Споделена история от Здраве

Искат да ми купят хапчета за отслабване
Здравейте! Пише момиче на 15 години. В девети клас съм и се занимавам основно с училище. Не излизам, нямам много приятели, защото ме е срам да завържа някакъв разговор. В последните месеци надебелях наистина много. Аз винаги съм била пълна, но сега дори и аз се плаша. Нямам движение, защото програмата ми е заета от различни други дейности. Днес баща ми ми се обади и ми каза, че иска да ми вземе хапчета за отслабване. Опитах да му обясня, че няма смисъл - първо са скъпи, а второ може изобщо да не ми действат или може да ми навредят. Исках да чуя и вашето мнение. Струва ли си, има ли някакъв смисъл или всичко е изгубено?
Благодаря предварително.

Коментари

1.   Тези хапчета са вредни. По-добре е да те запиша на фитнес и от време на време да го посещаваш.

2.   Виж миличка аз съм малко по-голяма от теб на 19 съм... И аз имам проблеми с теглото от може би 5 клас. При теб е бащата ти при мен беше майка ми тя ми купуваше постоянно хапчета за отслабване и може да ти кажа че НЯМА грам ефект. Аз нарочно ги пиех да и докажа че ефект наистина няма. И знаеш ли какво стана? Пари хвърляни на вятъра и пиене само на хапчета. От тези хапчета смисъл грам няма. Не ги пий най-добре.

3.   Най-добре започни някакъв спорт с много движение, ходи повече пеша, прави упражнения вкъщи и яж максимално здравословно. Тогава няма да имаш нужда от хапчета за отслабване.

4.   Момиче, здравей. Аз съм майка на малко момиченце, но като родител не разбирам поведението на татко ти. Той е зрял човек, а това което ти е казал е меко казано глупаво от страна на родител. Хапчетата не помагат. Помага да ядеш по-малко хляб, по-малко сладко, пържено. Какво е менюто ти? Как те хранят майка ти и татко ти - важно е да ядеш например ориз на фурна с пиле, задушени зеленчуци в масло, печени картофи с месо, пържоли на скара със салата, зехтин, авокадо, банани, грозде, ябълки, кисело мляко, овесени ядки, краставици, домати, марули, манджи, такива неща. Примерно пред хляб с пържени картофи е по-добре да предпочетеш ориз на фурна със салата домати и краставици. Аз например на ден на твоите години ядах на закуска овесени ядки в кисело мляко с грозде зрънца или банан или ябълка и круша, на обяд ориз и салата примерно, следобяд ябълка а на вечеря мусака и салата с авокадо и марули. Примерно меню давам. Яж сурови ядки, но не по много. Трябва да ходиш и редовно до тоалетна и да пиеш достатъчно вода. Сега напролет ще ходиш и повече, зимата е нормално да качиш 3-4 кг и да е трудно да свалиш, но на пролет всичко спада.
Обясни на родителите ти че е по-правилно да се храниш правилно, а не да пиеш хапчета.
Умно и прозорливо момиче си.

5.   Щом баща ти ти ги предлага явно ги е проучил и не са някакъв боклук. Пробвай и разбира се ограничи яденето!

6.   Пробвай може да помогнат хапчетата. В смисъл помагат, ако и спазваш диета. Колко са вредни не знам, но и да си “дебела” също е вредно за здравето. И аз съм дебела купувала съм хапчета, та вибро колани, та дъвки за отслабване. Сега искам да си купя “бляк лате” знам че няма да има ефект ама една частичка в мозъка ми ме човърка да пробвам.

7.   На 15 си бе моме! Зарежи тези програми и интернет. Заключи хладилника ако трябва. След 2-3 години и ти ще започнеш да пишеш теми от рода-" не ми се живее" или " как да остана девствена". Това наднормено тегло ще ти пречи за абсолютно всичко. Хапчета, диети и вуду чаркалаци! Това е пълна простотия. Всичко е в главата ти. Ако кажеш така ще бъде-така и ще стане. Започвай да ходиш пеш и на по дълги разстояния. Намали храната и проумей, че на готово или лесно никъде няма.

