Споделена история от Здраве

Как да се справя с упорита хронична депресия?
Говорим за години. Само трицикличен антидепресант ми помогна, но много странични ефекти имат. Знае ли някой къде в София се извършва транскраниална електромагнитна стимулация? Колко струва и колко сеанса са нужни?

Коментари

1.   За съжаление за първи път чувам за този метод и ти благодаря, че го сподели.
Би ли споделил(а) в какво се изразява "хроничната депресия":
1. Кога се появи, на каква възраст бяхте?
2. Имаше ли събитие, което я отключи или симптомите се появиха без причина?

2.   1, ами в тийн възрастта. Без събитие.

3.   От 1:
И при мен се появи заедно с пубертета, също без събитие.
За сега единственото "лечение", което съм открила, е избягването на стреса. Ще следя за отговори на запознати с тази процедура.

5.   Само 2013-2014 имах период на ремисия на депресията, но не знам кое от всичките неща тогава ми помогна:

- Ранно лягане (21:30 до 22:30 часа)
- Деанксит, но сега само странични ефекти ми дава
- Невролаксин на д-р Тошков - но жълтия кантарион ме изнервя
- Коензим Q10
- Л-карнитин
- Витамин Д - вече не ми понася добре и сам по себе си не
- Избягване нателевизия и интернет
- Избягване на вредна храна като сладки неща

АД като Сероксат и Пароксат не ми действат, значи депресията ми е свързана с допамина, а не серотонина.

6.   Обърнете се към Бог за помощ, в името на Исус Христос. Кръстете се и пребивавайте в църквата. Потърсете свидетелства на хора, които Бог е освободил от депресията.

7.   Разбирам те много добре. Все пак човек може да живее нормален живот след хронична депресия. Аз съм доказателство за това. На първо място не изисквай твърде много от себе си, не се противи никак на сегашното си състояние и не изпадай в състояния на силна самокритичност и правене на “жертва”, защото на каквото се съпротивляваме се засилва (“what you resist- persists). Депресията и като цяло голяма част от психичните проблеми са причинени от “жички” в мозъка, свързани по определен начин. Обикновено при всеки човек свързването става в детството от 0-7 години и после тези модели си вървят по определените невронни пътеки все по един начин и с натрупването с годините водят до това, което наричаме депресия. Е, добрата новина е, че невронните пътеки могат да се променят. Тоест, задачата ти е да развържеш жичките и да ги навържеш наново, така, че да водиш пълноценен начин на живот като едно духовно същество, каквото си, а не като клет човек, който просто крета през живота.
На първо място да се започне от физиологичната част. Започни като разчистиш и подредиш физическото пространство около себе си- стаята ти, апартаментът или къщата, в която живееш. Така се “разчиства” блокираната енергия на съвсем базисно ниво. След това, сам си забелязал, че ранното лягане те кара да се чувстваш по-добре. Най-добре е да се ляга към 21-21:30ч и да се става около 5. 30-6:00. В началото е трудно, но се свиква и това дава шанс на тялото да се настрои на естествения дневен цикъл на природата. Прекарвай повече време около зеленина, природа, животни и деца - те само с това, което са ти показват какво е да си свързан с природата. Депресията е знак, че за малко си се отклонил от тази връзка, но понеже тя ни е естествена, не се бой, ще се завърнеш обратно. :) След сънят следва храната - най-вече жива храна, за да внасяш живот в себе си: плодове, зеленчуци според сезона, ядки. Месото (включително) не са за препоръчване, защото не са жива храна, а напротив, а и тези до които имаме достъп, обикновено имат хормони, които не помагат. Алкохолът и захарта са добре да се изключат изцяло: временно успокояват, но пристрастяват и като цяло един депресиран човек е много предразположен да ги търси, но трябва да ги избягва, защото допринасят за един порочен кръг, в който ти отнемат енергията, която търсиш чрез тях.
След частта с храната идва движението, разходки, леки упражнения са чудесни. Ако си реално в депресия, нямаш енергия и не ти се прави нищо, но движението е кислород за тялото и това помага да се освобождаваш от натрупаните блокажи, които всеки човек натрупва всекидневно. Особено полезна в това е йогата, защото влияе не само на физическото тяло, но и на по-фините тела на човека. Редовната йога практика се равнява на редовно посещение при психолог и антидепресанти. Особено Хатха и Ин йога.
И най-накрая, стъпка по стъпка, добре е да си избереш духовна практика. По твой избор: молитви, медитация, пеене на мантри. Каквото и да било. Всичко има ефект за създаването на нови и по-здравословни невронни пътеки в мозъка.
Това е. Не е сложно. Просто започни. Бъди редовен и не мисли за резултата. Ще видиш как светлината ще изгрее и в твоя живот. Пиши ако имаш коментари или въпроси. - Бхакти шакти.

9.   Парацетамол и ибупрофен помагат в деня след оргазъм да не получа реакция. Но пак ми е вяло, просто не е толкова зле с тези лекарства, ала най-добре бях няколко месеца без оргазъм/секс и без мокри сънища. Тогава възпалението в тялото ми е било спаднало. Но сегаколкото и да се пазя имам мокри сънища, а и тези лекарства не е хубаво да се пият толкова.