Споделена история от Здраве

Как се изчиства диалект от говора на човек?
Не знам дали това е най-правилната тема, но реших тук да пусна темата си.

Преди няколко месеца си хванах приятелка. Тя е на 30+ години и е от Враца. Когато говори направо ми се късат нервите. Не знам защо, какви училища и що за хора има във Враца, но тя (а и майка й) изобщо сякаш не знае за съществуването на буквата "я". Не я използва почти никога.

Говори ли сме си за това с приятелката и тя е на моето мнение, че не е добре да говори така. Разбрахме се да я поправям и тя каза, че иска да го правя и че няма да ми се сърди. Аз разбира се я поправям почти винаги когато, я чуя да сгреши дума, което става почти на всяко изречение, но тя така и си променя говора, ами продължава по старо му. От друга страна както споменах и майка й говори по този начин и когато си отиде на Враца за уикенда имам чувството, че майка й я разваля отново дори и да е имала някакъв лек прогрес.

Може ли някой да ми каже дали знае начин как може да се пребори този толкова дразнещ проблем? Логопед дали може да помогне или някакъв друг подход?

Коментари

1.   Повечето хора не правят разлика между диалект и акцент. Ако правилно разбирам, ти искаш да й оправиш акцента?

2.   Работа с логопед и ЖЕЛАНИЕ. За съжаление масово се говори на диалект. Отвратително според мен, като добавим манталитет и високо самочувствие, но иначе с бизнес облекло.... Не е нормално на бизнес среща да се говори в стил: ко, него ден, да не се бара процента и други подобни, плюс диалект реални примери.

3.   Аз примерно мога да говоря чист български, но трябва да се напъвам. Ако живеех в София за постоянно нямаше да имам проблем, но повечето време съм си в Перник.
Авторе, ако съм наприятелката ти на мястото в един момент ще ми писне и ще ти кажа да си гледаш работаа. Все пак това ли е най-важното?

4.   Абе, хора! Какъв логопед ви гони, логопедът се занимава с говорни ДЕФЕКТИ, а не с акценти, диалекти и гевезелъци! Авторе, като те дразни приятелката ти, вземи си девойка от твоя край и ще си говорите по един и същ начин. Убедена съм, че и ти не си перфектен, съдя от посредствения ти правопис и непривлекателен начин на изразяване. А и тази смешка с раздел "Здраве" направо ме уби!

5.   Спомняте ли си първият или вторият биг брадър, едно момиче говореше много на диалект и особен акцент, много хора споделиха това мнение и когато и направиха интервю тя каза, че въобще не разбира какъв е проблемът и започна работа с логопед.
Та относно логопедът, да това е специалиста, който би помогнал най-много, само с поправяне на става. Говорим за неправилно изговаряне, артикулация което си е чист говорен дефект. Има хора за които смяната на е и и, си е абсолютно ок. Дори не мога да си представя да кажа дИтето, като и е всъщност е, като йе.

6.   Да, логопед може да помогне.
Специалистите логопеди не се занимават само с говорни ДЕФЕКТИ, както се изрази някой по-горе (много остарял термин, между другото).
Логопедите се занимават с всякакви говорно-езикови нарушения, в това число и неправилно произношение при диалектен говор, изчистване на акценти.
Неслучайно холивудските актьори и водещите на различни предавания, политиците, посещават задължително логопед за изчистване на подобни влияния върху говора.
Във Враца цари страшен диалект, знам за какво говориш.
Може да се изчисти с помощта на логопед и малко по-засилена езикова култура.
Познавам немалко жени от Враца, които говорят на такова високо ниво, че да ти се завие свят и никога да не повярваш , че са оттам.
Явно приятелката ти просто е израснала в малко по-лоша среда.
Поправяй я (това е правилният подход) меко, говорете само на книжовен език където и да отидете... и така се започва.
Малко по малко ще се промени говора й :)
Само бъдете търпеливи и не я пришпорвай .