Споделена история от Здраве

Високо кръвно, а съм на 27 години
От около две - три седмици забелязвам необичайно главоболие сутрин. Жена на 27г., по направени изследвания съм напълно здрава, но при три направени сутришни замервания на кръвно, то е в норми 130/80. Винаги съм била с ниско кръвно и обичайно такова 110/70.
Чудя се дали това е следствие на качени килограми ( спрях цигарите и за около 6 месеца качих 12кг. ) или стрес ( имам страхотни психически натоварвания в работата на този етап).
Не искам да бъда от „амортизираните” млади хора. Започвам диета и упражнения. Ще се опитам да наблегна и на йога дишането за стреса.
Просто ислах да разбера дали някой се е сблъсквал с подобен проблем, и ако е имал как се е справил с тях.

Коментари

1.   Аз съм на 30. При мен нещата тръгнаха от кафето. Пия кафе някъде от 18 годишен без проблем. Преди месец обаче пих едно силно кафе на гладно и се получи нещо като предозиране. Реакцията ми беше като на отравяне - качване на кръвно рязко, сърцебиене, позиви за ходене по малка и голяма нужда през 5-10 минути, силна жажда, изпотяване, световъртеж и тн. Оправих се след няколко часа. Но от тогава нещо се обърка в организма ми и дори съвсем малко кафе може да предизвика тези симптоми. Затова бях спрял кафето за дълго време.

Та, преди няколко дни си позволих отново да пробвам да пия кафе (в доза, която винаги съм пил преди това), защото ми беше много натоварено на работа и чувствах, че ще имам полза от допълнителен фокус. Е, оказа се, че тялото ми още реагира бурно на кафето и вдигнах кръвно до 180 на 100 и не можех да ходя прав и не знаех къде се намирам, абе беше много зле, викнаха линейка и тн. Не съм си представял, че кофеинът може да действа така. Конкретно за кофеина говоря, защото преди 2 дни пробвах да изям само 5-6 блокчета черен шоколад (70% какао) и след 30-40 минути се получи мини реакция на отравяне.

Затова, виж си диетата, ако пиеш кафе - спри го или го намали много. Шоколадът също съдържа кофеин, защото самото растение какао съдържа. Дори една шоколадова вафла съдържа кофеин.

Иначе кръвно 130/80 може да е моментна реакция на събуждането сутрин или нещо такова. Но все пак си виж диетата. Вкарай повече храни с антиоксиданти.

2.   Със сигурност качените килограми оказват влияние. По учебниците се пише, че един свален килограм сваля кръвното с 1мм, а 5 свалени с 4. Сама казваш, че имаш голям стрес. Това няма как да не окаже също влияние. Хубаво е, че си спряла цигарите, дано да е за постоянно. Започни по възможност и по-рационално хранене с повече плодове и зеленчуци и аеробни упражнения( тичане, плуване, дори само ходене, тенис и подобни). Ако имаш и оплаквания като сърцебиене и екстрасистоли, не пречи едно контролно посещение при кардиолог и може би да се провери функцията на щитовидната жлеза. А що се отнася до самото кръвно, една единствена стойност сутрин нищо не говори. Започни да го следиш по-често, особено информативно е веднага след събуждане. При някои хора хипертонията дълго време е прикрита и е само през нощта( така наречените нон диипъри) и може да е причина за главоболието сутрин.

3.   Като цяло кръвното ти налягане е в категория високо нормално. Успокой се. Стресът е основният ти проблем! Ако не предприемеш мерки за ограничаване на стреса вече ще имаш сериозен проблем. Също трябва задължително да повишиш физическата си активност и да не ядеш много солено... Това са основните правила за поддържане на здрави кръвоносни съдове и сърце!
Студент по медицина, 21

4.   Кръвното ти е напълно нормално, над 140/99 е тревожно