Споделена история от Здраве

Осигуровки
Здравейте.
Налага ми се да си направя някои изследвания. На 23 съм, до сега съм бил студент и съм бил осигуряван почти през цялата години през тези 4 години на обучение, без месеците юли и август за тези 4 години. Та, неплатените два месеци за всяка една от тези четири години, какво влияние оказват върху здравноосигурителният ми статус? Каква сума, какво ще трябва да направя за да се водя отново здравноосигурен?

Коментари

1.   Влизаш в НАП. Пишеш си ЕГН-то, излиза ти кои месеци не си плащал, записваш си ги и после проверяваш с техния калкулатор. След което отиваш и плащаш. This is it! ))
Good luck!

Smith

2.   https://inetdec.nra.bg/pls/pub/home.html#/goto:rep.HealthStatus.home

Тук проверяваш. Ако имаш неплатени 2 месеца, не ти се прекъсват правата. Ако обаче не си платиш и трети се прекъсват. Имай предвид, че за август имаш срок до 25.09. Ако се прекъснат, отиваш в НАП, дават бележка, с която да платиш, отиваш в банката и плащаш.

3.   Здравни права се прекъсват, ако за последните 5 години имаш 3 неплатени вноски. Доколкото схванах имаш- 4 години по 2 месеца = 8 неплатени вноски, тоест в момента си с прекъснати здравни осигуровки. Отиваш в там където си плащате осигуровките / местния клон на НОИ /, за секунда ще ти направят справка, и каквото трябва ще си го платиш. Сега не знам, дали всичките 8 месеца ще ги плащаш по сегашната такса - малко над 20 лв, или ще ти ги изчисляват спрямо годините, когато не си плащал. В най-лошия случай - > около 150 лв може би. Те могат да ти направят справка и без да плащаш / не знам как си с парите /. Но, за да си възстановиш правата, неплатените вноски трябва да ги сведеш до 2 / а не както са в момента 8 /

4.   3, информацията ти не е актуална. Закона го смениха отдавна и не е за последните 5 г. Освен това не си разбрал/а точно какво се казва в темата.

5.   До номер 4
Момче съм , четох го много пъти , и не мисля , че съм се объркал . Точно като смениха закона , го направиха ->>> при прекъснати здравни права да се дължат за 60 месеца , а е както беше преди това за 36 месеца . Даже правеха репортажи по тв-то , как хората чакаха на опашки за да хванат старото правило
инфо тук

http://www.nap.bg/page?id=350

http://www.bulgariapress.com/2016/01/15/nevneseni-zdravni-osigurovki/

А човекът се сблъсква с това , с което масово се сблъскват много студенти , пропуска се инфото ,ч е за ваканцията Уни-то не им внася здравни осигуровки . И така на " излизане от висшето образование се оказва ,ч е са със спрени здравни права / или там както се казва/