Споделена история от Здраве

Имам ли БАР? Нямам социален живот?
Здравейте и Честита Нова година.
Аз съм момиче, няма да си пиша годините примерно съм на 25. Април месец 2017 година отидох с майка ми при личната лекарка. Майка ми й каза, че когато спя се въртя. и трябва да спя само от едната страна напр.дясната и да не се обръщам. После майка й и каза, че когато се прибера от университета някой път плача, защото ми са се подиграли. В университета не се държаха добре с мен, караха ме да им пазя чантите и да седя в стаята. Никога не са ме канили с тях на Студентския празник. Вие ако бяхте на мое място, щяхте ли да се разплачете?
Помня как говориха пред мен, че ще ходят някъде и ще се събират, а мен не ме питаха дали искам да дойда с тях. Винаги са ме избягвали. Едно момиче, каза, че изглеждам възрастна, сигурно защото нямам деца, а тя има. Лекарката ми каза да отида при психиатър. Аз отидох с майка ми при лекарката и й разказах, че в училище нямах приятели, защото бях бедна и не носих скъпи дрехи, нямах смартфон, че никога не съм пушила и пила, после й разказах за моите мечти, които бих искала да сбъдна, помня, че тя ми каза, че се държа превъзбудено. Аз й разказах нормално и с въодушлевление и ентусиазъм. Не помня какво ми каза. След това ми изписа Тритико и Абилифай, който започнах да пия от март или април 2017 до юни или юли 2018 година. Прочетох в рецуптурната книжка, че имам БАР.
Аз й казах, че искам да имам приятели, които да ме уважат, и с които да излизам.
Прочетох в интернет симптомите. Аз нямам безпокойство, аз излизам всеки ден на разходка и един ден се бях запознала с едно момиче.
Когато ме попитат нещо непознати, аз им отговарям.
Пише, че тези, които имам БАР имат намален апетит, а аз нямам аз ям редовно. Пише, че имат нарушена концентрация и съсредоточаване.
Преди изпитите аз винаги, чета съсредоточено и концентрирано най-важното, и на изпита се сещам за нещата, които съм чела.
Аз спя по 8 часа или 10 часа сън, в зависимост, кога съм си легнала. Никога не съм спала през деня, освен като малка.
Аз никога през живота си не съм пила алкохол.
Аз никога не съм била импулсивна, винаги преди да направя нещо го мисля.
Когато видя снимки на съучениците ми и колегите ми от университета, които са ходили някъде се разплаквам.
Един ден бях много тъжна и се разплаках. Спомних си всички подигравки, обиди и унижения от училище.
Майка ми каза, че се обади в полицията да ме затворят там или да отида в лудницата.
Аз живея с майка ми и сестра ми. Те не ми разрешават да отида на заведения, дискотеки, за да се запозная с хора на моята възраст.
На Коледа и Нова година съм била вкъщи.
Майка ми и сестра ми ме обиждат, псуват, унижават, подиграват.
Казват ми, че съм грозна и никога няма да имам приятели и социален живот.
Майка ми е казвала, че трябвало направи аборт с мен или да ме даде за осиновяване. Когато извършват над мен психически тормоз, аз се разплаквам.
А те ми казват да си пия хапчетата докато умра.
От няколко месеца не си пия хапчетата, защото нямаме пари.
Когато кажа на психиатърката, че искам да ги спра хапчетата, тя ми казва, че трябва да ги пия доживот.
Когато й казах, че искам да имам като другите социален живот, тя ми казва отново да ги пия.
Засега майка ми и сестра ми не ми казват за хапчетата.
Сестра ми излиза навсякъде с приятели, с които си правят снимки.
Казват на хората, че съм имала кризи, и че никога няма да имам приятели и затова плача.
Един ден майка ми каза пред непознати, че никога не съм пила, пушила и не ходя по мъже, след което започна да се смее.
Сестра ми ми казва, че ще си умра девствена и дори разправя пред приятелите си, че съм такава.
Майка ми неведнъж е казвала, че е щяло да бъде по добре без мен и как са щели да живеят двете.
Аз плача, защото нямам приятели, снимки и спомени, защото не ми разрешават.
А те ми казват, че ще ме изпратят в лудницата.
Според майка ми и сестра ми, за да имам приятели трябва да пуша цигари, да пия алкохол, да ходя по мъже, заради парите им, да правя секс.
В момента работя и им давам цялата си заплата на тях.
Според вас те прави ли са и трябва ли да започна да правя такива неща, за да имам приятели?
Когато прочетох в книжката, че имам БАР, преди това, не ми бяха направили никакви изследвания досега.
Аз нямам променливи настроения, просто когато се отнася майка ми и сестра ми така към мен плача.
Когато изляза напр. на центъра, майка ми ми казва, защо съм излязла, а на сестра ми нищо не й казва.
Според вас имам ли всички симптоми и болна ли съм от БАР?
Моля да ме извините, че темата е дълга и моля да ми одобрите историята.
Искам да пожелая на всички през Новата година да сте живи, здрави и щастливи и да сбъднете всичките си мечти.

