Споделена история от Здраве

Лоши мисли
Здравейте! Страдам от лоши, натрапчиви мисли, които непрекъснато ме притесняват и обсебват. Изпитвам страх, че като ги имам тези мисли, нещо лошо ще се случи. Мислите са свързани с близките ми, с мен самата, с хора които обичам. Изпитвам вина от това, че ги имам, не мога да върша нищо нормално с лекота, постоянно чувствам едно напрежение, повтарям действията си, примерно свивам една и съща дреха по-много пъти, защото в това време имам мисли и нещо лошо може да се случи... заради тях и се мъча да си ги избия, а това страшно много ме натоварва. Не мога и да спя нормално, понякога по цяла вечер ходя питайки се какво е това, защо ги имам. Някой има ли подобен проблем, може ли да ми кажете от какво е?

Коментари

1.   https://www.dr-petarnikolov.org/ocd.html

Дано този линк не се приеме като реклама, защото не съм следила работата на въпросния господин, дори не съм чувала името му. Просто исках да избера произволен сайт с полезна информация по темата.

Прочети написаното и задължително посети психолог.
Ще ти бъде от огромна полза и няма да съжаляваш!

2.   Аз имах абсолютно същия проблем и се опитвах да ги махна като се ударям леко с пръста си в някоя част на тялото или почуквах с пръста си по земята няколко пъти докато я изпъдя...но така изглеждах като ненормален и затова го правех като бях сам.... и исках да спра но не можех. Но най накрая успях, като просто разбрах че човек не е мислите си (просто ми повярвай за това). Мислите просто идват и си отиват и нищо не може да ти се случи дори и да си ги мислиш...истината е, че за да станат реалност ( а това е възможно) трябва да ги искаш и да вярваш че е възможно...ако не искаш да се случват и просто ги разглеждаш като мисли...те са си точно това безвредни мисли

3.   Аз имам абсолютно същия проблем от 2-3 години с малката рвзлика, че спя нормално. Само, когато започнах да изпитвам такива неща, имах страшно много кошмари. При мен се получи, когато бях отблъсната от обществото, станах много чувствителна и всеки Божи ден започнах да се моля за мен и семейството ми. Вече ми е станало навик до такава степем, че се чувствам странно, когато не съм напрегната или се случи нещо много хубаво. Така не се живее, усещам, че по този начин събирам негативна енергия около себе си, но не знам как да изляза от това състояние.
Момиче на 19

4.   Здрасти. Аз миналото лято страдах от такива ужасни мисли даже още ги мисля и спокойно, не си единствена, знам какво е. Не знам на колко си години, но аз си го обяснявам като период от пубертета (на 12 съм). Аз съм 100% песимист и може би ако и ти си такава може и това да е голяма причина за мислите ти. Бях на психолог - казаха ми, че мислите са като птици на дърво. Ти преценяваш дали да ги изгониш или не. Направо ги гони тези мисли, когато отново се настанят в главата ти, казваш “махайте се гадни мисли, няма да позволя да ми скапете настроението” и така, отърваш се, не позволявай на мислите да те натоварват, това е работа на дявола... Успех! :)

5.   Това може да ти помогне:
https://www. youtube. com/watch? v=LRbpQ3nD9H4

6.   Прочети за демоните и си реши проблема защото това е началото

7.   100% психично разтройство. Живота си е труден, в един момент скапва човека психически, никой не е вечен, успеха и щастието не са гарантирани.

8.   Не съм психиатър, но ми звучи като ОКР.
Ако не греша, това не е толкова страшна диагноза и има начини тя да бъде контролирана. Трябва да посетиш психолог и психиатър, за да стане ясно колко е сериозен твоят случай. Не си луда, не се плаши. Реално погледнато не си опасна за околните, не си опасна за себе си, повтарящите ти действия са съвсем прости и можеш да го преодолееш дотолкова, че да не ти пречи на живота. При силен стрес, заболяването ще ескалира. Има хора, при които се стига до там, че чистят основно по няколко пъти на ден и преди да излязат от една стая святкат и загасят лампата по три пъти. По описанията ти, изобщо не си стигнала крайна фаза, но трябва да обърнеш внимание на проблема сега. Можеш да опиташ и сама да се справиш с внушения, но не те съветвам да се мъчиш, защото имаш съвсем истински натрапчиви мисли и се плашиш, причиняваш си стрес, а стресът усложнява всичко, не ти помага.

9.   Спокойно, от психологическа гледна точка тези мисли са израз на твоята загриженост към близките ти. Мозъкът се опитва да ти покаже възможни опасности, за да ги избегнеш.
Колкото повече се бориш с тях обаче, толкова повече ще идват. Най-добрият вариант е да ги приемеш като нормални страхове и да не им обръщаш внимание.
Не се бой, всички имаме лоши мисли понякога. Борбата с тях е това, което ги превръща в натрапливи.

11.   Номер 1 и 8 са го казали. ОКР. Лекува се с терапия, НО и антидепресанти(заради тяхното действие върху серотонина) са задължителни. Не се плаши от тях въобще.

Не е фатално, но не е хубаво, зашото остава за цял живот. С лекарства и терапия ще го намалиш, но то е като семе, понякога може да покълне отново и отново.

Казва ти го човек с ОКР, намаля ми много от хапчета и терапии, но е там. Не може да се излекува на 100%.