Споделена история от Здраве

Кандида
Здравейте, преди една две години ми откриха вагинална гъбична инфекция. Първо симптомите бяха само остра болка и дискомфорт и леко подуване. Когато отидох и ми остановиха това, си взех предписаните лекарства ( свещички, крем и хапчета през устата). Изръсих се около 130 лв всичко и накрая голям резултат нямаше. Мина се известно време но после отново започнах да усещам дискомфорт. Отидох отново след няколко месеца при друг специалист, направиха ми цитонамазка и отново се оказа че всичко друго е наред освен гъбичките. Предписаха ми отново различни от първите лекарства и след като ги пих отново за даден момент се почувствах добре, е да обаче както в първия случай отново започнах да изпитвам това чувство - дискомфорт, леко щипене при уриниране и сякаш долу корема ти е пълен не знам как да го обесня. Отидох отново при първата лекарка ( счита се за добра, има доста добри отзиви, просто исках да чуя повече мнения) таа след прегледа тя ми каза че ми няма нищо и съм здрава. Тогава от къде бяха тъпите болки и дискомфорт. Както и да е реших, че съм се наплашила от инфекцията и че вече започвам да си въобразявам. За известно време поспря всичко и се успокоих, но от по-миналия месец започнах да се притеснявам отново. Първо ми дойде супер различен цвят (малиново) след което като че ли се пооправи и си стана пак нормален цвят.
Не го взех на сериозно, но миналият месец пък когато ми дойде по-скоро беше някакво кафеникаво течение сякаш се откъсва на парчета супер малко.. На моменти беше много малко друг път беше повече. Така около 4-5 дни и спря..
Но този месец отново ми се случи кафеникаво течение или зацапване не знам как да го нарека и спираше после пак се появяваше буквално когато му скимне.. Доста се притеснявам когато започна да ме боли наскоро пак сякаш има инфекция си взех клотримазол и се мазах, пробвала съм с някакви храни, спазване на режими, и от време на време пия хранителната добавка - екстракт от грейпфрут. Знам ще кажете защо се самолекуваш, но честно имам чувството че изпробвах всичко и не минава.. Не знам има ли все още гъбички, но нещо не е наред, не само цикъла, но и странният дискомфорт.
И сякаш ти се пишка, но реално си ходил преди 5 мин.
Преди няколко седмици правих и тест за бременност заради кафявото течение, но беше отрицателен, смятам, че нещо хормоните ми не са наред?
Ако на някой му се е случвало или има представа какво е и как се лекува бих приела съвет. Моля без упреци, наистина се чувствам доста гадно да не говорим и за нежеланието за секс, тъй като има пъти в които ме боли и сякаш отблъслвам приятелят си, немога да продължавам така. Сякаш вече постоянно за това говоря и се тревожа. До сега не ми се е случвало.

Коментари

1.   Много е важна диетата за кандида, за която ще прочетеш в интернет. Кандидата се храни от сладко и като минимум трябва да спреш сладкото за 6 месеца.

2.   Освен цитонамазка и общобиологични изследвания правили ли са ти и други по-специфични, с които да търсят по-специфични бактерии? Аз имах доста по-сериозни симптоми свързани с отделителната система - започнаха като парене и дискомфорт по време на уриниране, за няколко месеца градираха до болки и кръв в урината. Доста се беше утежнила ситуацията при мен - имах и възпаление, което се доказа с цитонамазката. Лекувах се, обаче всичко се повтори.
Тогава гинекологът ми свърза симптомите и направихме тест за уреаплазма (бактерия, която обитава едновременно крайните отдели на половата и отделителната системи). Уреаплазмата не се открива при класически изследвания - макар че е много често срещана във вагиналната флора на жените. При някои жени не дава никакви симптоми, при други (като мен например) си протича като остра бактериална инфекция. Може би не е зле да се провериш и ти. Консултирай се отново с лекар. И наблегни на синдромите, свързани с отделителната система.

3.   Първо, партньорът ти също трябва да се лекува, защото иначе просто продължава да те заразява, след като се излекуваш. Второ, щом постоянно ти се пишка, може да имаш и уринарна инфекция, лечението за която е различно. Отиди да ти пуснат една урина.

4.   Презерватив ползваш ли. Бактериални инфекции и гъбични понякога се лекува и партньора за да не ти е преносител. Не носи прашки те понякога са причина да влизат в влагалището гъбички и бактерии от дупето, висока хигиена също, не казвам, че ти нямаш такава просто препоръка. Това с пишкането са симптоми на цистит, който понякога е упорит зависи кой е причинителя. Отиди пак на доктор и при строго лечение би трябвало да се оправиш. Понякога тия гадотии са доста упорити, а и без секс по време на лечение не знам дали си наясно ама поне седмица-две дори и с презерватив въздържание.