Коментари

1.   Щом работиш значи си оправна. Зарязвай майка ти и сестра ти и отивай на квартира. Но сама, защото ги има всякакви използвачи. Не е възможно да не си намериш някаква читава колежка. Която е тиха и срамежлива с нея си говори и готово. Не бързай да споделяш историята с някой докато не го опознаеш, защото може да ти се подиграват. Лесно се намира квартира, влизай в имот. бг и готово. Гледай да е в хубав квартал за да няма цигани.
Ще се оправиш. Ще си купиш едно малко куче и ще го разхождаш. Хем няма да си сама хем с кучето в парка можеш да се запознаеш с някой.
И аз бих се разплакал заради случката със съучениците.
Ти не каза каква си като човек. Защо не са те поканили съучениците? Говориш ли си с тях? Странна ли си?
Каква е причината да не те канят?
На мен ми изглеждаш добра, нормална и свястна

2.   Според мен нямаш БАР, а ненормални майка и сестра. Наистина се махай от тях, преди да са те побъркали. Имаш работа и образование, не се страхувай да се отделиш от тази отровна среда.

4.   При мен ситуацията е подобна, само че всички казват изнесли се, имаш токсични хора около теб. Никога нямах спокойна обстановка. Откакто се лекувам, че и преди това - за братовчедите и роднините или не съществувам, или ми крещят. Хора са ме коментирали в лицето, в училище и аз бях закачалка за чанти пред тоалетната. Не искат да се снимат с мен, за да не кажат утре приятелите им в социалн мрежи

5.   Нямаш БАР, психиатрите често използват тази диагноза, защото за нея имаш право на лекарства по каса. Реално имаш някаква тревожност, не БАР. Но за тревожност и депресия касата не плаща нищо и затова пишат БАР. Пък се възползват и от врътката, че депресията се види част от биполярния спектър.

6.   Оф какви луди и гадни хора има, не е за вярване! Мило момиче, нямаш БАР! Повярвай ми! Психиатъра не е никакъв психиатър. Най-лесно му е било да ти метне някакви хапчета! Ама как така до живот, ама това е смешно! Нищо ти няма. Запомни това! Н я м а т и н и щ о! Живееш с лудите си майка и сестра. Махай се от там. Все ми се струва, че и преди си писала тук. Изнеси се и живей другаде и ще ти се подобри живота. Купи си разни книги за самопомощ, ако знаеш как помагат, стават ти като приятели. Потърси Луиз Хей, Джо Диспенза и др. И спри тези хапчета. Нормално е човек да се разплаче особено, когато го игнорират и няма приятели. Аз също нямам, но не значи, че ще се тъпча с хапчета и ще вярвам, че нещо не ми е наред.
Просто се отдели от тея плужеци и заживей живота си!

7.   Здравей мила! Не си ненормална - ВСЕКИ би се разплакал и разстроил от ситуациите, които описваш. Според мен нямаш и БАР - при него или си в еуфория и си уверена и общителна и всичко е прекрасно, или си в най-дълбоката дупка и светът е изцяло черен - състоянията се редуват, а при теб това го няма. Майка ти и сестра ти просто те програмират крайно негативно и те осакатяват психически - бягай колкото може по-далече от там и прекъсни всякакви отношения с тях! Завършила си вече университета, имаш образование, работиш - задели малко парички настрана и се изнеси да живееш сама. Стаичка при някоя бабичка в центъра с ползване на кухня примерно като за начало няма да ти излезе скъпо. Taка ще имаш на първо време дом, докато се успокоиш и ориентираш, а като си стъпиш на краката ще намериш и нещо по-добрo. В началото ще ти е самотно, но то и у вас при майка ти и сестра ти си самотна - виж да спестиш за някой евтин таблет, за да можеш да ползваш интернет като се изнесеш и да не си тотално откъсната от света (може и на изплащане с някаква минимална вноска) Важно е да не къташ всичко в себе си - ако няма с кого да разговаряш добра терапия е да почнеш да водиш сама записки или дневник - описвай всичко което минава през главата ти, за кое ти е болно, за кое ти е мъчно - като го напишеш на хартия олеква. А постепенно ще започнат в записките да се появяват и други неща - какво ти е интересно, какво е породило у теб положителна емоция. Пробвай и да рисуваш, независимо дали имаш талант или не - от това също ще се почувстваш по-добре. Потърси блогове и форуми по теми, които те интересуват, запиши се към някои туристически клуб, прави повече разходки. Ще влязат постепенно в релси нещата - само внимавай в началото с хората и не споделяй открито всичко, което сподели тук, за да не се възползват от теб. Нямаш социален опит, така че е добре че си по-затворена и мълчалива - няма лошо да се държиш по-дръпнато, докато се почувстваш сигурна. И каквото и да се случва не изхождай от позицията, че другите са нормални и струват нещо повече от теб, а ти не си! Не е така. Спри да се критикуваш, не допускай и другите да те критикуват и мачкат - приеми сама себе си и ще видиш, как постепенно и останалите ще започнат да те приемат. Всичко ще бъде наред, просто трябва да се махнеш от майка си и сестра си - прекалено силно те дърпат назад и не биха ти позволили да се промениш. Действай! Всички сме с теб и те подкрепяме - пиши тук, когато имаш нужда да поговориш с някого или да споделиш, как вървят нещата, не си сама!

8.   Това което имаш е ненормално "семейство". Майка ти и сестра ти не те обичат, унижават те... Нормално е да си в депресия и да плачеш. Махай се от тях час по-скоро и започни да се занимаваш с хоби или нещо в свободното си време. Като се заобиколиш с хора които те уважават и обичат съвсем по друг начин ще се чувстваш.

9.   1. Махни се от вкъщи, излез на квартира
2. Продължи да работиш докато свикнеш
3. Едновременно с това потърси хора, които са имали същите проблеми и си споделяйте и си давайте съвети
4. Гаранция, че ще стане по-добре