Споделена история от Здраве

Как да "излекувам" злобата си?
Здравейте,
Може ли да ми кажете/ препоръчате добър психолог за гр. София, за да излекувам злобната си душа. Знам, че това е здравословен проблем и не значи непременно, че съм лош човек, а просто болен и нуждаеш се от помощ. Знам че има връзка и с ниската самооценка. Но не мога да се справя сама, колкото и да ми се иска. Има ли някой справил се с подобен проблем?
Благодаря.

Коментари

1.   Може би трябва да потърсиш хубави книги или наистина да поговориш с някого. То на всички ни се случва. Аз мразя себе си, когато съм злобен към останалите. Вчера опропастих целия си ден. Трябва да мислим повече за хубави неща и да премислим лошите и да не ги допускаме. Успех !

2.   Отдай душата си на бог.
Изчисти се отвътре, ще помогне.

3.   Браво, страхотно е че го осъзнаваш. Това е първата крачка към успешно лечение! Постави се в ситуация, която ще те принуждава да се държиш добре (дори лицемерно). Ако това продължи много време, ще усетиш дори без да искаш как вече се държиш добре със всички и се чувстваш щастлива от това. Повторението е майка на знанието са казали хората. И този случай не отстъпва :)

4.   Злобата не може да се лекува. Тя си остава завинаги в 'душата'.

5.   Не си лоша. Приеми се каквато си. Не е необходимо да се осъждаш сама - и без това има предостатъчно хора, които с готовност съдят и критикуват.

Злобата рядко е непровокирана. Лошото е, когато човек не успява да реагира на провокациите адекватно и вместо това насочва разрушителните емоции към себе си и те го ядат. Не си болна - наранена си.

Не гледай на себе си като на по-долна и недостойна от другите - никой няма право да те тъпче или кара да се чувстваш зле. Не си и дефектна - ти просто си си ти :) Другите не са нито по-добри, нито по-лоши. За да се излекуваш прави повече неща, които те карат да се чувстваш добре и щастлива. Глези се, прави си подаръци, отдели време за хобито си, срещай се с хора, които са ти интересни и те зареждат с приятни емоции. Отсвири всички, които те карат да се чувстваш зле и непълноценна - това не са хора, които ти мислят доброто. Не се страхувай да си защитаваш своето и не оставяй да те тъпчат. Изявявай се. Започни и някакъв активен спорт и прекарвай по възможност повече време на открито и сред природата. Фокусирай се върху нещата, които искаш и ти носят удоволствие.

6.   Не лекувай злобата си, остани си истински българин.

8.   Започни да мислиш за себе си, за това как да се развиваш и спри да се сравняваш с другите.

9.   Остани вярна на същността си,така ще докажеш собственото си величие и трагизъм,превъплътени в образа ти.

10.   Всеки човек е различен..Има своя съдба. Едно има, друго няма. Това е животът..и всички сме тук за малко.

11.   Злобата вреди на този който я изпитва а не на обекта към който е насочена. Когато съзнаеш този факт ще спреш да се самоунищожаваш.

12.   Злобата не е здравословен проблем. Тя е състояние на духа, умът ти е болен. Вероятно имаш ниска самооценка и много комплекси, оттам - постоянно се сравняваш с околните и като виждаш, че са по-добре от теб в някое отношение, започваш да злобееш и да завиждаш. Бъди честна със себе си и си направи списък с нещата, които не си харесваш, а после започни да работиш върху тях, за да ги подобриш. Бавно и търпеливо. Когато започнеш да се харесваш, околните просто няма да те интересуват и няма да се сещаш да мислиш лоши неща за тях. Въпросът е, ще имаш ли самоосъзнатостта, волята и постоянството да се промениш или ще направиш по-лесното - да продължиш да изливаш злоба върху хората, за да не я изливаш върху себе си, защото сама не се понасяш?

13.   Трябва да спреш сексуалните си контакти и цигари.. Ако пушиш... После изповядваш какво няма да правиш и спазваш изповяданото. Другото ще го разбираш в последствие

14.   Злобата е химия.
Смени въздуха, който дишаш, в пряк и непряк смисъл.