Споделена история от Здраве

Бабини деветини. Според вас, това не е ли опасно за детето?
Ще карам направо. Баба ми е известна в околията със способностите си да бае, да прави компреси, билкови отвари, масажи и т. н., хората много я уважават, водят децата си посреднощ, разчитат на знанията й. Аз също много я обичам и уважавам, но днес просто ми изкара акъла и изпаднах в страшна истерия, крещейки й "Ти си ненормалница" и сега хем ми е криво, хем мисля, че съм си права.
Това, което прави, (всъщност за 2ри път) е че хваща с две ръце главата на сина ми (на 1. 9 год. ) повдига го във въздуха и го тръска и люлее. Аз си умирам от страх, че така може да му счупи врата. Направи го веднъж още, когато детето беше на дни и тогава и обясних, че това за мен е абсолютно неприемливо и никога да не го прави. Уж каза, добре и днес пак го направи. Видях я как си наглася ръцете около главичката му и й казах "Бабо, недей! " а тя изобщо не ме отрази и го вдигна и зартъска. Много било полезно... Аз още не мога да се овладея, толкова много се уплаших и страшно избухнах. Лошото е, че когато реших да се извиня, тя продължи да ми обяснява колко е полезно това упражнение и как го прави на всички деца и на мен включително. Тоест Не мога да разчитам, че повече няма да го прави, тя си знае нейното и подозирам, че ще продължи, но зад гърба ми. Толкова ми е страшна тази практика, че съм склонна да си огранича отношенията с нея и да не я оставям никога сама с детето. Драматизирам ли, или съм права? Според вас опасно ли е?

Коментари

1.   Опасно е да го прави човек, който не разбира, няма опит и само си мисли че е виждал как се прави. Иначе на баба ти и аз бих поверила детето си да го хване за главата и да го тръсне.

2.   И аз не бих се притеснявала да поверя на баба ти дете. Плюс това най-вероятно редовно го прави и като не гледаш :)

3.   Не бих оставила детето си само с нея повече. Трябва да си спокойна, а това те побърква. Аз бих стигнала и до по-крути мерки спрямо бабата. Тя няма да проумее, че не искаш, затова - далеч от нея!!

4.   Какъв е смисълът на това "упражнение"? Детето има ли нужда от него и въобще с какво помага? Ако нямаш отговор на тези въпроси прекрати тази практика, заведи го по-добре на ортопед за профилактичен преглед.

5.   Баба ти не е упълномощено медицинско лице и едва ли, може да ти обясни в детайли, с какво помагат практиките ѝ.

6.   Баба ти няма никакви знания. Тя е проста. Още по просто тия дето ходят при нея. Ако да мъкнеш врата на детре беше полезно, лекарите щяха да го правят. Следващия път ще се появите на последната страница по вестниците. Аз не бих ходила при вещица.

7.   Не драматизираш и си съвсем права. Ако бях на твое място, повече не бих ѝ позволила да се доближава до детето ми. Колкото до това, че другите ѝ вярвали... Ами глупавите и невежи хора са твърде много дори и в 21-ви век, за съжаление.

8.   Супер практика, която цели фиксирането на атласа на детето.

Което пък води до подобрения на състоянието на гръбначния стълб.
Лично съм виждала, как лекарка хваща бебето за едната ръчичка и го издига нависоко и го пуска, с цел да види реакциите на бебето и да види дали няма отклонения.

Поздравете баба си!