Споделена история от Здраве

Тежък ПМС.
Здравейте, драги читатели. Обръщам се предимно към жените, а защо не и към мъжете минали/минаващи през това с половинките си.
Аз съм на 24 години и от около година страдам от тежка форма на предменструален синдром. Не съм посетила гинеколог за този проблем, защото донякъде го считам за нормално, но искам да чуя и вашите мнения. Като тинейджърка се чудих на жени, които съм гледала по филмите или слушала навън, как се оплакват от въпросния синдром. Струваше ми се странно, защото нямах никакви проблеми, просто си идваше и отиваше всеки месец. Сегашните ми симптоми са горе-долу еднакви всеки месец - силно главоболие, неконтролируем апетит за Всичко(не само сладко), болки в гърдите, болезнени пъпки, запек, а тези, които ме мъчат най много са психологическите - паник атаки, кошмари, песимизъм, депресия. Просто ставам друг човек 4-5 дни преди да ми дойде. Тъжна съм и ядосана едновременно, плача с часове, всичко ме натъжава, не мога да спя, мразя всичко и всички, не мога да се владея, карам се с близките си, напрегната съм, не мога да се концентрирам, просто падам в някаква дупка. Вече взех да развивам фобия, защото след като ми свърши съм в очакване, че след месец ще се случи същото. Единствения плюс, който има в това е, че нямам силни, нетърпими болки в яйчниците и кръста. Благодаря предварително!

Коментари

1.   И аз съм с тежка форма на ПМС - при мен започваше 14 дни преди менструация с болки в яйчниците много болезнена менструация. Може да опиташ с масло от вечерна иглика - поне 3 месеца трябва да изчакаш за ефект. Може да приемаш и витамин Е, Б и калций, магнезиЙ, цинк. Промени диетата си - без преработени храни, избягвай консерванти, кофеин и алкохол, яж повече авокадо, какао, какаови зърна, риба, полезни мазнини. Спортувай редовно. Ако не помогне, отиди на гинеколог да ти изпише противозачатъчни. Аз до там опрях заради синдрома и болезнената менструация. Синдромът намали като продължителност - вече е макс една седмица и като тежест - повечето физически симптоми изчезнаха, психическите не са толкова силни, но ги има. Гледам да не взимам решения през този период и колкото мога се контролирам, защото знам, че е от това.