Споделена история от Здраве

Запушване на носа
Здравейте, пиша тук защото вече се чувствам напълно безсилна. Приятелят ми страда от нещо което докторите не могат да определят. От август месец миналата година след като той се върна от морето, започна да му се запушва носа. Без хрема, просто не може да влиза и излиза въздух през ноздрите. Това го мъчеше, не можеше да спи, беше му много неприятно, но очаквахме да е временно за това в началото не обърнахме много внимание. След около 5-6 месеца в това състояние с редки краткотрайни подобрения, той потърси лекар.

Изпратиха го при лекар от УНГ(уши, нос, гърло). Там тя не постави определена диагноза, а просто започна да го лекува с някакви хапчета и спрей за впръскване с носа. Лекарствата бяха скъпички, но това не беше проблема. Проблема беше в това, че те не помогнаха с нищо, може би дори навредиха. Времето минаваше, а той си беше в същото положение. Мъчно ми е за него, виждам го че се мъчи, няма настроение да излизаме, зле му е. След въпросната лекарка от УНГ, го изпрати при алерголожка, която му даде направление за иследване за астма и алергии.

От там казаха след иследванията, че НИЩО му няма, просто крива носна кост или нещо подобно. И му изписаха нови лекарства. Започна да ги пие. Като преди това капеше и някакви капки Ксилометазолин. В последствие той се разболя и личната му лекарка му изписа антибиотик. Оправи се гърлото му от антибиотика, но след седмица-две се разболя отново. Започна да пие втори антибиотик. Свърши и него. След няма и месец се разболя пак и лекарката му изписа отново антибиотик. Този път той не помогна. Антибиотикът свърши, а той още кашля, вече седмица след лекрството. Носът му се влоши още повече, от 10 дни ходи на физиотерапия защото му казаха, че това е синузит. Но и инхалациите и лазерите с които го лекуват-не помагат. Сега е много зле. Днес цял ден му тече носът. Не може да диша, чувства се подтиснат и изгуби смисъл да се бори за да се оправи. Не знам от многото лекрства които изпи ли се получава това.. иска ми се да го накарам да спре да купува и пие всичко което му изписват, но той се надява, че от хапчетата ще се оправи ( а те са над 6 вида... ) Ако някой е имал същият или подобен проблем, моля нека сподели, за да му помогнем заедно да се оправи. Иска ми се да го видя здрав и усмихнат. Ако знаете някакви "бабини лекове" също ще е от полза, ще съм благодарна на всеки отзовал се.

Коментари

1.   Здравей, аз съм така от 14 годишен, сега съм на 29! Ходих преди по малко от 2 години в УНГ за лечение чрез Електрокоагулация - обгаряне на разрастналата се лигавица! Там бях при някой си Проф. Иван Ценев - пълен непукист и крадец! И не го казвам това защото не ми помогна изобщо, а защото ме принуди освен че съм с направление, да си купя консумативите, а и да заплатя самата дейност, при което негова колежк ме посъветва да не го правя! Както и да е! Хвръкнаха ми над 1000 лева и резултта е нулев, дори сега зимата ми тече кръв от носа и не е зарастнал явно напълно. Това са много упорити заболявания, има и синуити, които се диагностицират много трудно, като сфеноидален и етмоидален, единствено чрез скенер би могло да се направи точна диагноза. Това ви препоручвам да направите и да отидете при някой който да разчете снимката после! Без пълни излседвания, само можете да задълбочите проблема с неправилното лечение!

2.   Това не е никакъв синузит според мен, аз от малък го имам, доколкото разбрах е някаква алергия - целогодишно запушен нос, само при физическа активност се отпушва... Пих по едно време някакви хапчета, които го отпушиха съвсем мъничко, но беше твърде късно, защото до определена възраст бяха безплатни, а аз прехвърлих тази възраст. Реално са много скъпи за съжаление, но имаха ефект...

