Споделена история от Здраве

Паник атаки - има ли лечение?
Здравейте!
Жена съм на 35 години. От почти една година имам учестено сърцебиене, а от два месеца започнах да получавам задух - опитвам се да си поема въздух, а не мога. Нямам някакви страхове, че ще умра, но съм тревожна и трудно изпитвам радост. Лекарските ми изследвания са добре. Имам преживян голям стрес преди няколко години, чувствителна натура съм, имам напрегнато ежедневие като цяло. Моля, ако някой знае, това паник атаки ли са? Как да се излекувам? Ако някой е минал по този път, моля да сподели! Много благодаря!

Коментари

1.   Да, това са паник атаки.
Посети лекар, пий Есциталопрам по лекарско предписание и ше си като нова.

2.   Във фейсбук е тъпкано с такива групи. Пиши тревожност или паник атаки и ти излизат. Много хора има там

3.   Паник атаката е страх. Същия страх като този когато те гони бясно куче. От паник атака не се умира, но трябва да се превъзмогне. Трябва да установиш причината за появата им и кога те се активират. Ако имаш възможност посети психолог. Иначе аз като студентка по психология бих ти препоръчала да се опиташ да не катастрофизираш всяка ситуация. Когато имаш проблем се опитай да го решиш рационално и да помислиш дори и да се случи най-лошото колко реално лошо е и какво ще се случи след това. Хората имаме склонност да преувеличаваме и да изкривяваме ситуациите. А за сърцебиенето може да си купиш Валидол, но не прекалявай с вземането.

4.   Здравей,
Много съжелявам, че трябва да преминаваш през това. А съм в сходно положение, страдам от тревожност, чувствителна съм си, приемам нещата навътре и живея в напрегнатато ежедневие, с изключение, че не получавам паник атаки. Ще следя темата с интерес и се надявам някой да сподели своя опит и идеи за справяне с проблема

5.   Просто трябва да решиш проблема си, който те тормози. Аз така направих и изчезнаха.

7.   Това са паник атаки, но не ги изживяваш в пълната им сила. Ако проблемът не се реши симптомите ще се задълбочат. Не споделяш какъв стрес си преживяла, но вероятно не си се справила с нещата, които те тормозят. Паник атаките са реакция срещу нещо нежелано в настоящето. Често хората не си дават сметка за него и го завоалират в разни обяснения, които не са цялата истина. Това да се справиш е доста сложен процес и се изисква огромно желание от твоя страна. За да се стигне до тук си отлагала взимане на конкретни решения, които няма как да избегнеш. Предполагам, че имаш някакъв тормозител, който се страхуваш да назовеш като такъв, но тялото ти се страхува вместо теб и едновременно с това ти показва, че криеш нещо от самата себе си.

Soul

8.   Здравей, искам само да ти дам надежда -да, има лечениe. Аз се възстанових сама, без лекарства и не съм получавала панически пристъп вече 8 години.

Първо е добре да си наясно за себе си с причините, защо това ти се случва. При мен например паниката се отключи първоначално след смърт на близък човек и в последствие се изостри, когато се заседях дълго на работа, на която не се чувствах добре.

Важно е да отхвърлиш наистина с преглед при специалист възможните медицински диагнози с подобна симптоматика - например консултация с кардиолог и ендокринолог, при мен даже първо кардиологът беше този, който се сети, че иде реч за паника. Taка самата ти ще си много спокойна, като знаеш по-време на следващия пристъп, че реална здравословна причина да се чувстваш така няма и че физически си здрава.

Следващата стъпка - балансирано хранене и колкото може повече движение и разходки - по възможност сред природата, а не в града. От храните наблегни на ядки, мазна риба, зехтини. Добавки с Омега 3 и високи дози магнезии и витамини от Б групата, рибено масло също няма да навредят. Избягвай сладкиши, бяла захар, тестени изделия.

Избягвай да гледаш и четеш негативни новини, трилъри, филми на ужасите, да разпитваш за инциденти итн.

Много е важно близките ти хора и роднините да са наясно
със състоянието ти и при нужда да можеш веднага да се обърнеш към някой от тях. Не помага ако ти съчувстват или те съжаляват или се страхуват заедно с теб - трябва да са като остров на стабилност и да са наясно, че симптомите са на психологическа основа и ще преминат, ако спреш да ги подхранваш - просто трябва да са там за теб и да останат да разговарят с теб, колкото е нужно, да те връщат в реалността и приземяват, докато пристъпа премине. Ако успеят и да те развеселят и разсмеят и изобщо да разсеят тежката атмосфера с чувство за хумор, ще е супер.

Можеш да се справиш!

9.   Има хубава книга в онлайн библиотеката на СИЛА за паническите атаки, на български:

https://www.google.com/url?hl=bg&q=https://ciela.com/razhdaneto-na-psihologicheskite-problemi-e-kniga.html&source=gmail&ust=1527533319838000&usg=AFQjCNG3bMEVZh3wAOGPnyxvEhCo1KBepw