Споделена история от Здраве

Трябва сама да си помогна, а не мога...
Здравейте. В близките няколко месеца бях изложена на много голям стрес, като добавим че съм човек който повече си изживява всичко, уж гледам да не ми пука, а все мисля за неща които не мога да контролирам. Всичко това ми се отрази адски зле на организма и започнах да получавам сърцебиене (да отбележа, че и преди съм имала пак в такъв тежък период, но със времето просто отшумя). Наскоро се появи пак, но този път почнах да изпитвам усещания все едно ми прескача сърцето, не можех да си поема въздух, обливаха ме топли вълни, всичко това в рамките на секунди до минута. Бях се уплашила много и ходих на кардиолог. Направи ми кардиограма, ехокардиограма, всичко беше нормално, каза че сърцето ми е здраво, просто имам ускорен сърдечен ритъм (синусова тахикардия). Изписа ми билкови хапчета и хранителни добавки, за регулиране на сърдечния ритъм. Успокоих се, че всичко е наред до миналата седмица когато преди да легна пак ми се случи това, почнах да се изпотявам, пак се появи това усещане като прескачане, мислех че умирам (от това чувство пък ми стана още по зле). В паниката си повиках бърза помощ, но тей като бях в състояние да говоря с изключение на това че треперех, не дойдоха веднага, чаках си поне един час. Измериха ми кръвно, кардиограма на място, всичко наред (тогава се бях успокоила и пулса ми беше нормален). Не мога да разбера какво става с мен, това паник атаки ли са, защото наистина преминах през много стрес? В момента съм в чужбина, доста далеч от дома, мисля като се прибера вкъщи след 4 месеца да посетя психолог, защото това усещане се появява понякога и е наистина много неприятно, побърква ме, не мога да водя нормален живот, защото е постоянно в мислите ми. Сещам се какво беше преди само няколко месеца когато нямах тези оплаквания и почвам да се депресирам. Нямам реални проблеми, филмирам се за всичко, мисля си за най лошия сценарий, хората около мен ме обичат и подрепят, аз сама си създавам проблемите. Дори самоубийство ми е минавало през главата, защото не знам какво се случва с мен. Моля ви, дайте ми съвет как да се справя, има ли някой който е минавал през такъв период?

Коментари

1.   Случвало ми се е нещо подобно, оправи се като отидох на почивка и се оттърсих от мрачните мисли.
Случващото ти се е на психическа основа, така че се успокой на първо място и не си мисли, че си болна. Старай се да не мислиш за сърцебиенето, ще отшуми по-бързо.
Гледай и да се наспиваш добре, това също много помага.
Спокойно, ще се оправиш! :)
Ж29

2.   Здравей,
Това, което ти се случва се нарича “паник атака”. Преди 4 години започнах да ги получавам. В началото бяха страшни, мислех, че ще умра, не се издържаха. Получавах по 3 на ден, дори и да бях спокойна. И аз отидох на кардиолог няколко пъти, увериха ме, че всичко е наред. Поговирих с последния кардиолог и той ме насочи към психиатър. Не свързвах проблема с това, но все пак отидох. Обясних за състоянията и ми изписаха хапчета със зелена рецепта. Пих ги 6м и се чувствах страхотно, но след шестия трябваше да ги спра, защото помагат на едно и вредят на друго. В крайна сметка ми казаха, че не се лекуват, но хубавото е, че тялото привиква и с времето спират да се появяват често. Аз лично получавам много рядко и то, защото осъзнах, че няма да умра от тях и, че след 40 секунди всичко ще бъде наред. Ще ти бъде трудно, да, но ще мине. Валидол под езика и положителни мисли. Йогата също помага, правилното дишане. Най-важното е да не се седи и лежи по време на паник атаката, стани, разходи се. За вълните пусни ледена вода, намокри си ръцете и ги сложи зад ушите. Дано да съм ти била полезна, успех!

3.   Здравей, на мен преди време ми беше станало нещо подобно и също като теб прегледите не показаха нищо необичайно. Проблема беше в недоспиването и многото кафета, натрупваш сънен дълг, тоест трябва да си отспиш. Спи повече и предполагам ще ти мине.

4.   Здравей. Според мен това са паник атаки, които са се отключили след преживян стрес. Този проблем е доста често срещан и най-добре е да се консултирашс психолог или психиатър. Не се притеснявай да отидеш при специалист психиатър, защото той според мен ще ти даде най-точно те съвети и ще ти предпише подходящи успокоителни, с които да контролираш баланса на хормоните. Успех ти пожелавам и дано намериш правилния подход със справянето на проблема.

5.   Отивай на психиатър , на психична основа са проблемите ти

6.   Да, мила, това са паник атаки. Прекалено много се тревожиш за неща, които не можеш да контролираш. Аз също съм го преживяла, затова си позволявам да дам коментар. Но, искам да те уверя, че те са благословия. Благодарение на тях се осъзнах, дадох си сметка, че работя с хора, които ме подценяват, мъжът ми не ме цени и пр. Тялото ми е давало знаци, че трябва да променя всичко, което ме прави нещастна. Вече съм СЕБЕ СИ и съм безкрайно щастлива. Моят съвет е, да помислиш кое правиш защото ТРЯБВА, а не защото ти го искаш. Можеш да промениш единствено себе си, твоето отношение към нещата, а не хората и тяхното към теб. Не се страхувай да живееш. Дерзай :)

7.   Успокой се! Като се прибереш посети психолог ще се оправиш не се притеснявай!

8.   Започвай да спортуваш. Веднага.