Споделена история от Здраве

Помощ при множествена склероза
Здравейте!

Пиша Ви във връзка за малко разяснение на едно автоимунно заболяване (множествена склероза)! Имам една много добра приятелка, която е болна от тази болест. Всъщност тя не подозира,че знам, разбрах от интернет, защото е давала интервю, но знам че не е споделяла на хората около мен. Бих искала да и помогна по някакъв начин, защото знам че болестта е неизлечима. За момента от прочетеното знам, че е добре, но действителност, от това което прочетох в интернет, разбирам, че няма как да си добре, ако страдаш от ''МС''. А и статията е от преди 5 години. Постоянно пие някакви хапчета, най-вероятно е затова. Лесно се изнервя от шум, но води съвсем нормален начин на живот.
Може ли да ми дадете някакъв съвет, как да и помогна? Било то с думи или с действия, но не искам тя да разбира, че знам, защото много зле ще го приеме. Все пак не го е споделила.
Другото, което е, бихте ли ми дали съвет, как да разбера, дали в момента е добре или не?!
Благодаря Ви!

Коментари

1.   Имах приятел, който страда от МС. Беше ходил на някакво гладолечение в някаква планина, било много известно, но не съм се интересувала от подробности. Спря алкохола, цигарите, стана вегетарианец и се чувства много добре.

2.   Не ѝ се меси. Ако имаше нужда от помощта ти, щеше да ти каже. Вероятно не разтръбява наляво и надясно, че е болна, именно за да не се отнасят към нея съжалително. Това е обидно и дори унизително за някои хора. Ако наистина искаш да ѝ помогнеш, отнасяй се към нея така, все едно е здрава.

3.   Благодаря! С нея се държа съвсем нормално. Дори когато се виждаме не се сещам, че е болна, освен ако не се замисля! Можете ли да ми кажете, поне по какъв начин да разбера сега как е? Дали е добре, дали не е? Приятелка ми е и поне това трябва да знам. Четох някакви статии в този сайт, от преди години, как човек с тази болест искал да се самоубива. Не казвам, че тя ще се, но да знам как да реагирам!