3.   Просто носът е бил счупен/ костицата е зарастнала на криво това се оправя с операция. Аз съм на 18 от 11 годишен съм така можеш да се спасиш с кларитин/или капки за нос докато не се оперира

4.   Здравей, проверете дали няма изкривяване на конхите. /при това заболяване се получава набъбване на лигавицата в носа, при което носната кухина се запушва и е доста мъчително - от личен опит го казвам. / Никакви капки мисля, че няма да помогнат. Налага се оперативна намеса. Аз я направих когато бях на 20 и от тогава насам дишам нормално и се чувствам добре. Преди това беше ад, сменях дактори и лекарства и... нищо. През нощта се събуждах от задушаване, не можех дори да се храня нормално. Наистина е отвратително. Операцията е лека, трае 10-15 минути, малко следоперативния период е по гаден, но се преживява като се има предвид, че аз много се страхувах тогава. Търсете добър диагностик и решете проблема. А при настинка нещата се влошават, така е. Изключете и алергии. Търсете изход, защото има. Аз вече години-години се чувствам добре. Успех! Ж.

5.   Моите премеждия..
Здравейте, аз съм Георги, мъж на 32 години. Родом съм от гр. Рудозем (малко миньорско градче) днес живея в Варна.. Четейки вашата история се върнах към моето преживяване с подобна диагноза от преди 15 години.. Ще се опитам да разкажа по-възможност накратко моята история и премеждия, като се надявам по-някакъв начин, моята история да помогне с нещо на хора с подобни диагнози.. И така..

Когато бях на 17 години имах чести и обилни кръвотечения от носа - дясната ми ноздра, като си спомням едно от тях беше толкова обилно, че се уплаших много - помислих си, че с мен е свършено.. Огромно количество кръв до образуване на малка локва на пода. Случи се в дома на дядо ми, който извика спешна помощ с линейката.. При първоначалния преглед от местния УНГ специалист нищо не се установи, освен предположения за слаби капиляри за възрастта ми.. Този лекар ми назначи и направи няколко процедури на 'туширане и тампонаж'. Тук искам да отбележа, че самата процедура по- 'тампонаж' от този лекар беше адски болезнена, защото се извършваше с някакви пинсети с остри върхове, които усещах как ме нараняваха силно и дълбоко по-стените в ноздрата, докато той 'набутваше' някакъв бинт в дясната ми ноздра. След тази процедура кръвотеченията спряха, но започнах да усещам с времето (не си спомням за какъв период от време.. ), че от дясната ми ноздра все по-трудно можех да дишам, докато в един момент дори с усилие не можех да 'прекарам' въздух.. Дори започнах да усещам леки затруднения и в лявата ноздра.. Отидох с родителите ми при същия УНГ лекар, който ми прави 'туширане и тампонаж', но този път неговата диагноза беше синузит.. Препоръча на родителите ми да правим нагревки с морска сол на лицето ми, или другия вариант бил да ми се направи пункция. Правихме само нагревки с морска сол на лицето. Ефекта от това беше минимален, близък до нула. Както казах, тогава съм бил на 17 години, а тогава ми предстоеше 3-та военна комисия, където се минаваше по различни кабинети - вътрешен, очен, УНГ.. Когато влязох в кабинета на УНГ, лекаря беше друг и ме попита имам ли оплаквания от нос - уши.. Разказах му историята, която ви разказах до тук. Лекаря взе едно 'огледалце', като тези на зъболекарите, виждали сте ги.. С него погледна през устната кухина, дълбока към носната кухина зад сливиците ми. Лекаря ме погледна учудено и ми съобщи, че имам някакъв израстък - образование в дясната половина, дълбоко в носната кухина.. Изпратиха ме за диагностика и лечение в Смолянската окръжна болница. Отидох тогава с майка ми и ме приеха веднага за диагностика, и хоспитализация. Тогава разбрах, че има нещо сериозно, но не продължих да се замислям по-дълбоко.. Направиха ми първоначалния преглед (от 2-ма специалисти УНГ), в следствие лекарите решиха да се направи биопсия.. Тогава разбрах, колко бавно излизали резултатите от биопсия - една седмица, 7 дни. Една седмица бях хоспитализиран само за да се изчакат резултатите от направената ми биопсия. Лечение нямаше защото нямаше диагноза. Резултата в крайна сметка излезе, но на мен нищо не ми се обясняваше тогава.. Обясниха на майка ми, която като излезе от кабинета не можа да овладее притесненията си от новината, която лекарите и бяха съобщили и избухна в плач.. Аз се стъписах.. Майка ми през сълзи се опитваше да ми вдъхне кураж.. Предполагам сами разбирате отчаянието в този момент.. От Смолянската окръжна болница ни изпратиха за лечение в ВМИ/УНГ - Пловдив.. И там отново ме приеха веднага за диагностика, и хоспитализация. Процедурата се повтори..

