Споделена история от Здраве

Бремето, наречено цикъл!
Това не го пиша само отностно моето състояние, а като цяло и от факта, че трябва всеки месец да се търпят тези неприятни и болезнени състояния от физическа и психическа гледна точка и да се чувстваме като болни. Няма да ги изброявам, тъй като са пределно ясни. Не мога да разбера някои жени, които казват, че се радват че им идва. Лично аз всеки месец се чувствам отчаяна като ми дойде. Започвам да си казвам, че обмислям да се отърва от това бреме дали с някакви хапчета, диети или с операция ако след време създам семейство... Какъв е смисълът да се мъчим всеки месец след като създадем семейство и няма да е нужно всеки месец да минаваме през един и същ кошмар, особено за някои. Честно казано грипът и настинката, които не са нормални ги понасям в пъти по-леко от този така нормален физически процес в женското тяло. Аз по-добре настинка да хващах всеки месец от колкото цикъл. Това малко в кръга на шегата разбира се, макар че наистина бих предпочела така. Нямаме нито едно предимство или хубаво състояние в този период. Сякаш природата е срещу нас. Мисля си колко хубаво би било да имаме цикъл само 2-3 пъти в годината, ако не може без хич, в името на създаването на нов живот. Мразя женската природа! Толкова ли е от значение този проклет цикъл за здравето дори и след раждането!? !

Коментари

1.   Май си някаква 14-годишна, прочети малко за анатомията на жената. Какво има да се търпи на този цикъл боли те 1-2 дена и после само кръв. Да ясно, че на никого не му е приятно, ама вкарай малко разум.
Божее, да се отървеш от цикъла си с диета, това не го бях чувала.

Ж.

2.   Аз имам това, което искаш - идва ми 3-4 пъти годишно заради хормонален проблем. Още от началото цикълът ми е супер нередовен и така и никога не се оправи. А когато ми идваше, нямах никакви болки и неразположения. Една приятелка с болезнена менструация все казваше, че много ми завижда, че съм се отървала от тая гадост. Познай сега - тя вече има две деца, а аз имам зад гърба си две неуспешни ин витро процедури. Ако не ти идва редовно, това означава, че нещо в тялото ти не функционира правилно. Това ли искаш? Внимавай какво си пожелаваш.

3.   Това, че имаш цикъл означава, че и фертилна, и да, това е причина за радост!
Ако нямаше цикъл и забременееш (по някакъв друг механизъм) и плодът не оцелее в началото на бременността, щеше да си умреш от отравяне на кръвта!

Е, пак си помисли дали не искаш да го имаш (и споко и това ще стане като навлезнеш в критическата и тогава, ще плачеш, че нямаш вече цикъл и заради симптомите свързани с липсата му)!

4.   И аз не виждам причина за мрънкане, а при мен е супер силно първите 1-3 дни, с тампон и превръзка стоя и пак понякога от някъде протича. През нощта ставам по 2-3 пъти да сменям.

Да като имаш деца можепда си направиш операция и да не ти идва повече, трябва да знаеш обаче, че след подобна операция се променя хормоналния баланс в организма. Ще направиш повече мускулна маса, а ще почнеш до трупаш килца на коремче, а да и бръчките идват много по-бързо.

5.   Много елементарно разсъждение. Това е част от природата на на жени, а най-общо цикълът определя една жена като здрава. И физически, и психически. Не знам дали знаеш, че при силен стрес спира цикълът за известен период у някои жени, само си представи каква буря е в мозъка им, за да спре този процес. Но най-вече спри да разсъждаваш толкова елементарно, има обезболяващи най-различни и десетки хигиенни средства, на този фон такова детско мрънкане е смешно. Защо не се оплакваш, че имаш коляно например?

