Споделена история от Здраве

Шизофрения-наследствена?
Здравейте, имам въпрос, който ме мъчи доста. Баща ми е шизофреник и майка му(баба ми) преди него също. В момента е в стабилно състояние, но е имал и доста тежки моменти. Въпросът ми е дали е възможно след време и аз да съм така. Знам, че в такива случаи стресът е важен фактор. Имах надеждата след време да уча хуманна медицина, но вероятно тази мечта ще отпадне...

Коментари

1.   Да наследствено е, но човек като си пие лекарствата е ок. Но не е задължително и ти бда имаш. Вуйчо ми също има шизофрения, но небовите родители са нямали.

2.   Не е задължително, но е възможно, да. Баба ми по бащина линия има психологически проблеми, баща ми също, наскоро и аз започнах да изпитвам фобии и да получавам паник атаки. В семейството ми не е нещо толкова сериозно като шизофрения, но е вид лабилност. При мен се прояви след силен продължителен стрес и загуба на близък роднина. Трябва да спомена, че имам по-здрава психика от тях двамата и доста по-бързо се взех в ръце и предприех мерки към емоционалното си състояние. Сега се следя и разбирам кои дразнители да избягвам, а ако не мога, как да се справя с тях. Работата ми е стресова, но ми харесва и смятам, че тя ми помага, защото ме концентрира и ме отвлича от всевъзможни лични проблеми. Доколкото знам често се предава от майка на син и от баща на дъщеря. Проучи по-сериозно заболяването, говори с баща си по темата, ако се налага се посъветвай със специалисти, за да разбереш по какъв начин се проявява и да разбереш, ако започне да се случва при теб.

3.   Много голям шанс имаш, съвета е да се отдръпнеш от средата за твое добро но трябва да го направиш без да обидиш и нараниш някой. Избягвай употребата на алкохол и всякакви психотропни вещества.

4.   Следвай психиатрия. Ще можеш да се самоанализираш, а ако се разболееш умерено може да напишеш и книга и да си от полза за науката.

5.   Здравей маика ми е шизофреничка мисля че и аз съм болна имам внезапно повтарящи се изрази повтарят ми се в вътрешния глас по цял ден примерно те е било страх от нещо повториш сиго наум и се натрапва страх ме е от тъмното да няма дявола при мен оглеждам се на сам натам с огромен страх и сам имала слухови халюцонаци! Мисля да отида на психиатар Може шизофренията да е наследствена как се чувстваш

6.   Всъщност той се е разболял след като съм се родила, дали това оказва някакво влияние???

7.   Самата шизофрения не е наследствена, тъй като има случаи на еднояйчни близнаци (които имат еднакво ДНК) - единият от който развива болестта в някакъв етап в живота си, а другия - не. Има обаче фактори, които допринасят за възможността за развитие на болестта и те са наследствени.

Най-добре е да проучиш кои са рисковите фактори за шизофрения и да се опиташ да намалиш влиянието им в живота ти, доколкот ое възможно. Ако разбираш английски, тук има добро резюме - https://academic.oup.com/bmb/article/73-74/1/1/332342

Като цяло ако не се стресираш много, ако не пушиш трева или вземаш халюциногени, ако се храниш ок, излагаш се на слънце и ходиш на спокойни екскурзии далеч от града, значително ще намалиш риска от развитието на шизофрения, дори и да имаш някакви генетически рискови фактори.