Споделена история от Здраве

Ониомания
Здравейте!
Мисля, че имам ониомания (мания за пазаруване). Купувам си през 3-4 дни нови дрехи, въпреки че имам предостатъчно. Когато отида в хранителен магазин с предварително изготвен списък, отделно ако останат пари купувам неща, които дори не ми се ядат чак толкова, например всеки ден си купувам чипсове и шоколади по навик. Когато ми остане ресто задължително го харча. Имам финансови възможности, но проблемът е, че купувам неща, от които дори нямам нужда и после не знам какво да правя с тях. Преди изпитвах удоволствие от новите покупки, но вече ми е безразлично, дори се чувствам зле след като ги купя. Имам нужда от помощ, не мога да спра да харча.

Коментари

1.   Здравей! Не се притеснявай. Може да направиш така - като ти хрумне да си купиш нещо с остатъка от парите не го прави, а сложи парите в някой джоб или портмоне и когато се прибереш ги сложи в касичка или нещо подобно. И така всеки път. В началото ще ти бъде трудно, затова го прави с мисълта, че когато събереш повече пари толкова повече неща ще си купиш наведнъж, а не едно по едно или пък с мисълта, че ако не вземеш това може да намериш нещо по- хубаво, което наистина искаш. И постепено ще сквикнеш да не купуваш неща, които не ти трябват. Успех!

2.   Не влизай в супермаркет, когато си гладна.

3.   И аз страдам от това. Някои хора, които не са го изпитвали, ще го нарекат глезотия или лагавщинини, но е много по-сложно и гадно.
До там съм стигнал, че още със заспиването вечер, ако не измисля къде да отида и какво да си купя, денят ми се вижда безсмислен. А на сутринта като се будя и като си представя тръгването и как отивам и си купувам нещо, така се вълнувам, направо е празник. Представям си как първо ще пия кафе, после ще обядвам, после ще ида и ще извърша покупката. Чувствам се ужасно виновно, защото съм с дългове, но не мога ако не го направя, става ми черногледо, потиснато, отпаднало, сякаш света е свършил. Познавам приятелки, които разполагат със страшно много пари и не се чувстват виновни, просто ходят всеки ден и харчат. Може би ако и аз имах много пари нямаше да се чувствам виновна. Не веднъж съм изпортвала наема.
Ако някой може да помогне със съвет, ще съм благодарна да се включи.