Споделена история от Здраве

Болка в кръста, след мъртва тяга?
Здравейте, тренирам от месец и малко, на 5ти март си дадох повече зор и сложих повече килограми докато правих мъртва тяга, 90кг за да бъда точен. На 7ми март докато бях на работа (работя грубо строителство), получих някаква болка в кръста. Болката се усеща когато съм наведен и се състои във рязко чувство на болка траещо секунда, появяващо се през различни интервали, докато съм във наведено положение. Не ми се е случвало до сега да ме боли кръста така, болял ме е от умора и прочие, но не и по този начин. Тягата я правих с правилна стойка и начин на изпълнение. Въпросът ми е има ли шанс да съм се контузил нещо и след колко дни да потърся лекарска помощ, в случай че болката не спре?

Коментари

1.   Ако болката не спре, то със сигурност трябва да отидеш на лекар, това е повече от ясно.

Колкото до самия въпрос - не вярвам да си се контузил от мъртва тяга, а по-скоро си се сецнал нещо на работа, защото ако беше от тягата щеше веднага да го усетиш. Аз съм си сецвал три пъти кръста при изпълнение на мъртва тяга, и това ставаше винаги по време на изпълнението на самото упражнение. Като мярка, която взех беше да понамаля малко тежестта, за сметка на по-добрата техника (това е упражнение, при което техниката трябва да е безупречна и компромисите са немислими), а освен това и намалих сериите.

От друга страна, години не бях правил мъртва тяга, и като цяло каквито и да е упражнения с някакви кой знае какви килогрмаи (с изключение на лежанка), а както си бях на работа, изведнъж ей така от нищото нещо сякаш ми се прищипа на гърба, и така до ден днешен (вече 7 години) си имам болки в гърба. Правили са ми разни снимки и се вижда, че имам някакво гръбначно изкривяване, което ме "успокоиха", че няма как да бъде излекувано и ще ми е доживот. Започнах пак да правя мъртва тяга, и честно казано проблемите ми с гърба намаляха и болката вече не е така силна и постоянна. То като цяло и самите лекари препоръчват да се правят упражнения с тежести, когато има някаква контузия, но без да се стига до едва ли не някакви рекорди.

В заключение - наблегни сериозно на техниката си при изпълнението на мъртва тяга, защото след като си начинаещ е повече от вероятно само да си мислиш, че ти е добра техниката, а това да не е така. Съвсем друга тема е защо като съвсем начинаещ вече правиш мъртва тяга, но щом така си си решил, изборът си е твой. Също така е странно, че решаваш да се изсилваш така с килограмите (макар че 90 килограма на мъртва тяга може да са много за начинаещ, но иначе е направо смешна тежест дори за среднонапреднал трениращ), но сега с тази болка в кръста би трябвало да се замислиш как да процедираш с тренировките си в залата (въпреки че, както и по-горе споменах, тези болки 99% НЕ СА от мъртвата тяга).

Успех с кръста и тренирай умно!

2.   Ужасна болка, потърси лекар за всеки случай, но иначе не мисля да е нещо сериозно.

3.   Да, има сериозен шанс да си се контузил. Ще ми се да ти дам клишираното "консултирай се с лекар" но не вярвам на този етап да може да ти бъде от практическа полза освен да ти каже "карай го по лека". Разни мазила, колани... козметики...