Споделена история от Здраве

Остро Обсесивно-компулсивно разтройство
Здравейте!!! Пише ви едно изтормозено 24 годишно момиче. От доста време искам да споделя своя проблем, който ме мъчи много, а именно:Остро Обсесивно-компулсивно разтройство и искрено моля админите да публикуват моята история!!! Това са натрапливи мисли и натрапливи действия, които не искам, но не мога да се преборя с тях. Много често те ме поставят в много неловки и напрегнати ситуации. Мога да дам безкрайно много примери за това. Например:Гледам фаса, който съм изпушила няколко минути преди да го изхвърля, защото се притеснявам да не би да не съм го изпушила докрай въпреки, че веднъж вече съм видяла, че е изпушен. Дори ми се е случвало, когато не съм го проверявала достатъчно много пъти и съм го хвърлила вече в кофата да го извадя от там за да продължа да го проверявам. Също тока и гася по много пъти въпреки, че вече е изгасен от първия път, защото се страхувам да не причиня пожар. Понякога когато видя, че момента не е подходящ да го правя(когато майка ми ме гледа )прибирам изпушения фас в кутията за да го гледам по-късно. Често пъти се излагам, защото се случва това да го правя на обществени места пред хора и майка ми ми се кара и ми се ядосва, което е разбираемо), също така проверявам по много пъти дали нещо е изядено, което е било в опаковка и въпреки, че виждам, че е изядено и опаковката е празна продължавам да проверявам. (това въжи и за напитките, които са в кутия или бутилирани)Също така събирам много боклуци във вкъщи, защото си мисля, че може да ми потрябват(още едно нещо заради което майка ми ми се кара) или опаковки от изядени и изпити неща за които не съм сигурна, че съдържанието го няма. Случвало ми се е, когато съм забравяла да оближа опаковка и съм я хвърляла в коша след това да я извадя за да я оближа. Лятото събирам флаери от земята и тъпча джобовете си, а след това като се прибера във вкъщи ги прибирам в торби. Почти винаги, когато говоря с някой после се самообвинявам, че не съм казала нещо което трябва или както трябва или съм премълчала нещо важно до такава степен, че после гледам да се срещна с този човек за да оправя нещата и пак подхващам старата тема с което малко или много се излагам. Също така си пиша сама на мой фалшив профил неща, които са ми се случвали през деня, например:когато ходя по нужда в тоалетната или когато излизаме с майка ми, когато видя някой, когато някой ми дойде на гости във вкъщи, когато изпивам хапчетата си(пия хапчета анти-депресанти), когато се прибирам от вънка, когато лягам, когато с мама пушим, когато пристигам на работа и за още куп други неща за да знам точно в кои часове са се случили тези неща... (макар и да не ми е нужна тази информация)Мия си ръцете супер дълго време, защото не съм сигурна дали съм ги измила добре и проверявам по много пъти дали лампите са загасени, дали тоалетната чиния не е изцапана, когато съм ходила по нужда, дали вратите са затворени и заключени, дали не съм забравила нещо където съм седяла и още куп други неща. Опитвала съм се много пъти да спра с тези неща, но за съжаление безрезултатно. Знам, че всичко това не е нормално и супер много ми е гадно и искам да не бъда такава... , не си го искам, но е факт... Надявам се да не съм ви отегчила, благодаря ви за отделеното време и ще се радвам да ми дадете съвети, БЛАГОДАРЯ ВИ ПРЕДВАРИТЕЛНО!!! (извинявам се ако има грешки)

Коментари

1.   Явно това ще е първият коментар.

Здравей, пише ти 25 годишен мъж, преди години, вече 5, и аз също се разболях.

Моето се състоеше в миенето, смятах всичко за мръсно, и ако бях в нас, първото нещо бе да се измия, по няколко пъти, докато не усетих онова чувство, онова, което несъмнено и ти усещаш. Къпах се по два пъти на душ, кожата ми изсъхна, и така 2 години.
А след като се измиех, знаеш ли как изгасях лампите? Не с ръцете, с краката!!! Това не е нормално, сега го виждам аз, какви глупости съм вършил.

По принцип има лечение, психиатър за лекарствата, психолог със социален тренинг да ги превъзмогнеш. Едното без другото не може. Аз така се 'отървах' от това, но истината е, че то никога не изчезва, 95% може да се излекуваш, но семето е там, за цял живот!
Може да се предаде генетично, за жалост!

2 години пих Серопрам, помогна ми, но да знаеш, че има пристрастяване към него и спирането е трудно, но няма как.

Та да сумирам, отиди на квалифициран лекар(психиатър И психолог). Няма друг начин.

Успех!

2.   Ще дам съвет за даденото до тук. Тъй като не те познавам лично, може това, кеото казвам, да няма реална тежест.

Съветът ми е да се изнесеш от майка си. Намери някоя приятелка и се изнеси с нея на квартира или дори сама. Според мен тези действия по някакъв начин са свързани с майка ти и някакви събития в детството ти, особено предвид факта, че си на 24, а още живееш с нея, пушиш с нея, разхождаш се с нея... ти да не си на 9? Гадже имаш ли си? Симптоматиката, както е описана до тук, има елемент на преплитане - майка ти вероятно "осмисля" съществуването си чрез общуването си с теб (до някаква степен поне), но това всъщност ти вреди на качеството ти на живот. Всъщност може да започнеш с нещо по-леко - просто намали общуването с майка си за начало.

По принцип OCD симптоматиката произлиза от нисък серотонин и антидепресанти (от типа SSRI) би трябвало да ти помогнат, но ако не го правят трябва да се предприемат мерки - или смяна на анти-депресанта или смяна на начина на живот (серотонинът и поведението ни са свързани двустранно - чрез промяна на нивото на серотонина се променя поведението ни, но и чрез съзнателна промяна на поведението ни се променя нивото на серотонина). Тъй като някои антидепресанти могат да са много коварни, аз ти препоръчвам смяна на начина на живот.

