Споделена история от Здраве

Нередовен цикъл
Здравейте, аз съм момиче на 18 години. Реших да пиша тук, защото вече започнах да се притеснявам. Става въпрос за месечния ми цикъл - не е редовен. Когато ми дойде си запомням датата, следя го и почти винаги на другия месец идва на съвсем различна дата - например идва ми около 16, а другия месец на 2, 3. Също така много често като ми дойде свършва след 2 или 3 дни, или ако ми е нормален 5, 6 дена, другите 3 дни е кафяв, което много ме притеснява. Странно ми е от факта, че е нередовен а вече съм във възраст, в която отдавна трябва да е станал редовен. Има ли нещо притеснително според вас? Ако някой може да ми даде съвет, ще съм много благодарна.

Коментари

1.   Все пак кога ти дойде за първи път? Посъветвай се с лекар/ гинеколог. Но първо кажи на майка си, ако не знае. Имал ли е някой твой роднина такъв проблем - баба, майка, леля, сестра?

2.   Изследвай си хормоните след среща с гинеколог.

3.   Може би не е лоша идея да отидеш на лекар щом се касае за разминаване от порядъка на повече от седмица между двата ти цикъла. А да те попитам... Получава се, че ти в месеца кървиш два пъти, така ли? ... При жените съществува един термин - овулаторно кървене - появява се леко кафеникаво процапване, при някои жени дори може да е кървене точно в деня на овулацията (най-често на 14тия ден след началото на последния ти цикъл).
Голяма вероятност има тези смущения да се дължат на хормонален дисбаланс. Може да има и причинители в околната среда, начина ти на хранене (ако си много слаба или си на диета), може да си стресирана от нещо, може да правиш тежки тренировки за коремните мускули... Ако имаш такива притеснителни фактори в ежедневието трябва да ги намалиш или изключиш като фактори.
Както виждаш може да има наистина всякакви причини за смущенията. Не се страхувай да отидеш на лекар. Така ще си много по-спокойна!

4.   От авторката : Дойде ми, когато бях в 9ти клас, а сега съм 12ти. Всъщност много се притеснявах от факта, защото ми дойде сравнително късно, отколкото на другите момичета попринцип, но мисля, че не е повод за притесение в момента, все пак минаха 3 години. Но все пак ще посетя гинеколог, за да знам какво се случва и много благодаря за съветите.