Споделена история от Здраве

Депресия, безпокойство, раздразнителност, мисли за смъртта
Здравейте, мъж съм на 27 години и искам да поискам съвет за състоянието си. Първо ще започна, че цял живот съм бил стеснителен и болезнено притеснителен и не успях да се преборя с това. В следствие на това нямах много приятели, но като че ли така ми беше по-добре. До 10 годишна възраст често съм боледувал и имам две операции. Започнах натоварваща работа на смени след завършването на училище и от тогава започнах да забелязвам проблеми с психиката си. Първо докато се будех сутрин имах панически мисли за смъртта и не можех да открия от стрес или от какво се появяват. На път за работа(с автобус) ми се присънваха катастрофи. Вечер имах изтръпвания на тялото докато заспивам и чести кошмари после – сънувах че не се събуждам. Около две години след това, тъкмо когато бях започнал да свиквам ме съкратиха заради спрени поръчки от клиента. По-късно мой много близък човек почина и в следващите седмици бях съсипан и станах доста раздразнителен. След това завърших висшето си образование, смених няколко работни места, но все не успявах да почувствам щастието. Мислех си че поне съм преодолял критичните състояния от първата работа, докато година преди завършване ме удари депресията. Екзистенциалните мисли отново се завърнаха и непрекъснато мислех за смисъла на всичко. Този период премина и се подобрих, докато не направих херния и отново се озовах в болница. Много тежка операция и трудно възстановяване и до днес със съмнения от лекарите, че пак ще се повтори и за това се пазя. Създадох си много хобита, който да ме държат на повърхността – колоездене, тичане, фотография, преводи от английски. По едно време се усетих че непрекъснато се връщам назад в спомените си – в детството, ученическите години, в приятните изживявания с приятели, в предишни връзки. Става ми мило и тъжно и започвам да мечтая за онези, отминалите времена. Сякаш не виждам светлина в настоящето. Нормално ли е да мисля толкова за спомените или е признак на проблем?
Наскоро ми предстои преместване в друг град и доста страхове ми се активизираха – от смъртта, от непознатите хора. Всяка сутрин се будя с тежест в гърдите и силно безпокойство. Мислите ми са депресивни и екзистенциални. Мислите ли, че е добра идея да потърся помощ от психолог или да продължавам сам да търся отговорите, което до момента не се получава?

Коментари

1.   Добре е да отидеш на психотерапевт, има дори и консултации онлайн.

2.   Здравейте, очаквах, че след преместването ми и новата работа в голям град проблемите ми ще изчезнат, но те само се задълбочават. Продължавам да усещам притеснението и тежестта в гърдите, особено сутрин. Има ли някакво научно обяснение или спешно да отида на изследвания. Единствената причина, поради която не отидох на психолог, че се надявах новата работа и среда да ме "излекуват"

3.   Хей!
Не се притеснявай! Не си сам в това!
Аз също преживях доста кофти неща последната една година и всичко това се отрази на психиката ми.
Постоянно си мислех, че съм болна от нещо, все ме беше страх, че нещо ще се случи или с мен или с хората, които обичам.
Една тежест вечер в гърдите, сутрин главозамайване и трудно дишане. Треперене, страх.
Това са нормални неща. Не си болен, не се филмирай.
Не ходи на психолог, ти можеш сам да се оправиш!
Мисли позитивно!
И много важно-намери си половинка!
Живота ще ти се промени напълно. Ще има на кого да споделяш, с кого да се смееш и плачеш.
Желая ти успех, но не се предавай. Опитай се да мислиш, че всичко ще е наред и не бързай! Не бъди припрян каквото и да вършиш.
Аз все още имам тези симптоми понякога, но вземам един валериан и си пускам някой филм и си казвам, какво пък -ако ти е писано да мреш, ще мреш, ако ти е писано да живееш, ще живееш. Кое зависи от теб? Нищо.
Тъй че горе главата.

4.   Можеш да взимаш магнезий, витамин Б комплекс; мента, глог и валериана, а също в аптеките има успокоителни на билкова основа. Просто си по- чувствителен

5.   Освен всичко по-горе, ето и един простичък метод - когато те налегнат тези мисли, започни да пиеш бавно вода и си представяй как тя отмива всичко отрицателно и всички страхове.