Споделена история от Здраве

Това би ли могло да бъде "Хроничен стрес" ... ???
Здравейте

Въпросът ми към вас е директно зададен чрез заглавието..
Консултирал съм се вече с лекари - ако ме питате (без коментар)

Може би някой наистина с опит може да ми даде отговора..
затова Ви питам тук.. надявайки се да се намери тякъв човек..
Понеже не знам наистина какво ми има.. а това към което "свързват"
симптомите ми е най-често "Хроничния стрес"
Но аз не изпитвам стрес.. или... поне така си мисля?

Картината е следната:
1. Спя по 8:30 / 10 часа.. нещо средно ставам малко по-трудно
ако ми е почивен деня.. си поспивам повечко.. събуждам се няколко пъти сутрин.. преди обезателно да се реша да стана на крака..

2. Трудно се разсънвам.. криво ми е до късно.. чувствам се изтощен целия ден

3. Нямам сили да тренирам.. да чета - доспива ми се.. липсав ми стимул.. може да се нарече мързел дори.. от човек който не го изпитва същото.. имам енергия колкото да си приготвя храна.. да се държа нормално но не и да изразходвам много енергия силово

4. Гладен съм през голяма част от времето.. ям дори когато мисля че не съм всъщност гладен.. а просто запълвам празнотата от скука може би..

5. Отегчен съм.. имам желание за прогрес но нямам мотивация..
близо до безразлично.. апатично състояние..

6. Не изпитвам сексуално влечение.. не и толкова колкото да се нарече нормално за средностатистически човек..

7. Не изпитвам безпокойствие.. паника и т. н!!!

8. Гриза си ноктите почти постоянно.. кожата на пръстите а също и устните.. имам тикове..
чувствам дискомфорт когато съм заобграден от хора..
не обичам да контактувам много.. не съм т. наречения "party animal" обичам осамотението..

9. Мразя шума и всичко което ме разсейва.. не мога да заспя дори от най-безобидния шум.. иначе принципно си заспивам номрмално..

10. Разсеян съм.. малко непохватен

11. Малко по-раздразнителен от нормалното..

12. Чувствам се сънлив често.. може би два до три пъти изпитвам силна нужда от сън през деня.. дори когато съм спал дълго..

(Приемал съм желязо.. (нямам анемия) пия достатъчно витамин Б)

Това снижава много продуктивността ми.. даже бих казал че нямам никаква продуктивност.. в застой съм от много дълго време.. затова Ви моля за помощ :)

Благодаря предварително..

Коментари

1.   Звучиш като депресиран или с хормонални проблеми-кръвна захар, инсулин, щитовидна, кортизол, витамин Д.
Но извън тези предположения, трябва да си осигуриш здравословен живот -редовен сън от 10 до 6, 3-4 пъти нормална храна, почти винаги домашно приготвена. Без алкохол и наркотици.
Като начало, посети ендокринолог. И после пиши тук

2.   Сигурен ли си, че нямаш някой от следните проблеми:

- проблем с щитовидната жлеза
- патология на съня (сънна апнея например)
- дефицит на витамин Д и магнезий

Обърни се към доказани лекари, които да изключат тези възможности и ако всичко е ОК и си напълно здрав - трябва да си създадеш рутина, която включва ранно лягане и ранно ставане, интензивен спорт поне 1 час дневно, балансиран начин на хранене, опити за качествен сексуален живот и пр.

3.   Свободия му се вика. Намери си някакъв ангажимент или промени нещо.