Споделена история от Здраве

Депресия
Здравейте,

Казва се, че всеки има психически отклонения, но проблем стават само ако започнат да пречат на нормално водене на живот.
В последно време имам усещането, че май го докарах до този момент и не знам какво точно да правя.
Чувствам се в безизходица. От няколко години вече не съм във "върховна форма" но се траеше. Казвах си "стегни се" и някак си изкретвах. Само дето в последната половин година се случиха много лоши неща и сякаш рухнах... баща ми е раково болен и преди две-три години всички лекари обявиха, че вече няма какво да се направи. "Оставете го да си умре" казват. Търся помощ от чуждестранни болници и до скоро с много лечение го закрепяха. Но вече дори от чуждестранните болници казват, че няма какво да се направи и отказват да го приемат.
Баба ми почина, най-добрият ми приятел също..
Чувствам се сам. Вече съм в тридесетте си години, специалист с висока заплата, но на цената на много работа и постоянен стрес. От работа никога не са доволни, дори когато работя по-бързо от очакването, а в последно време (след последните събития) сякаш съвсем рухнах.
Постоянно съм изморен, трудно се съсредоточавам, не мога да спя, изоставам в работа - от там проблеми. Явно от там самочувствието ми падна ужасно и ония глас, който всеки има и го дърпа надолу, стана много силен. Чувствам се сякаш всеки момент съм пред уволнение и драпам със зъби и нокти да си свърша работата. Страх ме е да си помосля какво ще правя аз или семеството ми ако остана без работа...
Не знам какво да правя вече.. съзнавам, че друг съвет освен "стегни се! " няма и ще направя всичко по силите си, но вече не съм сигурен че мога.

Коментари

1.   До автора - 99 % от хората в България са така - на ръба на оцеляването, на лекарства, с болни родители на около 70 г...
Решението е да претръпнеш някак и да приемеш съдбата, защото ще се побъркаш!

2.   По същият начин съм. Не, решението не е да претръпнеш, а да го преодолееш, не слушай номер 1. От бедно семейство съм, а съм умно, миловидно момиче с две висши. Майка ми е раково болна, брат ми е с БАР, аз нямам приятели и мъж. Разболях се от депресия на 12, след това развих ОКР, паник атаки и социофобия, накрая и шизофрения с всичко, което придружава тази болест, пих лекарства и лежах в клиника, но нищо не се промени. Пропилях целият си живот, проспах го, нищо не видях и не разбрах. Преди две години просто живурках, с мисълта как да се самоубия. Сега вече съм добре, мисля позитивно, запознах се с мъдростта на източните учения, но все още знам, че не мога да се адаптирам към света и към хората.
Съжалявам за баща ти. Наистина... Това е много тежко. Много тежко. Но аз ти казвам, че ще се оправиш. Ти ще се оправиш. Изисква време, не става от раз. Дерзай, мила!
До номер 1 - не лъжи момичето. Не са така 99%, знам го. Така СМЕ някои. Останалите са добре. Писна ми да слушам колко за зле хора, които са облечени добре, с дипломи, с коли, прави и здрави, тъпкани с пари, нагримирани, затова пък прости, зли, жестоки - не обобщавам, разбира се - а аз и семейството ми, хора умни, сме захвърлени на майната си от държава и всичко. Вече не се хващам на тия приказки. Вече не.

3.   Пак съм аз. Ти не утешаваш по този начин момчето. Най-погрешно е да се каже на човек с депресия да се стегне, колко са зле другите, и прочие, не разбираш ли това? Прав си, че мнозина са така, но какво, да не се оплаква? Естествено е, че ще го приеме с времето, но нали момчето иска да си излее душата, да изплаче, за да му стане по-добре?

Искам да се извиня. Чак сега видях, че авторът е МЪЖ, не жена. Моя грешка, за което се извинявам още повече!

4.   Честно да ти кажа аз предпочитам по-зле платена работа, но без толко стрес. Парите не са всичко. Стягай се и това е. За съжаление ние всички ще умрем. Животът е много странен, дано има нещо след него. Нямаш право да се предаваш, какво пияница ли ще станеш или наркоман? Трябва да продължиш напред. Успех

6.   На мен съветът "стегни се" никога не ми е помагал, тъкмо напротив, отчайвала съм се още повече. Ако съм се "отпуснала", то не е било по мое желание, а защото просто вече нямам повече сили. Затова, когато вече не знам какво да правя, просто правя каквото мога и колкото мога. Това е съветът, който мога да ти дам - прави каквото можеш. И се опитай да изключваш мисленето от време на време. Просто не мисли за малко. Всичките ни проблеми и страхове идват от мислите ни. Измисляме безброй варианти за бъдещето, които могат да се объркат, връщаме се към миналото със съжаления и накрая рухваме психически и физически от страхове и тревоги. Ако пък мислиш, мисли само за сега, за този момент. Другото е минало или още не се е случило.
Между другото, пробвай да вземеш и малко магнезий, защото след толкова стрес със сигурност ти се е поизчерпал, а той е естествен антидепресант.
Дано това да ти помогне. Дълбоко ти съчувствам.