Първоначален преглед - Биопсия - Резултат..
- Тогава разбрах от лекуващия лекар, че подобни диагнози са били голяма рядкост, докато обясняваше на негови стажанти.. Вижте им каза, че през кариерата им е малко вероятно да се сблъскат с подобна диагноза..

Този път видях ЕПИКРИЗАТА си..
Окончателна диагноза: Ангифиброма епифарингис - ювенилис.

Фиброепифарингоскопия - туморна формация с широка основа, ангажираща епифаринкса с гладка повърхност, налобена, обтурираща напълно дясната хоана и частично обтурираща лявата. Отоскопично - в дясно помътнена тъпанчева мембрана, хлътнала към кавум тимпани. КАТ: Туморната формация узурира базата на черепа, достига до десния сфеноид.. Лекуващ лекар: Доц. Йовчев

След резултатите, отново бяхме насочени към друга болница - ДУБ"Царица Йоанна" 1-ва УНГ клиника - София.. И там отново ме приеха веднага за диагностика, и хоспитализация. Процедурата се повтори..

Първоначален преглед - Биопсия - Резултат..

Окончателна диагноза: Потвърдена с предишната - Ангиофиброма Ювенилис.

Започна същинското лечение.. Назначи ми се операция под обща анастезия, като ме пое проф. И. Ценев. Туморната формация се отдели радикално. Операцията е продължила близо 3, 5 часа.. Следоперативна хистолотия - НЕЗОФАРИНГЕАЛЕН АНГИОФИБРОМ.

До тук нещата минаха успешно.. Премахнат ми бе и някакъв лицев нерв поради съмнение за метастази или разсейки.. Сега, до ден днешен, горната дясна част на бузата ми, под окото до носа са безчувствени, както и зъбите ми от горното чене от дясно - като чужди ми са, но какво да се прави.. В битката с/у такива неща не минава без жертви.. През премеждията си, които минах и лекарите с които се срещнах, из между тях изскочи версията, че всичко това е било възможно да е предизвикано от нараняванията от първия лекар, които ми правил прцедурата на 'туширане и тампонаж'.. Всичко това се случи преди 15 години. Никъде не съм плащал за нищо! Всичко беше осигурено.. Може би това се дължи на това, че здравната система тогава не беше толкова силно комерсиализирана, както е сега вече.. Сега обаче, напоследък имам чуството, че симптомите ми се повтарят.. Само без обилното кървене и запушване на наоса.. Усещам заглъхване на дясното ми ухо и по-силна проява на ушна кал и лек сърбеж.. Притеснявам се за рецидив.. В най-скоро време смятам да посетя лекар и се моля историята да не ми се повтори.. Този тип премеждия са кошмар за хора, които са го изпитвали вече на гърба си. Пожелвам успех на всички, които се борят с/у ракови заболявания.. Поздрави от мен

6.   мъжът ми от миналата година му се наду. тази година му правиха биопсия и ходим по доктори. нямя разлика но поне неприятния дъх от остата му изчезна. продължаваме да ходим подоктори

