Споделена история от Здраве

Страдам от брутално безсъние
Здравейте. На 16 години съм. През май месец 2015-та бях на 12 години в шести клас. Тогава ме хвана едно много тежко безсъние. Лягах в 11 часа и заспивах в 2. Събуждах се изморен, все едно изобщо не въм спал. Ставах в 7 и половина сутринта, ходех на училише, движех се, колкото и да се бях изморил заспивах в два. Когато започна лятната ваканция лягах в 11 и заспивах в два. Събуждах се в 8 сутринта. Лятото свърши и всичко се оправи. После дойде лято 2016-та. Отново по същия нячин. И лято 2017-та беше така, само че при тези летя безсънието започна през юни. Сега безвънието пак се върна и този път е направо брутално. Каквото и да правя, колкото и да се изморя, колкото и енергия да изразходя през деня, лягам в 11 или 12 и заспивям в 4 часа сутринта... Да стоиш 4-5 часа на едно място и да не правиш нищо е мъчение за мен и побякога ставам и си цъкам на телефона за по 20-тина минутки. Когато се събудя, което става много рано, все едно не съм спал с дни. Лежа по 4-5 часа. Понякога ставам в 2 следобед. Това ттпо безвъние ми съсипа и режима вече. То не може да си лягаш в 12, да заспиваш в 4 с 300 дора и да са събуждаш в 9 часа. Не знам какво да правя. Вече се чудя дали изобщо да си лягам. Пробвах едно лято през 2013-та да лягам в 4 сутринта и си прецаках очите. Писна ми вече с твя шибано безсъние. Нашите почнаха да ми държат сметка, че спа до следобед. Ами какво да направя, като и безсъние имам и режима ми се развали заради него? Моля ви за помощ. Как да се отърва от това безсъние? Вече не издържам. Липсата на сън ме прави и агресивен. Мрънках през учебната година, че не мога да се наспа, а сега е още по-зле. Вече не знам преди колко години се наспах нормално.

Коментари

1.   Усилията ти трябва да бъдат насочени към регулиране на съня чрез съобразяване на цикъла "светло-тъмно".
Първо не спиш през деня.
Второ лягаш си в един и същи час-сега през ваканцията -в 11, после в 10.
В стаята махаш всякакви светлини-телефони, лаптопи, чл часовници, абе всичко.
Ако не можеш за заспиш или се събуждаш, си лежиш спокойно. Не си пускаш комп., телевизор, телефон, книги, ядене.
Разни досадни, тревожни мисли ги изкъшкваш от глвата си-правиш си психотерапия сам на себе си, един вид.
През деня гледаш да имаш активности, от които да се измориш физически- разходки, колело, плуване, фитнес, някакъв спорт. Въобще, бъди активен, дори да помагаш в домакинството в къщи. Което, би трябвало да ти е нормално ежедневие, а не търкаляне по креватите, защото е ваканция и горкото дете, се е претрепало и сега трябва да спи по цял ден като пън.
Ако товаа не помогне, включваш мента-глог и валериан. това са билкови бълг таблетки. Първо, пробваш една, може и да увеличиш.
Ако пак не става номера-ЛЛ. Но всякви прегледи и лекарства са след като сигурил хигиена на съняТ. е всичко. което съм ти написала горе.

2.   Вероятно липсва хормон на съня при теб, а все още си във възраст в която можеш да порастнеш. Аз имах подобен проблем, но при мен причината за това състояние е прекаленото застояване пред екрана, което напряга очите.

Като заначало ще те посъветвам поне един час преди да си легнеш да не играеш на компютъра или смартфона, също така ако пиеш кафе, енергийни напитки, кола да ги намалиш както и приема на захар.

Ако това не помогне, значи вероятно ти липсва хормона на съня мелатонин, но спокойно, предлага се като хранителна добавка в аптеките, съвсем свободно и можеш да си го набавиш като приема е между 1-3 мг преди лягане.

В случай, че и мелатонинът не подобри положението, минаваш на тежката артилерия и си намираш от интернет, приятел или познат аптекар лекарството КСАНАКС, което се приема между 1. 5-2 мг за вечер преди лягане. На мен лично това ми помогна, пих го само месец. Безсънието не се подобрява от раз, трябват усилия да влезнеш в режим.

Пробвай горните методи един по един и пиши отново как са се развили нещата. Успех.

3.   Пробвай мелатонин - хранителна добавка. Ако не помогне - лекар - психиатър. Споко, не се плаши от думата, не си луд, но именно те лекуват разстройствата на съня. (Психиатрите, не лудите)

4.   Спри кафето, колата, енергийните напитки. Не трябва да ск ял 2 часа преди лягане и сладко :) Също така преди лягане не цъкай на тела или на компа щото това мн пречи на заспиването понеже облъчва.

5.   Първо режим. Лягай в 11 и ставаш в 7-8 примерно. Кафе ако можеш въобще не пий. Махни готовите бързи храни и май си пропуснал, че играеш до късно на игри или?
Я копай цял ден на жегата да видим дали няма да спиш.
Минимизирай електронните устройства и спазвай режим.
Пий вечер чай от маточина много успива и успокоява.
Ти си си разбил режима и сега трудно ще влезеш в пътя. Силата е в теб.

6.   Алоо номер 2 ти луд ли си? За едното безсъние Ксанакс? Стига му пълни главата с глупости. Всичко е до режим и нагласа, не е нужно да се набъхташ с хиляда неща от аптеките. Лягай в колкото почустваш че ти се спи и това е. Не го мисли толкова и не се насилвай толкова в точно определен час. Аз един път така бях и от мислене какво да правя не можах да заспя 2 денонощия. Има и такива моменти, лягай като почустваш че ти се спи и тогава ще се отпуснеш.

7.   Ще ти кажа какво е! Имах същия проблем! Започвай с график. Забрави за електроника - телефони, компютри, те причиняват вреди на нервната система и безсъние, забрави за кофеин и цигари. Отиди на НЕВРОЛОГ! Спешно. А също и на ендокринолог. Може да е свързано с хормоните.!

8.   Номер 2 не е напълно прав да предлага такива лекарства, но е прав, че мозъкът ти ще свикне с това, на 16 си, трябва незабавно да потърсиш медицинска помощ. И какви са тия твоите родители, все пак си ваканция...