8.   Кое е изгубено? Не може да накараш коня да пие вода насила!

9.   Ако може това да се определи като бащина грижа... Ужас... Да ти купи качествена храна, уреди или най- малкото спокойствието, и увереността че ще се справиш с проблема сама без нуждата от медикаменти. Що за свят е днешния... вероятно е по- удобно... Няма да ти помогнат, има шанс да си отключиш здравословни проблеми. Щом нямаш време прекрати някои от дейностите си.

10.   По добре вместо да дадеш парите за хапчета да ги дадеш на фитнес инструктор или за уроци по плуване

11.   Хапчета не съм ползвал, но борбата с килограмите ми е позната. Общо взето, трябва да слагаш по малко гориво в колата от колкото ти трябва. Хапвай по един път на ден и намали газирани те и сладките неща. Лишаването води само до изкушение, няма да свалиш 10кг за месец, но ще имаш режим който ти позволява да хапваш каквото искаш и бавно да сваляш килограмите.

Когато включиш и физическа активност тогава килограмите падат бързо, и от там почва боя с ѝо-ѝо ефекта.

12.   Много краен метод, мисля, че си прекалено малка, за да пиеш подобни хапчета. Правилното решение в твоя случай е да се консултираш с диетолог и да започнеш да спортуваш успоредно с това. Обикновено така се отслабва най-сигурно, макар и да е по-бавно - правилно хранене и много движение. Ти си на такава възраст, че не е редно да пиеш хапчета или да пробваш случайни диети намерени в интернет. Трябва да ти се обърне индивидуално внимание от специалисти, които ще могат да преценят кое ще бъде най-доброто решение точно за твоя организъм. А движението няма да ти отнема повече от 2 часа дневно, така че все ще успееш да го вместиш в програмата.

13.   От няколко години се боря с излишни килограми и съм пробвала какво ли не, вкл. разни "чудодейни" хапчета. Ами, не, за съжаление не действат! То ако ставаше толкова лесно, взимаш по 1 хапченце на ден... първо нямаше да има хора с много излишни килограми и второ 90% от фитнес инструкторите и всички диетолози щяха да са безработни! Ехххх! Замисли се, че е пълно със закръглени хора, включително сред богатите и известните. Е, щом Марая Кери, например която може да си позволи всякакви хапчета, прахчета и течности, които гарантират магическа загуба на тегло не е станала вейка, та замисли се колко са ефективни тия хапчета и дали си струва да даваш маса пари. Май не. И аз не вярвах и още не вярвам в тия глупости, ама и баба ми така, гледала някаква реклама и ми ги купила. Е, за нейно успокоение ги изпих... колкото да и докажа, че си е дала парите напразно! За това се запиши на някакъв спорт. Колкото и да си натоварена в училище, все имаш уикенди и нищо не ти пречи в неделя сутрин (едва ли тогава имаш чак толкова ангажименти) или вечер да се разходиш до залата, басейна или да потичаш в парка. Да не говорим, че спортът е полезен не само заради килограмите, но и заради здравето. Сега не го разбираш, ама с това постоянно висене пред компютрите, един ден ще има да си патим. Маса болести са свързани с застоелия начин на живот!

14.   Хей, супер е че баща ти проявява загриженост - вместо хапчета за отслабване му кажи да ти поръча хранителен режим от диетолог и да помоли майка ти да се съобразява с него като готви.

При деца на твоята възраст отговорността за напълняването е изцяло в родителите, начинът, по който се храните вкъщи и хранителните навици, които са ти създали - добре е да са наясно, че те са създали ситуацията и от тях зависи да коригират храненето ти (все пак ти не се издържаш и не готвиш сама, а ядеш каквото майка ти приготви и поднесе).

15.   Благодаря на всички за отговорите, ще се опитам да направя нещо!