6.   Радвай се, че го имаш. Аз съм на 18 години и нямам цикъл вече почти една година поради заболяване на яйчниците. Преминах през много операции и болки, а да имам деца е направо невъзможно на този етап. Бъди благодарна за това, което имаш, преди като бях малка и аз се ядосвах и оплаквах като ми идваше, а сега се моля някой ден отново да ми дойде.

8.   Като чета това което си написала авторке
Се чудя дали аз не съм го писала

9.   Номер 8, благодаря ти за разбирането. В крайна сметка ще се опитам по някакъв начин да преглътна тая гадост и да си гълтам купищата обезболяващи. А това, какво казват хората относно обезболявашите, изобщо не ме интересува, защото само на тях разчитам, а не на някакви безполезни билки!

10.   Когато бях на 13 жадувах да имам цикъл. Щом в училище момичетата обсъждаха цикъла си аз тайнично им завиждах, понеже бях една от последните на които още не им беше дошло. Понеже съм супер тревожна личност още от малка, започнах да си фантазирам някакви работи, веднъж случайно попаднах на една статия за някакъв си синдром при което женските половите органи не са развити и следователно цикъл нямааа... и като взех да рева и да се тръшкам, бях си въобразила, че съм болна от това нещо и няма да ми дойде. И ето, има-няма половин година и ми дойде обаче не бях толкова удоволетворена колкото в представите ми. Цикъла ми не е тежък, но не и лек. Първите няколко дни бяха ужасни болки, после нормално кръвотечение. И сега е така и честно казано се чудя с къв акъл толкова съм искала да ми дойде. Колко морета съм пропускала заради т'ва... но пак се радвам, че го има. Защото няма ли го става лошо...
Това че го имаш, показва че си в детеродна възраст и, че тялото ти изпълнява нормални жизнени процеси. Не знам какво толкова си го слагаш на сърцето. Прекрачиш ли 40-те, яйчниците ти ще започнат да остаряват и ще ти се иска да го има... особено ако си се сетила късно да създадеш семейство.
Пий си обезболяващите и търпи, колкото и да е гадно, знай че ти е дадено от природата за хубаво.
Ж19

11.   Айде, да ми е честито. Сдобих се и със стомашни крампи и киселини, понякога придружени с гадене в първите 1-2 като ми дойде. На 30 години сигурно ще се сдобия и още толкова симптоми.

12.   Е, аз пък вече съм в критическата и нямам твоите велики мъки... Но предпочитам да съм на твое място, въпреки че имах тежка, обилна и болезнена менструация. Като ти е толкова тежко, сменѝ си пола, или се кастрирай, гевезанке! Представям си как ще оревеш света като забременееш, а как ще раждаш - е извън фантазията ми.

13.   Боже, господи!

Никога, ама никога не ми е дошло на ум и да мисля по този абсурден начин за нещо толкова естествено.
Или някаква неука журналистка е пуснала темата, за да търси материал за бездарното си мислене, или някоя особа скучае до смърт.

Ако цикълът е проблем, това просто е сигнал, че организмът реве за движение.
Движете се, не стойте на компютрите с часове.

14.   #13 - Пълни глупости...!
Аз от 8-9 годишна танцувам,а сега работя като танцьорка ,но цикълът ми е винаги болезнен и обилен.
Това с многото движение е булшит,така че като нямаш такъв проблем,моля да не даваш грешни съвети.
Вместо да ругаеш,да беше написал/а адекватно мнение,което ще помогне на всяко момиче.
По - полека със злобата ,ще ви състари рано - не си създавайте излишно напрежение.

15.   за №14

Че четеш мнението ми за ругаене, си е твое решение.
А от движение до движение разлика голяма.

Както казват руснаците "Одно лечит, другое калечит"

И каква злоба видя, също не разбирам.
За да има болка при цикъл, не е проблем съществуването на цикъла като такъв, а нещо друго и то трябва да се намери.

А от танцуването например може да има смъкнати органи.
От танцуването, може да има тотална простуда например.

