Споделена история от Здраве

Бенки
Здравейте имам голям проблем. Преди около месец случайно попаднах на статия за бенките и я прочетох и там пишеше как бенка моге да се изроди в раково образование и други такива неща. Аз имам бенки не са нито много нито малко средно положение, както и почти всимките ми роднини имат бенки и на никой не му се е случило нещо такова като рак от бенка. Та от 1 месец ме е обзела параноята че може би имам рак на кожата, а съм едва на 17 години. Ходих на двама дерматолози за да питам за най голямата бенка дали е рискова казаха, че не е и и няма нищо, но мен пак си ме е страх. До преди да прочета тази статия всичко беше нормално, а сега тези бенки не ми излизат от главата. Моля помагайте как да спра да мисля за това. Моля историята ми да бъде публикувана, защото се нуждая от помощ.

Коментари

1.   Ако е на място където се трие постоянно от яка или други ръбове на дерхи, колан, гердан и т.н., може да я махнеш превантивно. Доколкото знам най-добре е хирургическо премахване. Аз съм си махал преди години 5-10 по-големи и на видими места и където се трие с колана, не знам сега какви са цените, преди беше 50 лева на брой. Слагат ти упойка на бенката и я изрязват за нулва време. След това ходиш да ти сменят превръзката веднъж и на другия път да ти махнат конците. Може да ти изпишат нещо за мазане против белези.

2.   От автора:Самата процедура боли ли при премахванено на бенката и има ли някакви рискове като се маха бенка?

3.   Не боли, нищо не се усеща заради упоиката. Единствената болка е боцкането когато я инжектират, но едва ли ще ти е проблем. За рискове не знам. Чел съм, че при другите методи е по-вероятно да се получат проблеми, затова избрах хирургическо премахване. Ти вероятно си чувал, че бемки не трянвало да се махат. Това е семтемция от едно време, вероятно разпространена заради проблеми на хора, които са се опитвали да ги махат с първобитни или вредни методи и са получили усложнения от неправилното лечение.

4.   До автора: Боли при поставянето на упойката. Конците се махат след около 15-20 дни, зависи как се възстановява кожата. Струва си. Също имах доста бенки, махнах 10 по-големи. Определено си струва. Бенките ми пречиха чисто козметично, но имаше 2-3, които се триеха с дрехите и се уголемяваха. Понеже след като ги изрежат взимат материал за лабораторията - те се оказаха рискови при резултата. Няма риск ако е при добър хирург.

5.   Преди 15-ина години отидох при един възрастен билкар (за съжаление вече едва ли е жив) и той ми махна две едри бенки с някаква специална отвара, формулата за която пазеше в тайна. Та, капна по само 1 капка на всяка бенка с тази отвара и те след броени дни изсъхнаха, станаха пихтиести и след около месец паднаха сами, а по кожата останаха само два леко светли участъка от чисто новата кожа, която се появи там. След 2-3 години вече изобщо не си личеше там да е имало бенки. Тогава (малко след 2000-ата година) капването с една капка от тази отвара струваше 10 лева и ако в момента се предлагаше подобна услуга, бих платил и по 50 за бенка, тъй като имам още няколко новопоявили се за премахване. Този способ със сигурност е по-безопасен от хирургичната намеса.

6.   В интернет е пълно с клипчета как да си премахнем бенки сами с разни отвари, включващи оцет, чесън и какво ли още не. Кога най-после ще разберете колко опасно и вредно е това! Бенки се махат само и единствено при медицинско лице, а не самостоятелно, при козметички или при разни известни уж народни лечители.

Съветвам автора да отиде при онколог-дерматолог и да направи една пълна консултация щом е притеснен. Има много различни видове бенки, брадавици, невуси, фиброми и т.н. Някои са плоски, други изпъкнали или пък с грапавини, светли, тъмни, сини, някои висят и се закачат, други са с неравни очертания. Работата на лекаря е да прецени кои да премахне и кои не. Най-добрият метод за премахване е електрокоагулация /ел. нож/. Възстановяването е бързо, белези не остават или са минимални. Важно е след премахването лекарят да изследва отстранената бенка - нарича се хистология. Това кварталната козметичка или дядото с отварата няма как да го направят.

Аз имам премахнати около 10 бенки. Две от тях бяха при хирург - останаха грозни белези от шевовете. Останалите бяха при онколог-дерматолог с електрокоагулация, а една на лицето беше премахната с азот. За съжаление една от премахнатите бенки се изроди, макар че е едва незабележима точица, мисля есенно-зимния сезон да отида отново на преглед и консултация.

Кожата е най-големият орган в човешкото тяло, бъдете внимателни към нея и не си правете експерименти!