7.   Рових се из целия интернет и стигнах до тази дискусия. Аз имам същия проблем като приятелят на авторката. Наистина нямам никакъв хъс за живот, а имам едно малко прекрасно слънчице, заради което трябва да се боря. Но животът ми е ежеднежна борба и се изморявам. Вчера бях на лекар. Толкова нагло се държа. Казвам и, че не мога да дишам, то си ми и личи, а тя се хили иронично и ми казва: "И кво сега, ще се мре ли? ! ". Нещастница, мислено я проклех да изпита същото, което изпитвам и аз. И това ми било лекар... Не мога да дишам през носа. Опитвам се да си самовнуша, че е остра вирусна инфекция, но ако беше, би трябвало да мине. Би трябвало да отбъбне лигавицата и да изтече секрет. Едно време беше така - позапуши се ден-два, после почва секрет. Трая и по 1 седмица, но дишам. Сега няма секрет. Не мога да спя. Това отключи такова адско безсъние, че не ми се говори. НАстроението и тонусът ми са под нулата. Не ми се прави нищо.

8.   Номер 7, в абсолютно същото положение съм и аз съм с малко дете, не мога да се радвам на него и на живота като цяло. Това да не можеш да дишаш е ад!!!

9.   А аз живея със счупен нос и не мога да дишам. Щяла съм да се оправя с едно мазило. Не вярвам на това и не знам какво да оравя.

10.   По някаква причина на мен ми атрофира лигавицата, набъбва и запушва носа. Пробвах няколко вида антихистамини без абсолютно никакъв ефект, т. е. вероятно не е алергия. Също не се повлиява от локални кортикосероиди. Но в едно се убедих, изрязване на лигавицата е временно решение, а точно това имат мерак да правят повечето лекари. По форуми чета, че ефекта е максимум година-две, и то ако доктора е свестен и нямаш усложнения. Също в един учебник в библиотеката пише черно на бяло, че рязането е метод за облекчаване симптомите на пациента, но не и за лекуване на причината за разрастването. На две УНГ ходих преди време. Едната не видя нищо обезпокоително а другата искаше да ми прави операция. Нещо в което съм почти убеден - състоянието ми се влияе от влажността на въздуха. Лятно време за засилва, особено както съм до морето, тук става много влажно през лятото. Зимата ми се поотпушва носа. Ама лятото съм на ксилометазолин, вечер задължително, за да мога да спя. Ако успея да си взема по-дълга отпуска (казват минимум две седмици) мога да пробвам на планина дали няма да дишам по-леко. Или по-скоро навътре в страната, далеко от водоеми.

11.   М26 аз от много години се събуждам сутрин с запушен нос забелязал съм че вечер преди лягане като го почистя от твърдите секрети сутрин ми някак по отпушено може и позата да има някакво значение нямам си на идея но съм тъка от 10-15 години субуждам се сутрин стана ли и поради запушения нос започва едно кашляне и докато не се отпуши не се оправям което ми отнема 10-15 мин през демя е търпимо поне за мен
на скоро ходих по телкове и глупости както и по при унг та ми скимна да му кажа на шебека и поглежда оня бастун в едната после в другата ноздра и ми вика ама на тебе преградата ти е крива и аз му викам досещам се защо поради много сбивания който съм имал и оня вариантите ти са два трибва някой да те перне от другата страна за да се изправи другия вариант е оперативно с някакви си шини и трябвало да стоят 5-6 дена каза само като чух 5-6 дена ми се отщя да се мъча толкова а и аз самия съм самотник нямам жена деца нито гадже а и в интерес на истината никога не съм имал гадже а и от има няма 15 години живея съвсем сам и дълбоко разочорован от от женския пол та чак вече ме е страх да си помисля да заговоря някоя да опитам каквото и да е та и за това не си давам зор с докторите все ми е едно просто нямам мотивация за живеене и хора ако задгробният живот съществува на онова п*дерастче исус, бог или там каквото се нарича луцифер ще му е най-малкия проблем сравнение с мен ДА СИ САМОТЕН Е НАЙ УЖАСНОТО НЕЩО НА СВЕТА а аз се чуствам тъка от много време вече не мога и да спя повече от 4 часа и след това на работа изпълнен съм с гняв и омраза