Ако има простуда, най-елементарното, голям речен камък се слага в печката и се затопля.
После се слага на корема вечер, завит в хавлия да речем.
Може и самите крака, стъпалата да се затоплят.
Не, не са решение разни електрически одеяла.

Камък, стара тухла, да е естествена топлината.

Но да се отказваш от цикъл, щото незнам си какво, да, чиста глупост.

Нещо, което определя красотата и здравето на жената да се отрича е повече от нелепо.

16.   Ако менструацията ви е чак толкова болезнена, не сте ли се замисляли за някакви здравословни проблеми? Ходете на гинеколог и споделете.
Впрочем преди и аз бях така, но откакто ползвам противозачатъчни (заради поликистоза) менструацията понякога даже не я усещам и е далеч по-кратка и не толкова обилна както преди. Хапчетата НЕ са за самолечение, така че каквото и да решите се консултирайте с гинеколог, защото става въпрос за хормонални таблетки!

18.   А вярно ли е, че менструацията увеличава риска от анемия? Ами променливото настроение, което е предимно негативно...? Нали казват, че негативните емоции са вредни както за психиката, така и цялостно за самото здраве. По тази логика стигам до разсъждението, че освен да е знак за здраве, води и до други усложнения. Някои имали ли са подобни усложнения, защото една позната ми сподели, че е страдала от силна анемия.

19.   Стига сте я убиждали, и аз мразя цикъла гаден, дори искам да го махна със операция, и казвате един ден да можеш да родиш деца или да създадеш семейство, ами ако ако аз не искам тези деца и това семейство, не всяка жена е длъжна да сменя насрани памперси и да се грижи за някакво тъпо бебе, ами ако не срещна любовта, ей така да раждаме за да има хора ли, защо всяка жена има цикъл, и аз не го издържам, ужасно е а съм на 22 и не искам никакви бебета, няма да се заробвам като някоя бабичка и да гледам деца, макар че си имам гадже, но на него не му пука за мен а какво остава за деца, той самият е едно дете

20.   Номер 18, вярно е, при мен и една моя приятелка така стана. С изхвърлената менструална кръв се изхвърля и много желязо. Следователно колкото повече ти е обилен цикъла, толкова повече губиш желязо и рискът от анемия се засилва. На мен пък менструацията никога не ми е била кой знае колко обилна, но въпреки това стигнах до 100 хемоглобин и ниско желязо... обяснявам си го с това, че в пубертета бях доста слаба и тялото ми трудно понасяше кръвотечението. Но не се притеснявай, при малка част момичета става. Ако все пак се страхуваш, докато си в цикъл яж повече храни, богати на желязо (спанак, броколи, месо и др. ), за да компенсираш желязото, което си изгубила с менструацията! :) Успех.

21.   Момичета, продължителната и силно болезнена менструация е знак за хормонални проблеми!
При повечето жени с болезнен цикъл обикновено наистина помага, ако просто увеличат движението и физическо натоварване. Щом започнат редовно да спортуват, то по правило болките и дискомфорта по време на цикъл значително намаляват.
Ако спортувате редовно, имате мускулен тонус и въпреки това менструацията продължава да е свръх болезнена, това вече не е нормално - проблемът най-вероятно е хормонален и трябва да се направят изследвания и да се види навреме, какво при вас не е наред - полза от оплакване по форуми няма.

22.   19, поздравявам те за отличното решение, което си взела! Не отлагай операцията!

23.   Номер 12, такива като тебе яко ми човъркат по нервите! Като си от късметлийките, които нямат силни болки, това не ти дава право да изкарваш някои, които имат мъчителни болки едва ли не лигли. Като не можеш да помогнеш, или поне да се поставиш на мястото на другия, не се дразни с него. Ненавиждам такива като тебе!
Отностно цикъла, колкото и да се смята за нещо толкова нормално и здравословно, просто не мога да го приема като част от себе си и това е. Колкото и да си казвам на ум, че това е част от мене и че е част от здравето.