5.   Спри да се тревожиш, това не е страшно! Корените на тези проблеми често са в нашето съзнание. Когато се чувстваш напрегната, притеснена и тревожна, имунната система се срива и не може да се бори с бактерии и гъбички толкова ефективно.
Успокой се и се постарай да се съсредоточиш върху нещо друго.
Другият момент е - приятелят ти лекува ли се също? Дори и няма симптоми, е възможно да е носител и да те заразява.
Пусни си още веднъж изследвания, включително стерилна урина.
Яж кисело мляко, кефир и други храни, богати на пробиотици.
Успех и горе главата

6.   Уринарна инфекция може би? Пусни си стерилна урина, за да разбереш дали е това. По отношение на цикъла - виж хормони и провери за полип. Лекарят ще ти обясни кога се прави преглед за наличие на полип (обикновено 1-2ри чист ден от цикъла). Флората ти сигурно е нарушена, затова можеш да си губиш нещо за възстановяването й. Изследване на приятеля ти! Друго, което се сещам е изследване за хламидия и уреаплазми. Работила съм в ин витро център и това са излседвания, които биха могли да те насочат към откриване на проблема.

7.   Отиди на друг лекар, първите двама явно са доста некадърни. Можеш да имаш гъбички, но да не ти излязат в изследвамията, ако не са в "сигнификантно" количество. Гъбичките се хранят със сладко и тестено. Много хора имат гъбична инфекция и в червата и за това не могат без сладко, като го спрат, гъбите започват да изпускат токсини, от които се чувстваш много зле. Първия път, когато започнах нисковъглехидратна диета(без сладко и тестено), буквално цял месец се чувствах много зле - раздраснителна и мислех само за сладко. След това разбрах, че трябва паралелно с тази диета да се взима нистатин, за да може да започнат да измират гъбите и да не ти е зле. Пие се обикновенно 3 месеца, но трябва да се консултираш с лекар. Аз го пих 5 дни, два пъти и ми призля, за това го спрях. Започнах да взимат екстракт от грейпфрут, но действието му е много по-слабо, отколкото на нистатина. В момента пия и диатомична пръст, която също унищожава гъбите, както и вредни бактерии. Едновременно с това взимам пробиотик, предписан от генеколожката, за да може да се ускори разрастването на полезните бактерии, за сметка на вредните и гъбите. Имам напредък в борбата с гъбите, но отнема месеци. Пробвай изброеното по-горе, срещу гъби. А относно другото - възможно е да имаш хормонални проблеми. При висок пролактин например, пада либидото и започват проблеми с цикъла. Но ние тук няма как да знаем какво е точно. За това смени лекарите, тези явно са много некадърни.

8.   Здравей, при мен решението беше комплексно. В началото един курс с медикамент за локално приложение (предписан разбира се от лекар) промивки. Успоредно с това, както и други са ти писали - налага се трайно да спреш захарта и тестото. Най-вероятно си развила и бактериална вагиноза, за което също е добре да се правят съответните промивки или да се ползват мехлемчета. Билкови отвари и чайове (перорално) от типа на бял равнец, мечо грозде, пелин също помагат. Пробиотици трябва да се ползват поне няколко месеца, за да се промени средата. Непременно увеличи и приема на вода.

9.   Всички коментари преди мен са казали каквото трябва, но аз ще те посъветвам освен това, да си направиш и едни изследвания на хормоните... това с цикъла не е нормално, аз бях с подобни проблеми, все още съм, ужасна силна болка при уриниране и след това, чувство, че постоянно ти се пишка... след поредния ми преглед ми откриха поликистозни яйчници, освен бактерията, която имах. Обърни внимание.

10.   Може ли някой да ми разчете изследванията

MБИ - влагалищен секрет Профил * *
Микроскопско изследване :
* Левкoцити: < 5 левкоцита на зрително поле
* Lactobacillus spp. (Nugent): > 30 лактобацила на зрително поле ( преобладават )
* Candida spp. : Дрожди и хифи
* Trichomonas vaginalis : ( - ) Отрицателен
Влагал. секрет-културелно изследване и заключение ! Изолират се патогенни микроогранизми
Микроорганизъм 1 Candida albicans
Количество ! Несигнификантно

11.   Пробвай с Чаевец

12.   Здравей номер 11 - как точно се прилага при гъбични инфекции тъй като прочетох, че продукта се прилага външно, т. е. няма как да се слага във влагалището?

13.   До колкото знам може да се мажеш с него на проблемното място, стига да не си правиш промивки с него. https://biomiray.eu/mobile/product/details?Id=140&langId=0