Споделена история от Здраве

Жълти склери
Здравейте, група. Момиче на 14 съм. Днес, докато се оправях забелязах, че склерите(бялото на окото) ми са жълти. Не е кой знае колко, много бледо. Миналата година мои близък също ми сподели, че са ми жълти. Като на етапи е. Може и постоянно да е, не знам, не съм обърнала внимание. Знам, че ако човек прекалява с алкохола стават жълти, но аз не пия. Чувала съм, че пожълтяването на склерите е признак на някакви болести. Така ли е? Ако е от значение доста често очите ме сърбят. През 2-3 дни и аз ги сърбя много, до зачервяване. Благодаря предварително!

Коментари

1.   Може да означава много неща, но всичките заслужават лекарска намеса. Като цяло пожълтяването на тялото означава иктер (жълтеница). Причините обаче може да са много. Преди очите често пожълтява и юздичката на езика. Обърни внимание и на това, но задължително отиди на лекар. Може и да е наследствено (за Балканския полуостров е характерно заболяването таласемия и тя има този симптом), някои лекарсва също дават такива преходни състояния. Причините са много. Без да те плаша, посети медицинско лице.
Успех! :)

2.   Да не би да си въобразяваш? Защото това е симптом за хепатит (жълтеница), или друго заболяване на черния дроб, който впрочем няма нервни клетки и не боли. И не е задължително да пиеш алкохол, за да имаш подобни болести. А родителите ти, нищо ли не забелязват? Съветвам те да споделиш с тях, след това с личния лекар - едно кръвно изследване ще изясни нещата. Силно се надявам, че се заблуждаваш!

4.   Ехография на черен дроб и жлъчка ; билирубин; чернодробни ензими

Medical student

5.   Жълтите склери са симптом на чернодробно заболяване, защото се натрупват големи количества билирубин, който е междинен метаболит при преработката на хемоглобина от загиналите еритроцити. Трабва да отидеш на лекар и то бързичко. Алкохолът е само една от причините за развитие на чернодробно заболяване. Съвсем възможно е да имаш вирусен хепатит. Тогава освен, че е опасно за теб, ами е опасно и за околните, тъй като ставаш заразоносител.