудя сутринта се чувствам ужасно, ненаспала се и все едно съм пребита.
Изчетох много неща в интернет, повечето ме водиха към болестта инсомния, но преди да си поставя някакви диагнози исках да проверя дали няма и други хора с моят проблем и как те се справят.
Не съм пушач, нито пия алкохол редовно, кафе пия само сутрин, а до енергийни напитки стигам мноооого рядко, спортувам и се храня горе долу здравословно и според правилата, също лягам и се събуждам всеки ден по едно и също време.
Наистина искам да изчезне този проблем, а не знам какво да предприема.

Коментари

1.   Изпуши един джойнт час-два преди лягане,помага на сто процента! Прочети повече (Ако все още не си) за лечебните свойства на марихуаната! На мен много ми помага и вече нямам този проблем със съня и недоспиването, дори когато цял ден съм пушил през почивните дни вечерта съм като пребит,но на сутринта съм бодър,свеж и енергичен,готов за новия ден! :)

2.   И аз съм на 17 и аз преди месец някъде имах доста подобен проблем. Истината е, че има нещо, което те притеснява психически. Съветът ми е да се опиташ да откриеш какво е то. Запитай се за какво точно са кошмарите ти, какво е нещото, което те прави неспокойна. При мен беше некачествена връзка. Трябва да има нещо, което да ти пречи, но ти да не го осъзнаваш и по тази причина да се проявява подсъзнателно нощем. Успех, дано откриеш какво е.

3.   Аз бих ти препоръчала да си направиш полисомнография. Това се прави в лаборатория, спиш и ти отчитат ЕЕГ, дихателни движения и мускулен тонус.
По описанието ти малко ми прилича на сънна апнея. Странно ми е, че си толкова млада и доколкото виждам нямаш някакви рискови фактори за обструктивна апнея, но може пък да е нещо централно. Не знам дали си чела за сънната апнея, това е когато или дихателният център в мозъка не работи добре (центарлна), или горните дихателни пътища колабират (обструктивна). И двата случая се стига до дихателни паузи по време на сън, които, ако продължат достатъчно дълго, водят до падане на сатурацията на кръвта и покачване на въглеродния диоксид (който е определящият фактор, който задава ритъма на дишане), активира се симпатикусът и пациентът се буди, за да си поеме въздух. Съответно един от симптомите е постоянната умора през дена заради некачествен сън, с времето се покачва и кръвното налягане заради многократното активиране на симпатикуса през нощта, когато всъщност трябва да почиваме.
Както вече казах, не знам дали такова нещо ще се появи при 17-годишно здраво момиче, но според мен е наистина добре да се направи полисомнография, за да си види дали има нещо пятологично с фазите на съня.