4.   Препоръчвам консултация със психотерапевт и психиатър, най-доброто лечение е комбинация от SSRi (или евентуално кломипрамин) и психотерапия. Възможни са и аугментации с антипсихотици, тимостабилизатори и други.

7.   От историята ти не стана ясно от къде имаш диагнозата и предписаните антидепресанти? Вече си ходила на лекар? Разкажи повече.

10.   Сега видях, че съм допуснала грешка в изречението:"Също тока и гася по много пъти въпреки, че вече е изгасен от първия път, защото се страхувам да не причиня пожар. "Имах на предвид, че също така гася фаса по много пъти, а не тока(въпреки, че както казах по нататък и лампите проверявам по много пъти дали са изгасени, защото се страхувам да не направя голяма парична сметка. От авторката.

11.   На мене ми се струваш много зле, да не кажа маниакално няправо.

Може би моят съвет не е най-подходящия обаче предвид факта че 99% от психиатрите в България са комерсиални търговци на нещастие и лаладжии аз бих те посъветвал следното:

Намираш онлайн някой, който продава ксанкс или диазепам и пиеш по 1. 5мг ксанакс или 10мг диазепам в продължение на месец и ще се оправиш. Съчетай го с разходки и ще ти е добре.

Не ходи на психиатър, защото психиатрите те тъпчат само с антипсихотици и антидепресанни, които довеждат до мисли за самоубийство.

12.   Пробвала ли си се да се влюбиш в някой и да му се отдадеш?

13.   Здравей, аз съм доктор и мога да ти кажа, че това е много неприятно състояние, според някои не се води точно болест.
Единственото и правилно решение е да отидеш при специалист психиатър. Сърдечно те моля да го направиш, защото заради такова състояние хора са си пропилявали живота, а реално може да се постигнат страхотни резултати с лечение.
Няма да те лъжа, това е едно от най-трудно лечимите състояния в психиатрията, лекува се с години , но с лекарства и когнитивно-поведенческа терапия при психолог ефектът се появява и е забележим при съвестно отношение от пациента.
Не губи време, а действай, успех!

14.   Ходи на психиатър, пий си лекарствата, докладвай на лекаря как се чувстваш, дали имаш подобрение. Ние не можем да ти кажем или направим нещо по-вече

15.   Така е, едно време бабите и дядовците и да са искали не е имало време да страдат от такива неща. Сега и храната и работата ви не струват. Съветвам те, спри да пушиш и да ядеш боклуци, за да не се налага да ги облизваш след това. Една седмица се храни само и единствено навън. Изхвърли всичките вещи, които складираш. Гледай да не оставаш без работа. Успех.

16.   Първо седни и разгледай всичко което си събрала и разбираш, че е ненужно. Изхвърлих го ведната директно но в боклука. Ще останеш много доволна, ще видиш каква тежест пада от теб.
Освен това майка ти ти е майка, но мисля че контакт с нея на това ниво не е добра идея. Пушеиш и това пречи на преценка ти. Вземи опаковката и сама се попитай, като я обърнеш, изтича ли неща? Значи е празна, отива на боклука.

17.   Замисли се сериозно за приема на антидепресанти. Това не са бонбонки да се вземат току-така. Има прекалено много научни възражения за ефективността им и въобще за теоретичната им обосновка, а в същото време страничните им ефекти са доказани и могат да бъдат много опасни. Потърси в нета.

19.   11, а диазепамът и ксанаксът какви лекарства са, според теб? ! Може би витамини, или хранителни добавки? Плюеш психиатрите, а се изживяваш като такъв - лекарства предписваш, дози определяш...
Момиче, послушай съвета на 13 и 14,

20.   Така! Момиче! Пише ти момък на 28, който дълги години страдаше от ОКР. Всички симптоми, дето си описала, ги имах и аз, крайно мъчителни са. Излекувах се, много трудно. Ходих на психиатър, опитах с терапия, пих Золофт и антидепресанти - ами нищо не помогна. Трябва сама да си помогнеш. Както са писали по-горе, лекарите и хапчетата не помагат, само вредят. Аз, например, къпех си по три пъти на ден, не докосвах контактите с ръце, че ще се изцапам, притеснявах се, че ще запаля къщата с фаса - веднъж имахме пожар - и прочие. Като начало, събери воля, и когато хвърлиш боклук - не бъркай в кофата, като се измиеш веднъж - не се връщай втори път. Почни терапия, излизай. Пробвай йога и медитация, оказват добро влияние.
До писалите горе- Хора, чувате ли се? Не й казвайте какви лекарства да пие, не й препоръчвайте да ги взема онлайн!
До номер 2 - говориш пълни глупости! Причината не е майка й или работата. И какво като живее при майка си? Трябва да си на 9, за да живееш при майка си, така ли? Аз до преди две години живеех с нашите - не съм милионер, не мога да си позволя квартира, ясно? Не пиши такива глупости, просто не ги пиши!

21.   от 2 до 20: Като те слушам и при теб родителите ти са изиграли роля в ОКР-то ти, но ти нещеш да го приемеш. Още не си излекуван, може би си притъпил някои симптоми, което е добре.

Понеже и аз съм имал ОКР, при мен най-голямото оправяне беше, когато отидох да живея отделно от нашите.

И впрочем, не ми казвай какво да пиша и какво - не, както аз на теб не ти казвам. Не е нужно да си милионер, за да живееш на квартира, стига с драмата.

22.   До номер 21 - това което работи при вас може да не работи при всекиго